"Tego arcytrudnego dyktanda jeszcze nikomu nie udało się napisać bezbłędnie. Nic w tym dziwnego. Każde zdanie tekstu ułożonego przez L.U.C .-a najeżone jest ortograficznymi niuansami, a dyktujący go artysta nierzadko ucieka się do charakterystycznej dla niego zabawy słowem. Jakby tego było mało, uczestnikom słownego pojedynku przeszkadzają niespodziewane zdarzenia, niczym z gier komputerowych, które skutecznie wytrącają piszących ze skupienia. Ukończyć to starcie nie jest więc łatwo, ale warto próbować" - zapowiadają organizatorzy.
Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł, pieniądze przewidziano także dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca (5 tys. i 3 tys.).
O tym, gdzie dokładnie odbędzie się krakowskie Rymoliryktando, zdecydują sami uczestnicy. Organizatorzy liczą na najbardziej niespodziewane i zaskakujące miejsca - od Plant po centra handlowe, od knajp po dachy. Wszystkie miejsca muszą jednak zyskać akceptację L.U.C.-a. Już można wysyłać propozycje miejsc na adres [email protected].
Kraków nieprzypadkowo stanie się w tym roku "stolicą słowa pisanego". Miasto ubiega się bowiem o zaszczytny tytuł Miasta Literatury UNESCO. - Zależy nam bardzo, żeby wychodzić z literaturą nie tylko w przestrzeń miasta, ale i łączyć ją z rozmaitymi dziedzinami sztuki. To było jedno z naszych założeń, gdy rozpoczęliśmy starania o tytuł Miasta Literatury UNESCO - zaznacza Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Wydarzenie będzie też okazją do spotkania literatury z jak najszerszą grupą odbiorców. Ale projekt ten jest dla nas ważny także dlatego, że dzięki niemu będziemy mogli zaprezentować bogactwo i niewyczerpane piękno języka, jak i jego zmienianie się. A poza tym będzie to po prostu dobra zabawa - dodaje.
Słowo "zabawa" jest uzasadnione, bo ogólnopolskiemu dyktandu towarzyszyć będzie m.in. koncert, a także debaty i dyskusje naukowe. Nad wiarygodnością i poziomem przedsięwzięcia - jak co roku - czuwać będzie dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego.
Dyktando odbywać się będzie w ramach Festiwalu im. Conrada, przygotowywanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację "Tygodnika Powszechnego". To wydarzenie literackie organizowane jest w Krakowie od 2009 roku. Festiwal gości artystów z całego świata, reprezentantów różnych kultur i światopoglądów, związanych nie tylko z literaturą, ale też z filmem, teatrem, muzyką, sztukami plastycznymi.
Imprezie co roku towarzyszą Targi Książki. W odróżnieniu od innych polskich wydarzeń uświetniających literaturę krajową, Conrad Festival pomyślany jest jako wydarzenie na skalę międzynarodową. "Organizatorom zależy na stworzeniu w Krakowie wielobarwnej mozaiki artystycznej" - piszą twórcy tego wydarzenia. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 21-27 października.
Szczegóły dotyczące wydarzenia:
www.rymoliryktando.pl.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+