https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łukowica. Tak będzie wyglądać wieża widokowa na Skiełku. Zaprezentowano efektowne wizualizacje

Klaudia Kulak
Wizualizacje wieży widokowej na górze Skiełk w gminie Łukowica.
Wizualizacje wieży widokowej na górze Skiełk w gminie Łukowica. AN Studio Pracownia Architektoniczna
Wieże widokowe w górach przyciągają turystów. Nic więc dziwnego, że gminy górskie inwestują w tego typu konstrukcje. Podobnie stało się w Łukowicy. Gmina zaprezentowała właśnie efektowne wizualizacje nowego obiektu, który ze względu na bardzo atrakcyjne położenie ma szansę stać się kolejnym hitem turystycznym zarówno ziemi limanowskiej, jaki i sądeckiej.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Skiełk to góra, która zawsze była chętnie odwiedzana przez turystów. Nie było tutaj jednak dotąd miejsca, które urozmaicałoby naturalny krajobraz i było atrakcją dla odwiedzających. Pomysł stworzenia wieży widokowej narodził się już przed laty, a teraz pojawiły się możliwości jego realizacji.

- Nasza gmina, ale także cały Beskid Wyspowy to bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce. Wzmożone zainteresowanie górą Skiełk oraz sygnały ze strony mieszkańców, że przydałoby się tam takie miejsce stały się impulsem do rozpoczęcia starań o stworzenie tam wieży widokowej - mówi Bogdan Łuczkowski, wójt gminy Łukowica.

Tatry, Pieniny, ale także cały Beskid Sądecki ze Skiełku widać jak na dłoni. Dodatkowo, na szczyt położony na wysokości 750 m.n.p.m. można dotrzeć z różnych miejsc. Góra jest łatwo dostępna dla turystów i sprzyja turystyce rodzinnej, gdyż można tam dotrzeć w około piętnaście minut.

Wieża będzie miała 28,61 metrów, natomiast odwiedzający będą mogli podziwiać widoki z tarasu widokowego położonego na wysokości 21,18 metrów. Zgodnie z projektem konstrukcja będzie stalowa, a całość zdobić będą drewniane elementy.

- Chodzi przede wszystkim o to, aby obiekt był bardziej odporny na warunki pogodowe. Elementy, które wykonane zostaną z drewna będą natomiast łatwe do wymiany - wyjaśnia wójt.

W tym roku gmina skupi się na opracowywaniu dokumentacji projektowej, natomiast w 2022 roku zaplanowano oddanie jej do użytku. Jak przyznaje wójt ma też nadzieję, że pojawienie się nowej atrakcji dla turystów pozytywnie wpłynie na powstawanie prywatnych ośrodków agroturystycznych, miejsc noclegowych, a co za tym idzie rozwój gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- Cieszę się, że po zaprezentowaniu wizualizacji odbiór był pozytywny - zaznacza Łuczkowski

Nowa wieża jest elementem projektu „Odkryj Beskid Wyspowy” w ramach którego ma powstać więcej tego typu obiektów infrastruktury turystycznej. Finansowanie inwestycji udało się natomiast uzyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z tarczy dla gmin górskich.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wybrane dla Ciebie

Strefa Gazy w Nowym Targu. Modelarski Festiwal pełen niespodziewanych modeli

Strefa Gazy w Nowym Targu. Modelarski Festiwal pełen niespodziewanych modeli

Trudny mecz rezerw Wisły Kraków, ale ostatecznie jest zwycięstwo

Trudny mecz rezerw Wisły Kraków, ale ostatecznie jest zwycięstwo

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska