Łyżwiarskie MŚ: świetny występ Niedźwiedzkiego, złoto dla faworytów

W wielobojowych MŚ w Berlinie Konrad Niedźwiedzki zajął 8. miejsce
W wielobojowych MŚ w Berlinie Konrad Niedźwiedzki zajął 8. miejsce Markus Schreiber
Czeszka Martina Sablikova i Holender Sven Kramer zdobyli złote medale wielobojowych mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim. Bardzo dobrze w Berlinie spisał się Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice), który zajął 8. miejsce.

Pochodzący z Zakopanego panczenista powtórzył tym samym wynik sprzed roku, ale teraz chyba jest bardziej zadowolony. W dwóch konkurencjach stanął na podium (nie ma jednak za to dodatkowych medali). W sobotę był 3. na 500 m, a w niedzielę znakomicie pojechał na 1500 m, z czasem 1.46,84 min zajmując 2. miejsce (o 0,6 s szybszy był Norweg Sverre Lunde Pedersen). Dzięki temu wynikowi Polak awansował w łącznym rankingu z 11. lokaty po pierwszym dniu aż na 5. i zakwalifikował się do ostatniej konkurencji, biegu na 10 000 m (tylko 8 zawodników). W nim najwyraźniej zabrakło już sił, bo Niedźwiedzki był dużo wolniejszy od rywali, uplasował się na 8. pozycji i na takie miejsce spadł w wieloboju (154,028 pkt).

Dwaj pozostali Polacy, Jan Szymański (AZS AWF Poznań) i Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice), sklasyfikowani zostali na, odpowiednio, 12. i 13. pozycji. W niedzielę pojechali tylko na 1500 m i też spisali się bardzo dobrze – Szymański był 4., Bródka – 8.

W żeńskiej rywalizacji Natalia Czerwonka (Zagłębie Lubin) drugiego dnia uzyskała 11. czas na 1500 m i uplasowała się w wieloboju na 12. pozycji. Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki) była w tej konkurencji 12., a całe MŚ ukończyła na 14. miejscu. Z niedzielnych zmagań wycofała się Aleksandra Goss (Stegny Warszawa), która na półmetku zajmowała ostatnią, 24. lokatę.

Po złote medale MŚ sięgnęli faworyci. Prowadzący po pierwszym dniu Kramer w biegu na 1500 m był 3., a końcowy sukces (148,995 pkt) zapewnił sobie zwycięstwem na 10 000 m (choć rywale byli tylko nieznacznie gorsi). Wielobojowym mistrzem globu został po raz ósmy!

Wśród kobiet przed ostatnią konkurencją, biegiem na 5000 m, liderką była Holenderka Ireen Wuest. Ostatecznie musiała zadowolić się srebrem, bowiem w finałowym starcie fenomenalnie pojechała Sablikova. Czeszka zwyciężyła z dużą przewagą (aż 8,84 s) i z nawiązką odrobiła straty (159,042 pkt). To jej czwarty w karierze tytuł w wieloboju.

Wielobojowe MŚ – niedziela

Mężczyźni, 1500 m: 1. Sverre Lunde Pedersen (Norwegia) 1.46,24 min, 2. Konrad Niedźwiedzki (Polska) 1.46,84, 3. Sven Kramer (Holandia) 1.47,05, 4. Jan Szymański (Polska) 1.47,34... 8. Zbigniew Bródka (Polska) 1.47,74.

10 000 m: 1. Sven Kramer (Holandia) 13.07,19 min, 2. Jan Blokhuijsen (Holandia) 13.10,92, 3. Sverre Lunde Pedersen (Norwegia) 13.11,83... 8. Konrad Niedźwiedzki (Polska) 14.11,76.

Klasyfikacja końcowa: 1. Sven Kramer (Holandia) 148,995 pkt, 2. Sverre Lunde Pedersen (Norwegia) 149,482, 3. Jan Blokhuijsen (Holandia) 149,672... 8. Konrad Niedźwiedzki (Polska) 154,028, 12. Jan Szymański (Polska) 112,063 (trzy punktowane starty), 13. Zbigniew Bródka (Polska) 112,288 (trzy punktowane starty).

Kobiety, 1500 m: 1. Ireen Wuest (Holandia) 1.54,83 min, 2. Martina Sablikova (Czechy) 1.55,44, 3. Linde de Vries (Holandia) 1.57,04... 11. Natalia Czerwonka (Polska) 1.58,76, 12. Luiza Złotkowska (Polska) 1.59,17; Aleksandra Goss (Polska) nie wystartowała.

5000 m: 1. Martina Sablikova (Czechy) 6.52,57 min, 2. Ireen Wuest (Holandia) 7.01,41, 3. Antoinette de Jong (Holandia) 7.04,04.

Klasyfikacja końcowa: 1. Martina Sablikova (Czechy) 159,042 pkt, 2. Ireen Wuest (Holandia) 159,732, 3. Antoinette de Jong (Holandia) 161,380... 12. Natalia Czerwonka (Polska) 121,624 (trzy punktowane starty), 14. Luiza Złotkowska (Polska) 121,826, 24. Aleksandra Goss (Polska).