Grudniowy numer już do kupienia w kioskach i punktach sprzedaży prasy.
Pozostając w klimacie Świąt, warto przeczytać też o polskich Wigiliach wojennych i tych, obchodzonych w PRL. A także o "cudzie wigilijnym", kiedy podczas I wojny światowej, wcieleni do walczących ze sobą armii Polacy doprowadzili do zawieszenia broni na czas Wigilii.
Staramy się rozwikłać jedną z największych zagadek polskiej historii: czy Marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz spoczywa w grobie na Powązkach w Warszawie? Przypominamy, kto w dwudziestoleciu międzywojennym i we wrześniu 1939 r. strzegł wschodniej granicy Rzeczypospolitej, a był to Korpus Ochrony Pogranicza. Piszemy także o polskich badaczach, którzy podbijali Kamerun.
Czy 17 stycznia 1945 r. lewobrzeżna część Warszawy została przez Sowietów wyzwolona, czy zniewolona? Dlaczego do seryjnego zabójcy Władysława Mazurkiewicza przylgnęły określenia „Piękny Władzio” i „morderca-elegant”? Czy twórca polskiej państwowości Mieszko I był wikingiem? „A jak jest zima – to musi być zimno”, czyli o najbardziej srogiej polskiej zimie z 1928 na 1929 rok.
Życzę wszystkim Państwu zdrowych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia!
Tadeusz Płużański