https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majcher i spółka "grzebali" przy schodach

Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak
Grzegorz Majcher wraz ze wspólnikami celowo zmienił projekt swojej kamienicy na Krupówkach, w której obecnie mieści się sklep H&M. Syn burmistrza Zakopanego kazał budowlańcom przesunąć o kilka metrów główne drzwi do budynku. To właśnie ta decyzja spowodowała, że przed kamienicą trzeba było wybudować - sławne już na całą Polskę - schody.

Kolejna odsłona procesu Grzegorza Majchra i jego wspólników - Krystyny oraz Piotra Wajdów - który ma odpowiedzieć na pytanie, czy osoby te złamały prawo budując na Krupówkach schody, przyniosła nieoczekiwane informacje. Wczoraj przed sądem okazało się, że to wspomniani inwestorzy, którzy wcześniej twierdzili, że schody powstały na skutek błędu projektanta, sami doprowadzili do ich powstania.

- Gdy rysowaliśmy projekt kamienicy, jej główne wejście było usytuowane trochę bardziej na lewo niż obecnie - zeznawał przed sądem Szymon Sz., architekt, który zaprojektował budynek H&M. - Według tamtej koncepcji nie miały do niego prowadzić schody, a wręcz trzeba było tak wyprofilować chodnik, by przed wejściem do budynku opadał on o około 15 centymetrów.
Według zeznań projektanta już po rozpoczęciu budowy inwestorzy zdecydowali się jednak przesunąć wejście.

Według prawa mogli to zrobić bez dodatkowych pozwoleń. Ta decyzja okazała się jednak katastrofalna dla przyszłej komunikacji. Przesunięte drzwi "zawisły" bowiem kilka metrów nad poziomem deptaku i ostatecznie trzeba było na nim wybudować schody.

Taki przebieg zdarzeń potwierdziła też Teresa T.-K. , również architekt, współpracująca z Szymonem Sz. przy projekcie kamienicy ze sklepem H&M.

Dopytywani przez sędziego Janusza Knapczyka świadkowie przyznali, że w trakcie budowy, gdy stało się już jasne, że parter budynku znalazł się wyżej od poziomu Krupówek, stworzyli kilkanaście koncepcji nowego wejścia. Każda z nich zakładała konieczność budowy schodów na nienależącej do inwestora działce.

- Budowa takich schodów wymagała od nas wystąpienia o warunki zabudowy oraz pozwolenie na zajęcie pasa drogowego - stwierdził Szymon Sz. - Nie wystąpiliśmy o nie, bo w tym czasie dla Krupówek powstawał plan zagospodarowania przestrzennego. Dopóki prace nad nim trwały, zgoda na budowę schodów nie była nam potrzebna - stwierdził architekt. Dodał, że teraz plan już jest i pozwala na budowę schodów w pasie drogowym.

Na zadane pytanie, skąd wiedział, że plan - który w chwili budowy schodów przy H&M dopiero powstawał - będzie dla inwestorów korzystny, architekt nie potrafił sądowi odpowiedzieć.

Czytaj też: Poprawił się stan dziecka zatrutego płynem do zmywarki

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 22

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
za torami
A temu to i H&M i SHELL i WINB i ...
z
za torami
A temu to i H&M i SHELL i WINB i ...
z
za torami
należy zabudować całe Krupówki schodami od sklepu do sklepu jeśli jeden może niech innym pomoże.
g
gosc
wara mu od Krupowek
?
ta od szesciopierowej nieleglki w poblizu?
B
Bojcorz
Hassen. Ciekawa mentalność. Metr w prawo metr w lewo, wspaniałe schody. Wejdź metr w działkę sąsiada, a może ustąpisz metr ze swojej ( o ile masz ). Co prokuratora obchodzi? Pożyjemy zobaczymy.
H
Hessen
Metr w prawo...metr w lewo,komu to przeszkadza?Są ładnie wkomponowane w całość i wygodne.A co prokuratora obchodzi skąd wiedzieli o nowym planie zagospodarowania.Przecież taki plan musi powstawać w konsultacji z mieszkańcami i być jawny!Wszyscy zachowujecie się jak pies ogrodnika. Wstyd!
S
Szybki Edek
Ania kocha Majchra :)
A
Anna Gawlak
Towarzysze z Zamoyskiego też mają sprawę przesuniętego budynku na Antałówce .
Bąk geodeta mierzy działki bez aparatu posługuje się podartą mapą co tam metr w praw metr w lewo ,
opinie geodezyjne pisze dla przedszkolaków . Niech się wezmą za siebie nie handlują cudzymi działkami.
z
za torami
Upokorzyli ludzi dając podobno przed wyborami po stówie na zakupy przy otwarciu ( piszę podobno bo tam nie byłam tylko słyszałam )
B
Bojcorz
Podpowiem "Bumisiowi", by nie czekał na czerwiec i abdykował w pośpiechu, zanim wyjdą większe jaja, bo to co się dzieje w sprawie planów woła o opiekę prokuratora.
z
za torami
odpowiedż na pytanie pan GM przeczuwał bo to syn inteligentnego taty.
u
uorcykzz
??
u
uorcykzz
czy nie doszło do uchwalenia planow w takim kształcie, zeby Grzesiowi schody sie upiekły i zalegalizowały??
j
ja
tego dopilnował bumo; ciekawe tylko czy dzialal z dobrego serca czy za bakszysz?? przesluchac te stare projektantki powinno się; a radni, nie bedacy fachowcami widzac plany mogli tylko potakiwac . Trudno bylo wyłapac te niuanse niefachowcom
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska