- W ubiegłym roku 2 maja rozwinęliśmy tutaj, w Krakowie, najdłuższą biało-czerwoną flagę. Realizowaliśmy to przedsięwzięcie wspólnie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. W tym roku jest o wiele więcej podmiotów, które zaprosiliśmy do współpracy i do wspólnego zorganizowania i przeżywania dnia 2 maja - mówił w poniedziałek wojewoda małopolski Piotr Ćwik, zapowiadając Piknik Rodzinny, który odbędzie się z okazji Dnia Flagi oraz 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. O poszczególne punkty jego programu zadba m.in. ZHP, krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Akademia Ignatianum w Krakowie.
Piknik na krakowskich Błoniach 2 maja, w Święto Flagi, będzie trwał od godz. 12 do 17. Znajdziemy na nim m.in. stanowiska konsulatów generalnych i honorowych krajów członkowskich Unii Europejskiej - w związku z 15-leciem wstąpienia Polski do UE, która to rocznica ma zostać wyakcentowana przy okazji Święta Flagi.
Poradnik na majówkę 2019 w Krakowie. Atrakcje, praca urzędów...
Z bliska będzie można zobaczyć pojazdy służb mundurowych, ponieważ na pikniku swoje stanowiska będą miały m.in. policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko. Wśród atrakcji nie zabraknie tradycyjnej grochówki dla każdego. Nowością będzie uruchamiana przez wojsko piekarnia, w której na miejscu będzie wypiekany chleb, którym będzie można się poczęstować.
Harcerze ZHP Chorągwi Krakowskiej zadbają przede wszystkim o atrakcje dla najmłodszych i dotyczące państw, które wraz z Polską wstąpiły 15 lat temu do UE. Dzieci będą mogły poznać ciekawostki dotyczące tych państw, zapowiadane są też związane z nimi atrakcje kulinarne. Będzie możliwość samemu wykonać flagę biało-czerwoną. Przewidziane jest malowanie twarzy w barwach narodowych oraz wykonywanie wianków biało-czerwonych. Zorganizowany zostanie Bieg po flagę, ponadto pojawią się zjeżdżalnie, boiska sportowe (struktury dmuchane).
W ramach pikniku pojawi się na Błoniach mobilny "Przystanek Historia". Krakowski oddział IPN będzie tu prezentował swoje projekty edukacyjne, np. "Polak mały", który opowiada o barwach narodowych, o hymnie, godle i fladze, skierowany głównie dla młodszych dzieci, jak też "Wojenna odyseja Antka Srebrnego" - projekt, który opiera się o komiks i bajki animowany, opowiadający o przygodach czterech młodych ludzi na tle wydarzeń II wojny światowej i powojennych. - Również zaprezentujemy dwie wystawy: jedną mikrowystawę "Ojcowie niepodległości" oraz drugą - o symbolach narodowych - poinformował Michał Masłowski, naczelnik Biura Edukacji Narodowej krakowskiego oddziału IPN. Jak zapowiedział, pojawi się też specjalny punkt gier edukacyjnych, gdzie będzie można zagrać m.in. w grę "Niepodległa", która została wydana w 2018 roku, jest atrakcyjna dla całych rodzin.
O godz. 13 rozpocznie się gra miejska przygotowana przez studentów Akademii Ignatianum w Krakowie. Uczestnicy będą się mogli "przenieść" do średniowiecznego Krakowa i... pohandlować. Obejmie ona Błonia i park Jordana, ma pokazywać historię Europy w Krakowie. Zgłoszenia do udziału w grze miejskiej "Kraków w Europie, Europa w Krakowie" są przyjmowane za pośrednictwem formularza na stronie internetowej Akademii Ignatianum lub na godzinę przed rozpoczęciem gry (między godz. 12 a 13) w namiocie na Błoniach.
Z kolei w ramach akcji „Morze Flag” na Błoniach 10 tys. biało-czerwonych flag zostanie ułożonych w kształt mapy Polski. O godz. 15 flagi te zostaną rozdane.
Zapowiadany jest udział w pikniku na Błoniach wicepremier Beaty Szydło, będzie ona też obecna na uroczystościach 3 maja w Krakowie.
Święto 3 maja
Z kolei 3 maja obchody święta narodowego rozpoczną się o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na rogu ulic Powiśle i Zwierzynieckiej.
O godz. 10 w katedrze wawelskiej zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.
Po mszy uformuje się patriotyczny pochód patriotyczny, który z Wawelu wyruszy w kierunku placu Matejki. Pochód zatrzyma się przy Krzyżu Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego, gdzie przewidziane jest złożenie kwiatów. O godz. 12.15, gdy pochód dotrze na plac Matejki, będą tam trwały uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w tym m.in. złożenie wieńców, wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego, a także defilada.
FLESZ - Wakacje Polaków coraz bardziej egzotyczne
- Juwenalia Krakowskie 2019: kto, gdzie i kiedy
- Budowa zakopianki idzie "na całego" [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Małopolscy "Mistrzowie parkowania". Zobacz najgorszych kierowców z naszego regionu [ZDJĘCIA]
- Widok z balkonu na... okno sąsiada. Tak się buduje w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Gdzie wyjechać na Majówkę? TOP 10 pomysłów na Majówkę!
