Majówka 2022. Przed zagraniczną podróżą do walizki zapakuj EKUZ!

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to niezbędny element bagażu wszystkich osób, które planują wypoczynek poza Polską
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to niezbędny element bagażu wszystkich osób, które planują wypoczynek poza Polską 123rf
Udostępnij:
Długi weekend majowy planujesz spędzić za granicą? Zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie nagłej choroby ułatwi ona skorzystanie z potrzebnej pomocy lekarskiej.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to niezbędny element bagażu wszystkich osób, które planują wypoczynek poza Polską. Dzięki niej podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) można liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju.

Oznacza to, że w razie nagłej choroby czy wypadku w trakcie pobytu np. w Grecji czy Chorwacji, nie będziesz musiał martwić się o koszty tych świadczeń, które są darmowe dla Greków i Chorwatów. Dotyczy to również opieki związanej z leczeniem COVID-19. Karta EKUZ najczęściej nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. Jeśli np. uprawiasz sporty wiążące się z takim ryzykiem – koniecznie sprawdź więc przed wyjazdem do danego kraju zasady udzielania bezpłatnej pomocy oraz rozważ dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.

Karta EKUZ przysługuje każdej osobie, które jest ubezpieczona w Polsce i na co dzień bez opłat korzysta z opieki lekarzy rodzinnych czy specjalistów zatrudnionych w szpitalach. Jej ważność jest ograniczona. Najczęściej karta wydawana jest na trzy lata. Przez taki okres z dokumentu mogą korzystać m.in. osoby pracujące oraz prowadzące działalność gospodarczą. 20 lat ważna jest karta osoby w wieku emerytalnym, która pobiera już emeryturę, do 18-go roku życia z jednego dokumentu mogą korzystać ubezpieczone dzieci i młodzież.

Po EKUZ do NFZ

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne. Największą popularnością rokrocznie cieszą się one w okresie wiosennych i letnich wyjazdów.

EKUZ odbierzesz osobiście w jednej z siedzib małopolskiego NFZ:

  • Sala obsługi klientów MOW NFZ Kraków, ul. Wadowicka 8W, poniedziałek 8-17, wtorek-czwartek 8-16, piątek 8-15
  • Delegatur MOW NFZ Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52, poniedziałek-piątek 8-16
  • Delegatura MOW NFZ Nowy Targ, ul. Jana Kazimierza 22, poniedziałek-piątek 8-16
  • Delegatura MOW NFZ Tarnów, al. Solidarności 5-9, poniedziałek-piątek 8-16
  • Punkt Obsługi MOW NFZ Wadowice, ul. Karmelicka 5, pok. nr 138, poniedziałek-piątek 8-16
  • Punkt Obsługi MOW NFZ Brzesko, Starostwo Powiatowe, ul. Wyszyńskiego 6, poniedziałek-piątek 8-16
  • Punkt Obsługi MOW NFZ Myślenice, SP Zakład Opieki Zdrowotnej, ul Szpitalna 2, budynek nr 5, parter pok. nr 17, poniedziałek 10-16, wtorek-piątek 8-14
  • Punkt Obsługi MOW NFZ Olkusz, ul. Bylicy 1, parter, pok., nr 312, wtorek i czwartek 8-16, środa i piątek 8-15
  • Punkt Obsługi MOW NFZ Oświęcim, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, ul. Wysokie Brzegi 4, poniedziałek-piątek 8-16
  • Punkt Obsługi MOW NFZ Chrzanów, Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego, ul. Sokoła 19, 1 piętro, pok. nr 18, poniedziałek-piątek 8-16

Osoby, które osobiście się po nie zgłaszają, karty dostają „od ręki” – pod warunkiem, że nie wystąpią żadne problemy z potwierdzeniem uprawnień do opieki zdrowotnej.

Wniosek o wydanie takiego dokumentu można złożyć również bez wychodzenia z domu – listownie (Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Józefa 21, 31-056 Kraków lub na adres najbliższej delegatury z dopiskiem "Wniosek o wydanie EKUZ"), poprzez ePUAP oraz Internetowe Konto Pacjenta. W takim przypadku gotowa karta jest przesyłana na adres wskazany we wniosku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wsparcie psychologiczne dla ukraińskich dzieci

Wideo

Materiał oryginalny: Majówka 2022. Przed zagraniczną podróżą do walizki zapakuj EKUZ! - Dziennik Polski

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie