https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małe Pieniny: ruszyła kolejka linowa "Homole"

Stanisław Zachwieja
Nowa kolej na Bukowinkach wywozi turystów na atrakcyjne szlaki w Małych Pieninach
Nowa kolej na Bukowinkach wywozi turystów na atrakcyjne szlaki w Małych Pieninach Stanisław Zachwieja
Ma 600 metrów długości. W ciągu 4 minut może wywieźć blisko 300 narciarzy i turystów na Bukowinki, skąd zimą będzie można szusować sztucznie zaśnieżoną i oświetloną trasą, aż do granic potoku Zaskalski. Tak w przybliżeniu wyglądają parametry nowo oddanej do użytku kolei linowej "Homole" na Bukowinki. Uroczyste otwarcie wraz z poświęceniem odbyło się w minioną niedzielę.

W Homolach w niedzielę stawiły się więc tłumy, aby sprawdzić nową kolejkę linową. Dopisała też pogoda. Z okazji otwarcia kolejki, wszyscy, którzy się tutaj zjawili, mogli skorzystać z darmowego przejazdu. Kolej linowa "Homole" należy do Spółki "Arena Narciarska".

Zanim turyści wsiedli na krzesełka i wyjechali na górę, odprawiona została polowa msza święta koncelebrowana przez proboszcza parafii szlachtowsko-jaworzańskiej ks. Józefa Włodarczyka. Specjalnie przygotowane na tę okazję pieśni śpiewał chór "Jaworczanie".

- To dar dla turystów, którzy tu przyjeżdżają na odpoczynek i rekreację. Kolej jest nowym obiektem, który powinien przyczynić się do uatrakcyjnienia tego pięknego zakątka Pienin - mówił ksiądz proboszcz.
Historię powstawania kolei przypomniał Jerzy Pal, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Jaworek. Okazuje się, że jest ona długa i obfituje w wiele ciekawych momentów.

Warto wiedzieć, że to druga po kolei linowej na Palenicę inwestycja dla narciarzy i turystów pieszych. Teraz na jesień ci drudzy będą mogli pospacerować szlakami Małych Pienin, a zimą narciarze będą mogli szusować na stoku w Bukowinkach. Dzięki kolei "Homole" turyści wyjeżdżając w górę będą mogli przejść atrakcyjne szlaki Małych Pienin, łącznie z najwyższym wzniesieniem Wysoką (1050 m n.p.m.). Bliżej im będzie także do poznania pracy baców w licznych na tym terenie bacówkach, gdzie mogą zakupić prawdziwe oscypki i bundz.

- Dobrze, że w Pieninach coś nowego powstaje dla turystów. To piękny region i wciąż jeszcze nieodkryty. Z rodziną przyjeżdżam do Szczawnicy od kilku lat i co roku nas coś zaskakuje - wyznaje Zbigniew Balicki spod Krakowa.

Ostatnimi laty, oprócz Szczawnicy, szczególnie popularne stały się Jaworki. Oprócz atrakcji przyrodniczo-krajobrazowych z rezerwatami Homole i Biała Woda, bogatą ofertę kulturalną proponuje Muzyczna Owczarnia. W Jaworkach można też poznać kulturę Łemków z cerkwiami i kapliczkami.

Powstaje też coraz więcej nowych pensjonatów i kwater prywatnych, a status wsi, jaki Jaworki uzyskały w tym roku, pozwala korzystać z wielu programów unijnych. Jest też wniosek o pozyskanie środków unijnych na przebudowę i modernizację centrum wioski. To spowoduje, że Jaworki jeszcze bardziej wypięknieją i będą miały lepszą organizację ruchu. Jest to ważne, bowiem gdy tylko na dobre ruszy kolej linowa, na pewno zwiększy się ruch samochodowy i pieszy na wąskiej drodze dojazdowej na Bukowinki.

Wybrane dla Ciebie

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska