https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małe uzdrowiska chcą przyciągnąć turystów. Muszyna jest wzorem

Teresa Zielińska
Kąpielisko na Radwanowie jest już prawie gotowe. Otwarcie zaplanowano przed wakacjami
Kąpielisko na Radwanowie jest już prawie gotowe. Otwarcie zaplanowano przed wakacjami Renata Nowak
Piwniczna-Zdrój zmienia wizerunek. Na lepsze. Po latach zastoju zaczęła się rozwijać infrastruktura drogowa i rekreacyjna, aby zwabić turystów i kuracjuszy, omijających dotąd to nadpopradzkie uzdrowisko.

- Możemy mówić o małym renesansie Piwnicznej - ocenia burmistrz Edward Bogaczyk. - W majowy weekend było u nas dużo więcej osób niż rok wcześniej. Miejscowi przedsiębiorcy zauważają wreszcie takie zjawisko jak zmiana turnusu. W miasteczku dużo ostatnio się inwestuje. Rewitalizacji poddano brzegi Popradu. W jej ramach przebudowano park, powstał amfiteatr na 250 miejsc, boisko wielofunkcyjne, ogródek jordanowski dla dzieci, kręgielnia, pole kempingowe i namiotowe. Dobiegają końca prace przy otwartym kąpielisku na Radwanowie.

- Na wakacje chcemy uruchomić ten kompleks - zapowiada burmistrz. Inwestycja obejmuje ponad 23 tys. mkw. (1 tys. to powierzchnia luster wodnych). Gmina pozyskała na ten cel prawie 5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, całość kosztuje ponad 6,7 mln. Kąpielisko obejmuje basen rekreacyjny, basen z wydzielonymi trzema torami pływackimi, brodzik dla małych dzieci i plażę. Z innych atrakcji wodnych są zjeżdżalnie - rurowa i rodzinna, gejzery i wir. Woda pochodzi z odwiertów głębinowych. Do jej podgrzewania zamontowano solary.

Za ogrodzeniem powstały zatoki postojowe z 83 miejscami parkingowymi. Przebudowano 600 m drogi do kąpieliska i zrobiono ujęcia wody. W nowym budynku mieścić się będzie administracja, mała gastronomia, punkty handlowe i usługi. - To kąpielisko polepszy naszą ofertę dla gości, choć spotkałem się z opinią, po co nam basen, skoro przyniesie straty - mówi Bogaczyk. - Ale robi się przecież też chodniki, ulice, oświetlenie, mimo że nie przynoszą zysków.

W Piwnicznej działa obecnie tylko jedno sanatorium, dysponujące 200 miejscami. W czerwcu otwarty zostanie hotel "Piwniczna", gdzie będzie 100 miejsc noclegowych, a do tego sauny i basen. Gmina zaczyna właśnie nową inwestycję pod nazwą "Uatrakcyjnienie szlaków turystycznych" w rejonie Góry Eliaszówki. W jej trakcie zostaną odtworzone okopy z II wojny światowej i powstanie 19-metrowa, drewniana wieża widokowa na szczycie.

Muszyna stawia na infrastrukturę

Inwestowanie w infrastrukturę uzdrowiskową przynosi skutki. Burmistrz Muszyny Jan Golba ocenia, że w ostatnich trzech latach liczba turystów wzrosła o 60 procent. - Koniunktura jest zawsze jednakowa, jeśli u nas rośnie liczba turystów, to znaczy, że przebiliśmy ofertę konkurencji - mówi Gobla. I wymienia atuty Muszyny: nowy kompleks rekreacji wodnej na Zapopradziu, dzielnica uzdrowiskowa, która obejmuje m.in. lodowisko, skatepark, tereny rekreacyjne i estetyzujące. Duża inwestycja to ogrody sensoryczne, które już przyciągają ludzi z kraju i zagranicy. Powstały też nowe tereny rekreacyjne nad Szczawnikiem z siłownią na wolnym powietrzu. Duże inwestycje rekreacyjno-sportowe to m.in. dwa orliki, boisko do koszykówki, siatkówki, tenisa, ścieżki spacerowe. Inwestycje widać nie tylko w samej Muszynie. W Żegiestowie-Zdroju powstaje właśnie centralny deptak, dofinansowany ze środków unijnych. Jedna część jest gotowa, druga ma być wykonana do końca tego roku.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Basia
Muszyna to wspaniale miejsce.Jezdze od 1996r.Tyle rzeczy zrobiono dla turystyki.Ogrody zapachowe,alejki spacerowe,rehabilitacje na wolnym powietrzu itp..ale prosze zadbajcie o te spadki wod na Zlockiem.Zarosniete trawa,chwastami.Przeciez to Wasza wizytowka.Kazdy skrecajac na Zlockiem zatrzymuje sie tam.Byly "Metalowiec"zarosniety wokolo az strach przechodzic kolo tego.Prosze!!TAM gdzie czysto z checia sie wraca.czyz nie??
l
lekarz od głowy
jak można było oddać władzę w Krynicy w ręce takich "fachowców"??? Absolutnie jestem oburzony stylem uprawiania polityki przez pp. Reśkę i Wołowca. Koszmar i katastrofa dla Perły Polskich Uzdrowisk.
W
W. z Krynicy
zazdrościmy i Muszynie i Piwnicznej wspaniałych sukcesów i mądrego wykorzystania funduszy unijnych. Robią tam rzeczy które przyciągają nowych turystów. A jak wiadomo dla naszych miejscowości turysta to być albo nie być bo to z ich pieniędzy wszyscy żyją. W KRynicy idziemy ślepą drogą budując targowisko za Hawaną. Na szczęście poprzedni burmistrz Bodziony wdrożył te wszystkie projekty od rewitalizacji Deptaku po nowe rury wodne i kanalizacyjne z nowym asfaltem na większości ulic w Krynicy czy budowę Parku Sportowego na Czarnym Potoku. Obecny burmistrz nie miał wyjścia i musiał to skończyć. I dobrze bo mogło być jak z torem saneczkowym.
A
Andrzej
Czy już została ustalona data referendum dla odwołania burmistrza Reśki? Przecież na kilka miesięcy prze planowanymi wyborami nie będzie już sensu go organizować.
J
Julia z Krynicy
oprócz tego co w tytule co można więcej napisać. Ta władza to katastrofa. Emilu wróć!!!
k
krynicki kierowca
jedyne co świetnie wyszło za obecnej kadencji burmistrza w Krynicy to dziury w drogach :) :) :) i to tyle co mam do powiedzenia na temat władz krynickich z tytułami doktorów.
k
kryniczanin
Pod rządami obecnego burmistrza Reśki nie powstanie Park Wodny mimo że był w jego programie wyborczym. Kończą się projekty wymyślone, zaprojektowane i dopięte finansowo za czasów Emila Bodzionego. Deptak, Park Sportowy na Czarnym Potoku, Przedszkole na Źródlanej, program wodnokanalizacyjny, boiska i place zabaw w mieście i na wioskach to wszystko dzieła poprzednika. Prawdopodobnie największym sukcesem obecnej kadencji będzie targowisko za Hawaną potrzebne w tym miejscu jak ość w d...e. Wszyscy naokoło się rozwijają a my się cofamy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska