Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolanie udowadniają, że mają kreatywne pomysły na wykorzystanie funduszy. Kilka słów o Budżecie Obywatelskim i Funduszach Europejskich

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Ogromne pieniądze, a dokładniej blisko 2,7 mld euro dla Małopolski w ramach Funduszy Europejskich na lata 2023-2027. Pierwsze nabory wniosków ruszą już w tym roku. Spośród 29 fundacji, stowarzyszeń i Lokalnych Grup Działania wybrano 17 organizacji pozarządowych, które będą zasiadać w Komitecie Monitorującym Fundusze Europejskie dla Małopolski. - Środki unijne wesprą w tym roku małopolską przedsiębiorczość, rynek pracy, innowacyjne badania, zadbają także o środowisko i poprawę jakości powietrza w województwie, a także ulepszą dostępność transportową - mówił marszałek Witold Kozłowski. Ponadto wiadomo już ile wniosków złożyli Małopolanie w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego. Na co stawiają mieszkańcy województwa?

17 organizacji pozarządowych z Małopolski będzie zasiadać w Komitecie Monitorującym Fundusze Europejskie dla Małopolski

Wiadomo już ile organizacji pozarządowych (NGO) będzie zasiadało w Komitecie Monitorującym Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021-2027.

- Wśród podmiotów z największą liczbą głosów znalazły się m.in: Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Małopolskiego (81 głosów), Stowarzyszenie Mostki Razem (80) i Małopolska Sieć LGD (74), Stowarzyszenie Rozwoju Zielony Pierścień (66), Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” (66) - podaje Biuro Prasowe UMWM.

Realizacja programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 będzie możliwa dzięki m. in. powołaniu Komitetu Monitorującego, który jest niezależnym organem opiniodawczo-doradczym. Jego szeregi oprócz NGO, zasilą też przedstawiciele zarządu województwa małopolskiego, organizacji jednostek samorządu terytorialnego i strony rządowej.

- O miejsce w tym prestiżowym gronie starało się 29 fundacji, stowarzyszeń i Lokalnych Grup Działania (LGD). W zakończonych wyborach oddano blisko 300 głosów - wylicza UMWM.

2,7 miliarda euro na rozwój regionu

44 nabory wniosków z budżetem ponad pół miliarda euro dzięki którym Małopolska będzie mogła wzmacniać swój potencjał gospodarczy i społeczny, pobudzać konkurencyjność firm i ich innowacyjność oraz stymulować rozwój we wszystkich dziedzinach - zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku. Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił Ramowy Plan Realizacji Działań na lata 2023-2027 w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 – 2027.

- Pierwsze konkursy zostaną ogłoszone już w kwietniu w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Przypomnijmy, FST to 2,4 mld euro dla Śląska i Zachodniej Małopolski, z czego do powiatów: chrzanowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego i olkuskiego trafi ponad 264 mln zł. Środki przeznaczone zostaną na rozwój firm, projekty przyjazne dla środowiska i miejsca pracy dla byłych górników - wyjaśnia Biuro Prasowe UMWM.

Marszałek Witold Kozłowski wylicza - Środki unijne wesprą w tym roku małopolską przedsiębiorczość, rynek pracy, innowacyjne badania, zadbają także o środowisko i poprawę jakości powietrza w województwie, a także ulepszą dostępność transportową.

18 konkursów będzie dedykowanych dużym inwestycjom infrastrukturalnym finansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budżet na realizację tych projektów to blisko 250 mln euro.

- Projekty drogowe pochłoną 90 mln euro. Nowe ścieżki rowerowe VeloMalopolska to koszt 22 mln euro. Przedsiębiorcy i planowane przez nich inwestycje w obszarze B+R zostaną objęci wsparciem w wysokości blisko 40 mln euro - tłumaczą urzędnicy.

12 naborów wniosków będzie dotyczyć między innymi wdrażania programu ochrony powietrza, wsparcia służb ratunkowych czy szkół neutralnych klimatycznie.

W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) planowane jest ogłoszenie w tym roku 16 konkursów. 136 mln euro wesprze działania Powiatowych Urzędów Pracy i Ochotniczych Hufców Pracy oraz pozwoli na aktywizację działań związanych z poprawą sytuacji na rynku pracy. Dotowane będą także projekty dotyczące rozwoju kształcenia zawodowego, wsparcie podmiotów Ekonomii Społecznej oraz usług zdrowotnych.

Ponad 200 pomysłów w ramach BO

W ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, mieszkańcy zgłosili 234 zadania. Wiadomo już, że 198 pomysłów z tej puli zostało wstępnie zakwalifikowanych do głosowania. 36 zadań zostało odrzuconych, z czego 4 nie spełniły podstawowych wymagań formalnych, reszta oceny merytorycznej urzędników, w tym głównie oceny możliwości realizacji. Jednak nic jeszcze nie jest przesądzone i nie jest to ostateczna lista, ponieważ autorzy odrzuconych pomysłów mogą się odwołać od oceny urzędników. Mają na to czas do 17 lutego. Wnioski odwoławcze będą rozpatrywane przez specjalnie powołaną do tego Radę BO WM.

- Już po raz szósty Małopolanie udowadniają, że nie brakuje im pomysłów i kreatywności. To, co cieszy mnie najbardziej, to wysoka liczba prawidłowo zgłoszonych zadań w tej edycji – to dowód na to, że mieszkańcy mają coraz większą świadomość na temat kompetencji samorządu województwa. Cieszę się, że wśród zgłoszonych pomysłów jest wiele inicjatyw, które pomogą zmienić nasz region na lepszy. Na zwycięskie zadania przeznaczamy aż 14 mln złotych! To rekordowa kwota przekazana na ten cel do tej pory – mówi Iwona Gibas, członek zarządu województwa.

Najwięcej projektów "miękkich"

W całej puli zebranych pomysłów jest naprawdę duże zróżnicowanie. Chociaż przeważają projekty miękkie, czyli warsztaty, festiwale, zajęcia edukacyjne, to nie brakuje również zadań takich jak budowa chodnika czy przejścia dla pieszych. Małopolanie w dużej mierze skupili się na zadaniach o charakterze sportowym- 110 propozycji, kulturalnym - 44, prospołecznym i prozdrowotnym - 33. Wśród zgłoszonych pomysłów są również te związane z edukacją - 13, remontem dróg i chodników - 11, a także promujących ekologię - 11 i turystykę - 8.

Ostateczna lista pod koniec kwietnia

- Ostateczną listę zadań, na które będzie można głosować w ramach 6. edycji BO, poznamy do końca kwietnia. Głosowanie mieszkańców zaplanowane jest na przełom maja i czerwca 2023 r. Zwycięską listę zadań Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosi do 29 września 2023 roku. Realizacja pomysłów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu będzie możliwa od 1 stycznia 2024 roku - informuje Biuro Prasowe UMWM.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska