Zadaniem Zespołów Oceny Wsparcia jest podwyższenie efektywności zarządzania kryzysowego. To one jako pierwsze udają się na miejsca zdarzeń, oceniają sytuację i nawiązują kontakt ze sztabem kryzysowym. Ich zadaniem jest także oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska.
Terytorialsi mogą ruszyć do działań na wniosek wojewody do ministra obrony narodowej. Dowódca Brygady płk Krzysztof Goncerz zapewnił nas, że takie decyzje podejmowane są błyskawicznie.
Było tak w przypadku wtorkowych wydarzeń na Lubelszczyźnie, gdzie przy usuwaniu szkód po trąbie powietrznej ze strażakami współpracuje dwustu żołnierzy WOT z 2 Lubelskiej Brygady OT. Do udziału w akcji przeciwpowodziowej skierowano na razie 4 tzw. moduły z 50 żołnierzami każdy.
Od wtorku przed intensywnymi opadami i wezbraniem rzek alerty wydaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz RCB. Tylko we wtorek strażacy w całej Polsce podjęli ponad 1 120 interwencji w związku z sytuacją pogodową, a w środę - już niemal 800. Na południowym wschodzie kraju podnosi się poziom wód; dochodzi do podtopień budynków.
