Na pierwszym polskim zdjęciu w kolorze, krakowski Rynek wygląda nieco smętnie. Drzewa straciły już kolorowe liście, tynki i bruk nasiąkły wilgocią, ale kwiaty w bikietach kwiaciarek mienią się żółcią, czerwienią i fioletem. To zdjęcie, ok. 1910 roku wykonał Tadeusz Rząca - jeden z najważniejszych krakowskich i polskich fotografików. Mistrzem w zdejmowaniu obrazów gór był natomiast Awit Szubert, który z ciężkim aparatem i całym przenośnym osprzętem, niezbędnym wówczas do robienia zdjęć, wdrapał się nawet na Krzyżne, Zawrat i Czerwone Wierchy! Izaak Krieger, którego pracownia znajdowała się pry ul. Grodzkiej w Krakowie, pozostawił zaś po sobie ponad 9 tysięcy klisz, na których uwiecznił architekturę dawnego Krakowa oraz życie galicyjskich chłopów, mieszczan, rzemieślników, Cyganów i ortodoksyjnych Żydów.
Czy zatem wszystko już w Krakowie i Małopolsce sfotografowano? Na pewno nie! Dlatego wszystkim miłośnikom fotografii i historii polecamy cykl spacerów po Krakowie, zatytułowanych "Wielki Wybuch 1914-1918". Zaplanowane na wrześniowe soboty spacery zostały zorganizowane w związku z rocznicą I wojny światowej i są jednym z wydarzeń towarzyszących konkursowi fotograficznemu Wiki Lubi Zabytki. 20 i 27 września odbędą się wycieczki poświęcone wybranym obiektom Twierdzy Kraków oraz temu, co znajdowało się na jej zapleczu w czasach Wielkiej Wojny.
Na 20 września przewidziany jest objazd autokarem po miejscach niedostępnych na co dzień do zwiedzania, o których opowie historyk, Jakub Marcin Mikulski. Natomiast spacer po zapleczu Twierdzy 27 września, poprowadzi dziennikarz i miłośnik historii Krakowa – Krzysztof Jakubowski.
Udział bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona – konieczna będzie rezerwacja przez formularze na stronie http://mik.krakow.pl/, która rozpocznie się 15 września.
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!