FLESZ - Kosztowna kwarantanna pracowników
Aż 1305 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 11 przypadków śmiertelnych zostało potwierdzonych w czwartek (15 października) w Małopolsce. Dla porównania w środę 14 października w Lombardii na COVID-19 zmarło 17 kolejnych osób i wykryto ponad 1840 nowych przypadków infekcji. 65 procent z nich dotyczy osób poniżej 50 lat.
Dramatyczna jest sytuacja z liczbą łóżek w krakowskich szpitalach. W środę wojewoda małopolski spotkała się z prezydentem Krakowa i rozmawiać o zwiększeniu ich liczby. - Wojewoda rozmawiał ze starostami i prezydentami miast. Wojewoda spodziewa się deficytu 700 miejsc w szpitalach. Będzie trzeba ich gdzieś szukać - powiedział Andrzej Kulig.
W szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie na 70 łóżek przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem wszystkie są zajęte. - Aktualnie pracujemy nad zwiększeniem liczby łóżek o kolejne 50. Wstrzymane zostały przyjęcia planowane, więc, prawdopodobnie kosztem jednego z oddziałów zorganizujemy dodatkową liczbę łóżek - mówi Anna Górska, rzeczniczka szpitala "Żeromskiego".
Większość pacjentów z COVID-19 w Krakowie jest hospitalizowanych w Szpitalu Uniwersyteckim. Aktualnie przebywa tam 268 najciężej chorych, a łączna liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem w SU to 308. Jeśli chodzi o miejskie szpitale, to w szpitalu Żeromskiego liczbę łóżek dla pacjentów covidowych podniesiono niedawno do 70, a w szpitalu Narutowicza do 38.
Władze miasta, dyrektorzy szpitali oraz wojewoda podejmują zdecydowane kroki, by pacjentów z koronawirusem przyjmować w opuszczonych przez Szpital Uniwersytecki budynkach przy ulicy Kopernika. Chodzi o CUMRiK oraz budynek Czerwonej Chirurgii. Obiekty stoją w tym momencie puste.
- Pojawiła się koncepcja, by utworzyć tam szpital covidowy. Podejmujemy kroki, aby tak się stało, ale rozmowy cały czas trwają, dotyczące sprzętu medycznego oraz personelu - mówi nam Dariusz Nowak z biura prasowego krakowskiego magistratu. Podkreśla, że przeznaczenie łóżek na kolejnych oddziałach dla chorych z koronawirusem na dłuższą metę nie zdaje rezultatu. Dlatego potrzebne są zupełnie nowe przestrzenie do leczenia pacjentów z COVID-19.
- Z szacunków wynika, że przy ulicy Kopernika mogłoby być leczonych od 70 do nawet 100 pacjentów z koronawirusem. Nie wykluczamy, że miejsc mogłoby powstać jeszcze więcej - kwituje Nowak. Kiedy zapadną już konkretne decyzje, władze miasta od razu o tym poinformują.
Koronawirus. Kraków i prawie cała Małopolska w STREFIE CZERW...
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
