Koszt zakupu czterech pociągów to ok. 88 mln zł, budżet województwa wyłoży 55 mln zł, resztę pokryje dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wczoraj umowę o unijnym dofinansowaniu podpisali dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol i marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.
Pasażerowie wskazali, czego chcą
W każdym z pociągów będzie 200 miejsc siedzących. Pojazdy będą dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych lub niedowidzących, niesłyszących, kobiet w ciąży, osób z ciężkim bagażem, seniorów - chodzi np. o odpowiednie oświetlenie, dostęp do toalet i sposób wyświetlania informacji dla pasażerów.
Być może przy wyborze nowych pociągów zostaną uwzględnione sugestie pasażerów co do wyposażenia, zbierane w ubiegłym miesiącu. Wśród najciekawszych propozycji znalazły się m.in.: montaż stolików pomiędzy fotelami, powiększenie przestrzeni dla pasażerów podróżujących z rowerami, precyzyjnie regulowana klimatyzacja, instalacja automatów z przekąsami i gniazdek USB.
- Rozwój kolei w regionie to jeden z priorytetów samorządu województwa, dzięki temu kolejowa rewolucja na małopolskich torach trwa. Zaplanowaliśmy ją bardzo dokładnie i konsekwentnie realizujemy. Liczy się dla nas przede wszystkim komfort pasażera - mówi marszałek Jacek Krupa. I dodaje, że już teraz samorząd dysponuje 40 nowoczesnymi pociągami.
Nowe pociągi to nie wszystko
Ale według marszałka, nie tylko nowe i czyste pociągi decydują o coraz większym zainteresowaniu podróżami koleją. - To cały zintegrowany system transportu zbiorowego, tworzony we współpracy z gminami - dodaje Jacek Krupa. Chodzi o budowę parkingów przy #dworcach kolejowych, na których można zostawić samochód i przesiąść się do pociągu, a także o finansowanie linii autobusów dowożących pasażerów do przystanków kolejowych. Elementem całego systemu jest też Małopolska Karta Aglomeracyjna, która pozwala na korzystanie z przydworcowych parkingów oraz przejazd pociągami lokalnymi i miejską komunikacją w Krakowie. Docelowo taka karta ma być stosowana w całym województwie.
Coraz większe zainteresowanie komunikacją zbiorową jest też efektem ogromnych nakładów na jej usprawnienie, czyli na przebudowę torów kolejowych i tramwajowych, a także zakup taboru. - Sam Kraków realizuje już 4 inwestycje w komunikację miejską ze wsparciem z programu, o dofinansowaniu unijnym w wysokości 450 milionów złotych - przypomina wiceminister inwestycji i rozwoju, Witold Słowik. W tej kwocie są zakupy tramwajów, budowa nowych linii tramwajowych (m.in. wzdłuż Trasy Łagiewnickiej) i modernizacja istniejących.
czytaj także komentarz
W kampanii nawet pociągi mają polityczne barwy
https://dziennikpolski24.pl/w-kampanii-wyborczej-nawet-pociagi-maja-polityczne-barwy/ar/13074270
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków
