FLESZ - Zbijanie wagi - igranie ze zdrowiem, igranie ze śmiercią..?

- Część osób nie wie, czym tak naprawdę zajmuje się kurator oświaty, jakie ma zadania, obowiązki. Czy tylko karze, a może też nagradza? Patrząc na informacje, jakie pojawiają się w wiodących prym mediach, można odnieść wrażenie, że kurator oświaty jest niczym kat, sędzia - zdystansowany i groźny - mówi Joanna Drużyńska, rzeczniczka krakowskiego kuratorium. - Dlatego postanowiliśmy stworzyć cykl krótkich, dwu-, trzyminutowych filmików, które będą odpowiedzią na pytania nurtujące dzieci i młodzież, a także rodziców i nauczycieli - tłumaczy.
Pierwsze filmiki będą kręcone „zza biurka”. Tematy, które na początku poruszy małopolska kurator, będą dotyczyć bieżącej sytuacji: nauki zdalnej i tzw. „lex Czarnek”. Kuratorium liczy na ciekawość i otwartość uczniów. - Chcemy, by filmiki były ciekawe, przyjemne w odbiorze, dlatego nie wykluczamy zmiany konwencji. Kto wie, może na wiosnę - kiedy warunki pogodowe będą bardziej sprzyjające - filmiki będą nagrywane w plenerze? Postaramy się dostosować do preferencji naszych młodych odbiorców - zapowiada rzeczniczka kuratorium.
Filmiki maja się ukazywać cyklicznie, prawdopodobnie raz na tydzień lub dwa. Będą publikowane na oficjalnym kanale Kuratorium Oświaty w Krakowie w serwisie YouTube. Dlaczego akurat YouTube?
- Młodzież chętniej korzysta z YouTube niż Facebooka czy innych portali społecznościowych. Na YouTube szukają odpowiedzi na różne pytania, tutoriali, instrukcji, ciekawostek i nie tylko. Uważam, że to doskonałe miejsce do komunikowania się z młodzieżą – odpowiada Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty. - Myślę, że instytucja kuratorium i tego, czym się tutaj zajmujemy, jest owiana tajemnicą. Zupełnie niepotrzebnie. Jesteśmy tu przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Dbamy o to, by w szkołach czuli się bezpiecznie, by ich prawa były przestrzegane, ale też o to, by treści im przekazywane były zgodne z podstawą programową. Jesteśmy tu także dla rodziców - oni też mają swoje prawa, jako rodzice uczniów. Dbamy o to, by także ich prawa były respektowane - podkreśla.
Małopolska kurator zachęca, by młodzież zadawała pytania dotyczące działalności kuratora mailowo na adres: [email protected] lub w komentarzach pod filmikami. Kuratorium uprzedza, że komentarze zawierające treści wulgarne, obraźliwe - będą usuwane.
Barbara Nowak zasłynęła już wieloma wyrazistymi i budzącymi kontrowersje wypowiedziami... Zapytaliśmy, czy małopolska kurator - która teraz poniekąd zostanie youtuberką - nie obawia się zalewu hejtu w komentarzach.
- Pani kurator jest świadoma ryzyka, jakie niesie publikowanie różnych treści w sieci. Aktywnie korzysta z Twittera - nie obawia się fali hejtu - zapewnia rzeczniczka kuratorium.
Po filmiki na YouTube jako narzędzie kontaktu z młodzieżą - zwłaszcza w okresie pandemii i nauki zdalnej - sięgają też niektórzy z dyrektorów krakowskich szkół. W Internecie można znaleźć np. wideo, na którym Andrzej Ptasznik, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2, oprowadza i opowiada o tej placówce. Przed kamerą staje też co jakiś czas Paweł Kucharczyk, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie.
- To są wystąpienia okolicznościowe. Nie czytałem żadnych poradników, jak dobrze nagrać taki filmik. W moim przypadku wygląda to tak, że przychodzi nasz absolwent, rozkłada sprzęt, nagrywamy bez ćwiczenia - zaznacza dyr. Paweł Kucharczyk, gdy pytamy, czy miałby jakieś rady lub podpowiedzi dla kurator, jeśli chodzi o kręcenie filmików. Dyrektor komentuje natomiast: - Każda próba nawiązania dialogu z młodymi ludźmi z definicji zasługuje na pochwałę, ma wartość, a kanał YouTube na pewno jest przez nich odwiedzany. Jestem ciekawy, jak wyjdzie ta inicjatywa kuratorium. Młodzież - widzę to po moich uczniach - identyfikuje zarówno osobę, jak i instytucję małopolskiej kurator oświaty. Wydaje mi się, że raczej można się spodziewać nie tyle pytań o sam urząd, co raczej odnośnie ogólnej działalności kuratora oświaty - dodaje.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym