https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To jest dobra zmiana w Krakowie: Teatr Słowackiego i Kuratorium Oświaty we wspólnym projekcie

Anna Piątkowska
Teatr Słowackiego i krakowskie Kuratorium Oświaty razem poprowadzą cykl spotkać poświęconych polskiej szkole
Teatr Słowackiego i krakowskie Kuratorium Oświaty razem poprowadzą cykl spotkać poświęconych polskiej szkole Andrzej Banas / Polska Press
Jeszcze niedawno wspólny projekt edukacyjny Teatru Słowackiego i krakowskiego Kuratorium Oświaty można byłoby między bajki włożyć. To od wpisu byłej kuratorki Barbary Nowak po przedstawieniu "Dziadów" zaczęły się ogromne problemy teatru i jego dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego. Dziś teatr i kuratorium wspólnie edukują. "Idea spotkania opiera się na dwóch fundamentalnych założeniach – przestajemy narzekać na polską szkołę, a zaczynamy mówić głośno, co dobrego zrobiliśmy lub możemy zrobić" - zapowiada Teatr Słowackiego.

Głośne "odradzam" Barbar Nowak w kwestii wyjść szkolnych na spektakl Teatru Słowackiego rozpoczęło złą passę sceny i zespołu teatru. Zdaniem byłej kurator Barbary Nowak Krzysztof Głuchowski, który ostatecznie został dyrektorem teatru na kolejna kadencję, nominacją "dostaje nagrodę" za wpasowanie się "w antynarodowy spektakl ogólnopolski". Powiedzieć, że stosunki między Kuratorium Oświaty a Teatrem Słowackiego były napięte, to nie powiedzieć nic.

Odkąd stanowisko kuratorki objęła w marcu tego roku następczyni Barbary Nowak relacje zmieniły się diametralnie. Gabriela Olszowska, będąc jeszcze p.o. kuratora, nie tylko zobaczyła "Dziady" Mai Kleczewskiej, o których tak niepochlebnie wypowiadała się jej poprzedniczka, ale także po przedstawieniu przeprosiła zespół Teatru Słowackiego. Egzemplarz scenariusza, jaki wówczas otrzymała od dyrektora wystawiła na aukcję WOŚP.

W najbliższych dniach Teatr Słowackiego wspólnie z kuratorium zapraszają do wspólnego projektu nauczycieli, dyrektorów szkół, uczniów oraz osoby związane z edukacją, by podzieliły się wiedzą i doświadczeniem podczas cyklu spotkań "Chwalmy się! Dobre praktyki edukacyjne".

"Polska szkoła stała się w ostatnich latach wdzięcznym chłopcem do bicia. Pragniemy zmienić ten obraz, zacząć mówić o edukacji dobrze, chwaląc się swoimi osiągnięciami oraz dobrymi praktykami. Gorąco wierzymy, że zmiana sposobu postrzegania szkoły jest możliwa, a zawód nauczyciela ma pełne szanse stać się w przyszłości atrakcyjną i prestiżową opcją, chętnie wybieraną przez zdolnych młodych ludzi…" - zapowiada cykl Teatr Słowackiego.

Pierwsza odsłona przedsięwzięcia rozpocznie się w najbliższą sobotę, 9 listopada, o godz. 10.00 na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Spotkanie zostanie poświęcone ocenianiu w szkole. Na zakończenie dyskusji głos zabierze Małopolska Kurator Oświaty Gabriela Olszowska.

Kolejne terminy zaplanowano 8 lutego oraz 29 marca przyszłego roku. Przewidywane tematy w kolejnych modułach to: ocenianie w szkole; prawa ucznia/prawa człowieka/godność; kryzys klimatyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska