Małopolska. Polowania na dziki. Myśliwi szykują strzelby, a ekolodzy akcję protestacyjną

  • Dziennik Polski

Piotr Subik

Intensywne odstrzały dzików, które w jeszcze w styczniu planują myśliwi z Małopolski, nie będą odstrzałami sanitarnymi. Łowczy nie dostaną więc za nie pieniędzy od skarbu państwa. Takie zasady obowiązywać będą tylko na ścianie wschodniej, gdzie jest największe zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF).
 Wolosz Sebastian

Masowe odstrzały dzików wymyślił minister środowiska Henryk Kowalczyk. Mają się odbyć jeszcze w styczniu i być antidotum na szerzącą się w Polsce groźną chorobę zakaźną zwierząt. Ale jako odstrzały sanitarne, czyli takie, za które myśliwym płaci państwo (np. za odstrzeloną lochę 650 zł), traktowane będą polowania prowadzone tylko w Podlaskiem, Lubelskiem, Podkarpac­kiem, Świętokrzyskiem, Łódzkiem, Mazowieckiem, Warmiń­sko-Mazur­skie i Pomorskiem.

Mimo to na łowiska w kolejne dwa weekendy wyjdą myśliwi zrzeszeni w Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Krakowie. Kiedy i gdzie konkretnie odbędą się polowania, jeszcze nie ustalono. – Na pewno odbywać się będą w porozumieniu dwóch, trzech, czterech sąsiadujących ze sobą obwodów łowieckich. Chodzi o to, żeby wataha, która ucieknie z jednego obwodu, namierzona została przez myśliwych w sąsiednim – tłumaczy Leszek Paczkowski ZOPZŁ w Krakowie.

Jak mówi małopolska wojewódzka inspektor weterynaryjna lek. wet. Agnieszka Szewczyk-Kuta, w Małopolsce także odbędą się ostrzały sanitarne. Ale nie będą miały aż tak dużej skali jak na terenach bezpośrednio zagrożonych ASF. Na ten rok łowiecki w regionie zaplanowano eliminację 1019 dzików, do odstrzelenia zostało kilkanaście.

Coraz głośniej słychać sprzeciw wobec planów ministra środowiska i myśliwych. Ekolodzy podkreślają, że zabicie w całej Polsce 210 tys. dzików (spośród ok. 230 tys.) nie powstrzyma ASF, a wręcz może sprzyjać rozprzestrzenianiu się choroby. Problemem są według nich nie zwierzęta, a brak kontroli nad ochroną przed wirusem hodowli trzody chlewnej (tzw. bioasekuracja) i ryzyko roznoszenia ASF przez myśliwych, szczególnie podczas... masowych polowań.

Krytycy polowań organizują też akcję protestacyjną w Krakowie. W piątek, 11 stycznia o godz. 17 planują spotkać się przy wieży ratuszowej. Akcję w obronie dzików organizują Klub Gaja i Krakowski Ruch Antyłowiecki i Polskie Towarzystwo Etyczne.

– Pod pretekstem walki z ASF rząd chce zadowolić część elektoratu, którym jest lobby myśliwskie – przekonuje przedstawiciel Krakowskiego Ruchu Antyłowieckiego. Co ciekawe, głosy niezadowolenia słychać również wśród myśliwych. – Minister chce dopuścić strzelanie do loch ciężarnych i prowadzących młode. Nie wyobrażam sobie, że podczas opra­wiania dzika wylewa się z niego mleko albo wypadają małe prosiaki – mówi anonimowo jeden z myśliwych z okolic Krakowa.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Escape roomy i kontrole straży pożarnej po tragedii w Koszalinie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

10.01.2019, 07:23

szach i mat

09.01.2019, 12:21

W tym kraju nie można nic zrobić żeby nie było protestów.To istny dom wariatów.Opozycja mówi że władza trzyma za pysk wszystkich a prawda jest taka że władza ma związane ręce czego nie dotknie to protesty a najgorsi są ci na utrzymaniu różnych pseudo fundacji na niczym sie nie znają ale potrafią wszystko oprotestować.Ekolodzy to byznes i sposób na życie.

09.01.2019, 11:19

Tak to ja autentyczny Pan Darek twój przywódca łachmyto

09.01.2019, 09:18

Ten rząd nie zyska na pewno elektoratu myśliwych po tych wszystkich ustawach jakie nam zafundował , a tym bardziej zarządzeniem polowań masowych. Mysliwi mówią otwarcie że to chory plan rzadu i każde forum mysliwskie jest przeciw temu.
I nie jest powiedziane że mysliwi nie staną razem z ekologami pod ratuszem zaprotestować przeciw planom ministra i jego rządu. Darz Bór

09.01.2019, 06:11

słucham tok fm,tuby Gazety Wyborczej..oczywiscie ,przeciwko strzelaniu do dzików-bo niewinne,ciężarne itp kretyństwa...kochają dziki,martwią sie o ciężarne...jakoś o ludziach,co walczą o skrobanki na zyczenie -to owszem,swobody obywatelskie,prawa obywatelskie-bo mój brzuch,moja macica...ale bolszewia zawsze przewrotna,szczególnie ta z rodowodem stalinowskim

09.01.2019, 06:05

nie wychodż zatem z domu

08.01.2019, 19:16

W łąkach koło Osiedla Harmonia na Klinach,postawili ambone mysliwska,widac ją z autostrady.

08.01.2019, 16:44

A22 - dupek

08.01.2019, 16:41

A22 - dupek

08.01.2019, 16:10

Nie myśliwych to plan, a ministrów środowiska i rolnictwa aby chamom przypodobać się przed wyborami. Autor słyszał, że gdzieś dzwoni...

08.01.2019, 15:20

Trwa od kilku lat coraz skuteczniejsza nagonka na myśliwych. Celem jest zachwianie i sprywatyzowanie polskiej przyrody i sprzedaż temu kto da więcej. Czyli zachodowi.
Mysliwi nie chcą strzelać dzików masowo ani na zawołanie rządu czy rolników. ASF jest nie przez dziki. Myśliwi od lat doprowadzili do rozrostu i odrodzenia populacji wielu gatunków, w tym dzików. A teraz dla interesów innych mają przetrzebić populację.

08.01.2019, 14:57

Niemcy 820 000 dzików kropnęli w sezonie 20172018.U siebie,ale kto to sprawdzi i po co sprawdzać.

08.01.2019, 14:55

Dziki niszczą zieleń wywracaja śmietniki ranią psy. Komu dziki nie Przeszkadzają?, Tym którzy nie mają z nimi do czynienia

08.01.2019, 14:23

Darek to ty?

08.01.2019, 14:03

Przecież to nie myśliwi wymyślili eksterminacje dzika w Polsce tylko minister. Mało tego myśliwi są nawet przeciwni takim działaniom. Polowania muszą się odbyć ale żaden szanujący się myśliwy nie strzeli do lochy prośnej lub prowadzącej warchlaki.

08.01.2019, 14:01

Ci ekologlodzy to sprawni businesmani typu Rusin itd .... a dzik to taki zwierz ze rzuca mlode kilka razy do roku po 9 szt wiec szybko sie odrodzi . Dziwi mnie tylko dlaczego zaden ekolog nie upomni sie o zajace , kuropatwy itd które obecnie sa na wyginieciu ze wzgledu na intensywne wielkoobszarowe rolnictwo ... to które jak mowia ekolodzy dostarcza pokarm dla ludzi którzy już nie musza polowac . Jak to mowia nie szkoda róż gdy plonie las ....

08.01.2019, 13:51

Autorze tych wypocin, nawet nie zadałeś sobie trudu żeby zebrać rzetelne informacje! Jakie to są plany myśliwych? Człowieku ogarnij się! To są plany polityków a myśliwi właśnie są przeciw! Pokaż mi myśliwego który teraz z premedytacją strzeli do lochy, podpowiem Ci - nie ma takich!

08.01.2019, 13:29

Do mnie proszę nie strzelać!!! Wiem, że przypominam odyńca ale dwa postrzały jednego dnia to już lekka przesada.
(wasz upolowany, autentyczny Głos Rozsądku)

08.01.2019, 12:04

Najlepszą metodą zwalczania chorób zakaźnych i zaraźliwych zalecaną stosowną ustawą sejmową jest eliminacja chorych i podejrzanych o chorobę zwierząt.
Anglia poddała ubojowi z konieczności kilka milionów krów żeby zwalczyć BSE.
My już trochę zapomnieliśmy o wściekliźnie ale w ubiegłym wieku nie było zmiłuj się przy jej zwalczaniu.
I efekty są.
Poza nietoperzami i pojedynczymi przypadkami pod ukraińską granicą mamy póki co problem z głowy.

08.01.2019, 11:25

Niniejszym zamykam temat dzików na tym forum.
Zamknijcie się ... w escape roomie!!
A Panom Myśliwym - Darz Bór i częstego łamania...
(wasz polujący, autentyczny Głos Rozsądku)

08.01.2019, 11:06

Nie mylmy myśliwego z kłusownikiem. Dla przyjemności myśliwy ogląda TV. Nie mylmy tych pojęć.

08.01.2019, 11:02

Nie wina narodu że tylko taka amunicja dozwolona. Tak źle i tak nie dobrze.
Zastanówmy się od kiedy człowiek polował a od kiedy został"ekologiem"? I na myśleniu się kończy. weź poza okresem na polowania kolegę i koleżanką przejdzcie się i pozbierajcie a nie siedźcie na d****, myślcie i uprzykrzajcie życie ludziom w koło. To nie bo lepiej do drzewa się przywiązać i udawać męczennika. Rzuć wszystkie Wygody idź mieszkać do lasu. Zobaczymy jak skończysz. A nie udawaj człowieka eko!

08.01.2019, 10:54

Dawniej ludzie polowali z potrzeby zaspokojenia głodu teraz poluja z powodów chęci mordowania a to jest zasadnicza różnica. Nie ma potrzeby masowo zabijać dzików, nie każdy jest zarażony chorobą.

08.01.2019, 10:53

jak wymordują wszystkie dziki to co im zostanie na póżniej ? Wielcy k...a twardziele którzy najpierw przyzwyczajają zwierzynę a póżniej mordują ze sztucerów . chcecie adrenaliny jedzcie do Iraku , Afganistanu , zobaczymy czy będziecie takimi twardzielami.

08.01.2019, 10:49

Tylko chory umysłowo człowiek czerpie przyjemność z zabijania zwierząt.