Wyboru nowego rektora Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu na kadencję 2020 - 2024 dokonało kolegium elektorów reprezentujące społeczność akademicką, w tym wykładowców i pracowników naukowych, administrację uczelni oraz studentów. Dr Sonia Grychtoł była jedyną kandydatką.
Trzeci rektor w historii uczelni
Dotychczasowa prorektor ds. studentów swoją nową funkcję obejmie 1 września tego roku po wygaśnięciu drugiej kadencji obecnego rektora prof. Witolda Stankowskiego. Zgodnie z ustawą o wyższych uczelniach publicznych funkcję rektora można pełnić maksymalnie przez dwie 4-letnie kadencje.
Dr Sonia Grychtoł będzie trzecim rektorem w 15-letniej historii oświęcimskiej uczelni. Pierwszym w latach 2005 - 2012 był prof. Lucjan Suchanek.
Przyznaje, że decyzję kolegium elektorów przyjęła z wielką satysfakcją.
- Jednocześnie mam świadomość, że kierowanie uczelnią, która zdobyła już sobie liczącą pozycję, będzie dużym wyzwaniem
- mówi rektor-elekt dr Sonia Grychtoł.
Nowa rektor związana jest z uczelnią w Oświęcimiu od od października 2014 roku. Początkowo jako nauczyciel akademicki, a od 2015 roku jako dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa. Z kolei przed czterema laty objęła wspomnianą funkcję prorektora.
Jak podkreślają w Małopolskiej Uczelni Państwowej za jej wyborem na rektora przemawiało bogate doświadczenie zawodowe zdobyte podczas wieloletniej pracy na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a także poza szkolnictwem wyższym.
Była m.in. dyrektorem ds. medycznych i rozwoju firmy „Helimed” Imaging w Katowicach, kierownikiem Działu metodyczno – organizacyjnego Szpitala Klinicznego nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, oraz inspektorem ds. medycznych w Wydziale Zdrowia i Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice.
Uczelnia z potencjałem
Małopolska Uczelnia Państwowa, jedyna taka placówka publiczna w Małopolsce zachodniej, w ostatnich latach bardzo prężnie się rozwija.
Uczelnia może pochwalić się nowoczesnymi pracowniami
W ciągu minionych 8 lat kadencji uruchomiono w niej aż 14 nowych kierunków. Ich profile oddają wizję, jaką kierował się prof. Witold Stankowski.
W MUP uruchomiono więc m.in. takie kierunki jak zarządzanie i inżynieria produkcji, zarówno na poziomie licencjanckim jak i magisterskim, informatykę, mechatronikę, finanse i rachunkowość, dietetykę, bezpieczeństwo wewnętrzne. Jeśli chodzi o studia drugiego stopnia, czyli kończące się zdobyciem tytułu magistra to obok wspomnianych inżynierskich jest wśród politologia, pielęgniarstwo, pedagogika, ekonomia.
- To był bardzo pozytywny okres dla naszej uczelni, dużo się wydarzyło
- ocenia prof. Witold Stanowski.
Będą tutaj kształcić się również ratownicy medyczni
Wkrótce rozpocznie się rekrutacja na pierwszy rok ratownictwa medycznego, który będzie już 20 kierunkiem na oświęcimskiej uczelni.
- Chcę kontynuować tę misję uczelni, która została określona w ostatnich latach przez prof. Stankowskiego, ale jednocześnie nie byłabym sobą, gdybym nie zaproponowała jeszcze czegoś nowego od siebie - zaznacza dr Sonia Grychtoł, rektor elekt MUP w Oświęcimiu.
Z roku na rok przybywa w MUP przybywa studentów. Ich liczba zbliża się do 1900. Jednocześnie uczelnia może pochwalić się już blisko 4 tys. absolwentów. Rozszerza i unowocześnia swoje zaplecze. Trwa właśnie adaptacja na jej potrzeby trzeciego budynku po dawnych zakładach monopolu tytoniowego.
- Zobacz jak dawniej świętowano 1 maja w Olkuszu. W pochodach szli wszyscy
- Największe „zdobycze” PRL-u, czyli za czym kolejka ta stoi. ZDJĘCIA
- Powrót do czasów PRL. Woda z saturatora, milicja i "ogórki"
- TOP 8 najczęstszych przewinień w dobie koronawirusa
- TOP 20 miejsc, gdzie wybrać się na majówkę
- "Mydło i powidło" na wolbromskim targu. Klientów nie brakuje
