Prawie 14 tys. głosów uzyskały projekty z Małopolski zach. Jednym z najlepiej ocenionych zadań było wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w sprzęt oraz uporządkowanie parku wokół placówki. Uzyskało aż 3529 głosów. - Bardzo mnie cieszy, że w budżetach obywatelskich przechodzą projekty rehabilitacyjne, bo zapotrzebowanie na takie usługi jest ogromne - podkreśla Krzysztof Grzesik, dyrektor szpitala.
Zwraca uwagę, że mimo iż placówka ma zakontraktowanych 12 stanowisk na rehabilitacji dziennej, czyli codziennie 12 osób może korzystać z cyklu zabiegów, obsługuje ok. 40. - A i tak w kolejce trzeba czekać obecnie ok. 2 lat. Mamy ok. 1 tys. pacjentów czekających na rehabilitację dzienną. Gdybyśmy pracowali tylko na tych 12 stanowiskach, kolejka wydłużyłaby się do 4 lat - mówi dyr. Grzesik. Teraz ma nadzieję, że uda się zwiększyć kontrakt z NFZ.
Ponieważ większość nowego sprzętu związana będzie z ćwiczeniami wodnymi, trzeba jeszcze odpowiednio przystosować urządzenia. - Mam nadzieję, że późną jesienią pacjenci będą mogli już z nich korzystać - dodaje dyrektor. Projekt opiewający na 286,5 tys. zł zakłada także zagospodarowanie parku wokół placówki. Mają się pojawić ławeczki, ozdobna zieleń i alejki wyłożone kostką.
Również prawie 300 tys. zł kosztował będzie projekt „Pociąg do Małopolski zach”. Chodzi o uruchomienie przejazdów z wykorzystaniem lokomotywy turystycznej, która kursowałaby po całym regionie. - Chcemy zaprezentować najciekawsze miejsca imprezy i kulinaria. Powiat chrzanowski ma wiele do zaoferowania - podkreśla Jerzy Kasprzyk z Lokalnej Grupy Działania. - Chcielibyśmy też nawiązać współpracę z powiatami sąsiednimi, żeby nie ograniczać się tylko do ziemi chrzanowskiej. Nasi sąsiedzi też mają dużo ciekawych miejsc - dodaje Kasprzyk.
Kolejka turystyczna ma wyglądać jak lokomotywa wyprodukowana w pierwszej fabryce lokomotyw „Fablok” w Chrzanowie. Ma być jednak zamontowana na podwoziu samochodowym, by mogła jeździć po drogach. W przygotowaniu jest 12 tematycznych wycieczek. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.
Lista pozostałych zadań:
* Wyjazdy integracyjne i spotkania dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców z powiatu olkuskiego - 82 tys. zł
* Wyposażenie Sali Doświadczenia Świata i Integracji Sensorycznej w Olkuszu do rehabilitacji osób z upośledzeniem umysłowym i ruchowym - 98 tys. zł
* Przebudowa chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 780 w Porębie Żegoty (pow. chrzanowski) - 79,5 tys. zł
* Centrum Asystentury Społecznej w Andrychowie (wspieranie niezależnego życia osób niepełnosprawnych i starszych) - 60 tys. zł
* Zwiększenie dostępności do systematycznej i specjalistycznej neurorehabilitacji i rehabilitacji ortopedycznej, podniesienie jakości świadczonych usług, skrócenia czasu oczekiwania na pomoc fizjoterapeutyczną w pow. oświęcimskim - 100 tys. zł