https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Karolina z Kańczugi pokonała 4,5 tysiąca kilometrów w pięć dni. Odleciały ślepowrony z Doliny Górnej Wisły. ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Ślepowrony z Doliny Górnej Wisły we wrześniu odlatują na zimowiska do ciepłej Afryki, by powrócić tutaj na przełomie marca i kwietnia
Ślepowrony z Doliny Górnej Wisły we wrześniu odlatują na zimowiska do ciepłej Afryki, by powrócić tutaj na przełomie marca i kwietnia Materiały Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach
Ta wędrówka do Afryki trwa zwykle od kilku lub kilkunastu dni. Karolinie z Kańczugi spod Kęt pokonanie 4,5 tysiąca kilometrów zajęło pięć dni. Na miejscu nad Morzem Śródziemnym jest już także Juliusz z Jankowic. To dwa ślepowrony, które od kwietnia wśród licznych kolonii tych ptaków koczują w Dolinie Górnej Wisły, a we wrześniu migrują na zimowiska do ciepłych krajów.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przed polską zimą migrują nawet 5 tysięcy kilometrów do ciepłej Afryki

Wędrówki ślepowronów z Doliny Górnej Wisły monitorowane są w ramach unijnego projektu life.vistula.pl. Wrzesień to czas, gdy po okresie lęgowym odlatują one na zimowiska do Afryki. Kilka z nich ma założone specjalne nadajniki GPS/GSM, które pozwalają śledzić ścieżki lotów ptaków.

Jednym z nich jest Karolina z Kańczugi z gm. Kęty, która jest już w swoim ulubionym miejscu zimowania, czyli w północnej Nigerii. Jest to czwarta zima z rzędu, zarejestrowana przez specjalny nadajnik, którą Karolina spędza w tej afrykańskiej strefie.

- Ślepowrony migrują głównie nocą, w ciągu dnia odpoczywają. Główna trasa wędrówki monitorowanych osobników biegnie przez Bałkany oraz Półwysep Apeniński. Karolina z Kańczugi w tym roku trasę 4,5 tys. km przebyła w ciągu 5 dni i zatrzymała się północnej Nigerii - w środowisku pól uprawnych, buszu i niewielkiej rzeki z sąsiadującymi rozlewiskami - mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Jak zaznacza, pozostałe osobniki należące do tego gatunku wędrują nieco wolniej, zatrzymując się po drodze w kilku miejscach na kilku lub kilkunastodniowe odpoczynki. - Co ciekawe w 2021 r. Karolina nie wróciła z zimowiska do kolonii w Europie. To rzadko spotykana sytuacja, aby dorosły ptak pozostał przez cały rok na zimowisku w Sahelu - dodaje Mirosława Mierczyk-Sawicka.

Obszary na południowych krańcach Sahary nie są jednak reguły jeśli chodzi o miejsca zimowania tych ptaków. Na przykład Juliusz z Jankowic, którego trasy wędrówek RDOŚ w Katowicach śledzi od maja 2019 r. swoje zimy spędza w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym.

Dolina Górnej Wisły - jedyne miejscem występowania ślepowrona w Polsce

Ślepowron Karolina w Polsce żeruje i wyprowadza lęgi (przychówek) na stawach zlokalizowanych w pobliżu Kańczugi - wsi w powiecie oświęcimskim. Przydomek został nadany jej przez ornitologów z Górnośląskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Bytomiu.

Projekt life.vistula.pl realizowany jest od 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Towarzystwem na Rzecz Ziemi w Oświęcimiu oraz Górnośląskim Kołem Ornitologicznym. Badania nadzorowane przez GKO są ewenementem na skalę europejską.

Celem projektu generalnie jest ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Wisły. Realizowane jest to głównie poprzez zabezpieczenie i odtworzenie wysp na stawach i zbiornikach wodnych, na których gniazdują ślepowrony, przed postępującą degradacją i rozmywaniem brzegów. Ponadto z uwagi na to, że gatunek tego cennego ptaka zamieszkuje krzewy, na wyspach tych dosadzane są bzy i wierzby. Realizacja projektu możliwa jest dzięki środkom pozyskanym z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wartość projektu to ponad 4,3 mln euro.

od 16 lat

Ukraina do UE

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska