https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. W hotelach brakuje miejsc

Sławomir Bromboszcz
Tadeusz Kasperczyk, kierownik budowy w hotelu Olecki w sąsiedztwie Muzeum Auschwitz-Birkenau
Tadeusz Kasperczyk, kierownik budowy w hotelu Olecki w sąsiedztwie Muzeum Auschwitz-Birkenau Bogusław Kwiecień
Mariola Więcek z mężem Andrzejem i dwojgiem dzieci - Zosią i Kamilem, wczoraj byli w Domu Jana Pawła II w Wadowicach. Dzisiaj mają zamiar jechać do Eneryglandii.

- Może zostaniemy jeszcze kilka dni dłużej i pójdziemy w góry. Są wakacje, nic nas nie trzyma w domu - mówi pani Mariola. Przyjechali z okolic Poznania.

Takich rodzin, pojedynczych turystów albo grup przyjeżdża do Małopolski zachodniej coraz więcej. Nocują tu, bo w ciągu kilku lat przybyło atrakcji. Są nowe parki rozrywki, całkowicie przebudowane muzeum papieskie w Wadowicach. Wielu przyciąga też Beskid Mały, gdzie pobudowano ośrodki z wyciągami narciarskimi i spa, oblegane szczególnie zimą.

Właśnie Muzeum Papieskie oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau są najczęściej odwiedzanymi miejscami w regionie. W 2015 r. Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedziło ponad 1,72 mln osób. W muzeum papieskim w ciągu dwóch lat od ponownego jego otwarcia było już ponad 0,5 mln ludzi. Z tym że ci przyjeżdżający do Oświęcimia rzadziej w nim nocują.

W tym roku hotelarze spodziewają się kolejnego bardzo dobrego sezonu z uwagi na odbywające się w Polsce Światowe Dni Młodzieży.

Paweł Kram, szef hotelu Olimpijski w Oświęcimiu, twierdzi, że na te dni biura podróży składały rezerwacje już dwa lata temu. Hotele w regionie oblężone były też podczas niedawnej siódmej edycji Life Festival Oświęcim.

Rosnące zainteresowanie turystów regionem powoduje rozwój bazy hotelowej. W sąsiedztwie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dobiega końca budowa drugiego skrzydła hotelu Olecki, który będzie największy w mieście. - Finał prac przewidziano na wrzesień. Będzie w nim 200 miejsc w jedno- i dwuosobowych pokojach oraz w apartamentach - mówi Tadeusz Kasperczyk, kierownik budowy hotelu.

W starej części hotelu jest 60 miejsc. - Z roku na rok przybywa gości - przyznają w Oleckim.

Coraz więcej ludzi przyjeżdża w góry. - Bliskość zabytków oraz parków rozrywki sprawia, że turyści chętnie odwiedzają nasz region. Andrychów jest doskonałą bazą wypadową - podkreśla Aneta Wnęk z Urzędu Miasta w Andrychowie.

W powiecie wadowickim jest wiele hoteli o dobrym standardzie, które powstały w ciągu ostatnich lat, jak np. hotel Czarny Groń w Rzykach. Jak podkreśla Joanna Kuderska, pracowniczka hotelu, jego atut stanowi doskonała lokalizacja.

- Trafiają do nas turyści, którzy lubią niższe góry i mają dość zatłoczonego Zakopanego. Na wzrost turystów wpływa też sytuacja na świecie. Polacy wolą wypoczywać w kraju, gdzie jest bezpiecznie - uważa Joanna Kuderska.

Hotel Łysoń w Inwałdzie szczególnie dużo gości ma zwykle w sezonie letnim. Odwiedzają głównie parki rozrywki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska