Małopolska liczy straty po ulewach
Zalane ulice, parkingi, podtopione piwnice, Szpital Miejski. W ostatnich dniach część Rabki-Zdrój znalazła się pod wodą na skutek nawałnicy, jaka przeszła przez ten rejon. Z brzegów wystąpił potok Słonka. W efekcie zerwane zostały dwa mostki. Z kolei drogi i chodniki zmieniły się w rwące potoki.
Niemal identyczne obrazki w minionym tygodniu obserwowali mieszkańcy Wieliczki, która znalazła się pod wodą po przejściu burzy. Zalane zostały ulice, podtopiło też samochody. Woda wdarła się do garaży.
Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że to właśnie województwo małopolskie wyróżnia się najwyższą w skali kraju wysokością strat w infrastrukturze w efekcie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Chodzi o uszkodzone drogi, mosty, budynki komunalne itp.
- W latach 2011-2019 najwyższy odsetek strat odnotowano w powiatach nowosądeckim i tarnowskim - przekonują eksperci z Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego. Jednocześnie wskazują, że w analizowanym okresie to intensywne opady deszczu były główną przyczyną interwencji, które w województwie małopolskim podejmowali strażacy.
W raporcie przypomnieli powódź z 2010 roku, która dotknęła także Małopolskę. Była jednym z najbardziej poszkodowanych regionów w całej Polsce. I to nie tylko jak chodzi o infrastrukturę. - Wskutek powodzi lub osuwisk ucierpiało 19 tys. rodzin, a zniszczonych zostało 83 tys. ha użytków rolnych. Łączna wysokość strat w gospodarstwach rolnych wyniosła 347 mln złotych - poinformowali eksperci.
W skali krajowej z powodu zjawisk ekstremalnych Polska traci rocznie średnio 6 mld zł, a w sumie, w ciągu niespełna dwóch dekad, tego typu zdarzenia pogodowe spowodowały około 115 mld złotych strat.
Raport sporządził Instytut Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. Powyższe dane zostały przedstawione w "Atlasie skutków zjawisk ekstremalnych", przygotowanym pod kierownictwem dr inż. Eweliny Siwiec w ramach projektu Klimada 2.0
- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA
