Projekt to inicjatywa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Ze specjalnej pomocy będą mogli skorzystać opiekunowie niepełnosprawnych dzieci ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz osób dorosłych z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
W ramach doraźnego wsparcia specjaliści odciążą bliskich przewlekle chorych pacjentów w ich codziennych obowiązkach, a w razie potrzeby zapewnią zastępstwo tak, by ci mogli zyskać chwilę dla siebie. Program został podzielony na kilka modułów. Każdy zainteresowany opiekun będzie mógł skorzystać z 14 dni całodobowej opieki nad niepełnosprawnym podopiecznym w przygotowanym do tego ośrodku oraz 240 godzin w formie pobytu dziennego w takim miejscu, a także porad specjalistów z zakresu m.in. rehabilitacji i dietetyki.
W Małopolsce program będą realizować 22 gminy i cztery powiaty. Nowe formy wsparcia zostaną uruchomione m.in. w Tarnowie, Wadowicach i powiecie oświęcimskim. Pierwsza część dotacji potrzebnych na ich realizację trafi na konta samorządów do końca lipca.
Budżet potrzebny na opłacenie opieki wytchnieniowej pochodzi z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Oprócz niej z tego samego funduszu jest opłacany także uruchomiony już program usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych, który będzie realizowany m.in. w Krakowie oraz program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, który ruszy w lipcu.
WIDEO: W Krakowie urodziły się sześcioraczki. To pierwszy taki przypadek w Polsce
