Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy pieniądze na ratunek dla ośmiuset osób z powiatu

Halina Gajda
Halina Gajda
Badanie jelita grubego polega na wprowadzeniu do niego przez odbyt kamery umieszczonej na giętkim przewodzie. Na zdjęciu lek. med. Anna Ruttar-Weron (po prawej) oraz pielęgniarze.
Badanie jelita grubego polega na wprowadzeniu do niego przez odbyt kamery umieszczonej na giętkim przewodzie. Na zdjęciu lek. med. Anna Ruttar-Weron (po prawej) oraz pielęgniarze. archiwum
Gorlicki szpital zdobył fundusze na badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego. Wcześnie wykryte zmiany dają duże szanse na skuteczne leczenie i potem normalne życie.

Tylko w minionym roku, dzięki badaniu endoskopowemu u 56 pacjentów wykryto raka w jelicie grubym. Szybka diagnoza dała im szansę na normalne życie. U części z nich obyło się bez konieczności operacji, bo podczas badania udało się usunąć całą niebezpieczną zmianę. Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tysięcy nowych przypadków. Gorlicki szpital zdobył pieniądze na osiemset badań przesiewowych w tym kierunku.

Zlekceważone objawy, dramatyczne konsekwencje

Wacław Guzowski, 57-latek z Gorlic o tym, że ma nowotwór dowiedział się rok temu.

Diagnoza nie pozostawiała złudzeń - rak jelita grubego. Mówi, że gdyby mógł cofnąć czas, byłby mądrzejszy i bardziej zadbał o siebie. - Zaczęło się od problemów gastrycznych - bólów brzucha, niestrawności. Po pewnym czasie doszły do tego biegunki. Początkowo nie zwracałem uwagi, uznałem, że czymś się zatrułem albo dopadł mnie wirus - opowiada. - Niczego nie podejrzewałem nawet wtedy, gdy musiałem chodzić do toalety nawet kilka razy dziennie. Dopiero gdy biegunkom zaczęły towarzyszyć krwawienia z odbytu, poszedłem do lekarza - dodaje.

Lekarz, który go badał, nie zostawi na nim suchej nitki.- Powiedział mi wprost, że gdybym przyszedł parę miesięcy wcześniej, miałbym szansę uniknięcia operacji - mówi cicho. Jest już po niej, ale zmiany okazały się duże, lekarze znaleźli też przerzuty, między innymi do kręgosłupa. - Czekam teraz na swój wyrok - dodaje cicho.

Wcześniej sprawdzisz, lepiej na tym wyjdziesz

Lek. med. Anna Ruttar-Weron, specjalista gastrologii sprawę tego typu nowotworów zna od podszewki.

- Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów gruczołowych które początkowo nie dają objawów. Ich przemiana trwa najczęściej kilka - kilkanaście lat. Gdy odpowiednio wcześnie poddamy się badaniu i usuniemy polipy, możemy zapobiec rozwojowi choroby - podkreśla.

Usunięcie wspomnianych nie musi wiązać się z koniecznością operacji. - Endoskopia daje teraz możliwość pozbycia się ich bez „cięcia” brzucha - dodaje. - Nawet jeśli w polipie znajdziemy komórki nowotworowe, to jeszcze nie oznacza wyroku, bo w ten sam sposób można je usunąć. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny - zaznacza z mocą.

Badanie kolonoskopowe to nic innego jak obejrzenie całego jelita grubego od środka. Robi się to za pomocą „kamery”, którą wprowadza się do niego przez odbyt za pomocą giętkiego przewodu. Odpowiednio wcześniej jelito musi zostać oczyszczone.

- Musimy pamiętać, że u młodszych, choroba ma bardziej agresywny przebieg, mogą pojawić się przerzuty do wątroby, do kości, a nawet do mózgu - przestrzega. - Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnoza - podkreśla raz jeszcze.

Najmłodszy pacjent, który do niej trafił miał 36 lat. Jest już w trakcie leczenia. Ma sporą szansę na normalne życie.

Marian Świerz, dyrektor szpitala dodaje jeszcze, że to program rozłożony w czasie.

- Badania profilaktyczne będą prowadzone do końca lutego 2019 roku - zapowiada.

Nie zwlekaj, zapisz się na bezpłatne badanie!

- Program jest skierowany do osób zamieszkujących, uczących się bądź pracujących na terenie powiatu gorlickiego i mieszczących się w jednym z trzech przedziałów wiekowych:

osoby między 50, a 65 rokiem życia

osoby od 40 do 49 roku życia, które mają krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego,

osoby w wieku 25-49 z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością - potwierdzony wynikiem z poradni genetycznej.

- Badania kolonoskopowe będą wykonywane w Pracowni Endoskopii w gorlickim szpitalu.

Terminy do uzgodnienia . Bliższe informacjie oraz ustalenie terminu badania można dokonać telefonicznie 18/35 53 396 oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected]

- Podstawą do wykonania bezpłatnego badania jest ankieta wypełniona osobiście lub przez lekarza każdej specjalności.

Ankietę można pobrać ze strony internetowej szpitala www.szpital.gorlice.pl lub otrzymać w pracowni endoskopii.

- W ramach programu, zostanie wykonanych 800 bezpłatnych badań kolonoskopowych w znieczuleniu.

Pacjent otrzyma również bezpłatnie preparat do przygotowania jelita do badania.

(hga)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska