Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manifa 2011 w Krakowie [CZYTAJ POSTULATY]

Redakcja
W niedzielę 6 marca ulicami Krakowa ruszy Manifa 2011. W tym roku świętowana będzie 100. rocznica pierwszych obchodów Dnia Kobiet. Czytaj postulaty tegorocznej Manify!

Upamiętniając 100. rocznicę pierwszych obchodów Dnia Kobiet w Krakowie i krakowską feministyczno-robotniczą demonstrację na rzecz praw kobiet, odwołując się do wartości i postulatów krakowskiego ruchu robotniczego oraz krakowskiego ruchu emancypacyjnego, kontynuując pracę naszych prababek, babek i matek, nawiązując do nieprzerwanej walki o prawa kobiet w Krakowie, zebrane i zebrani w Krakowskim Komitecie Manifowym, domagamy się:

- respektowania praw pracowniczych, monitorowania gwarantowanej w kodeksie pracy równości w warunkach zatrudnienia i wynagrodzenia. Protestujemy przeciwko dyskryminującym praktykom pracodawców, na które władze Krakowa przymykają oko!
- Postulujemy wprowadzenie realnej partycypacji społecznej w zarządzaniu Gminą Kraków! Uważamy, że tylko realne uczestnictwo mieszkańców i mieszkanek w zarządzaniu miastem może prowadzić do sprawiedliwego zaspokajania ich potrzeb z poszanowaniem prawa głosu i uwzględnieniem interesów wszystkich mniejszości.
- Chcemy, aby konsultacje społeczne nie były przeprowadzane po fakcie, ale żeby były wiążące i realnie wpływały na decyzje prezydenta i rady miasta, domagamy się, aby o inwestycjach w Krakowie decydowali mieszkańcy!
- Żądamy monitorowania miejskiego budżetu ze względu na płeć! Domagamy się sprawiedliwego i odpowiedzialnego podziału środków Gminy Kraków!
- Żądamy szczegółowego zbadania zjawiska ubóstwa w Polsce w podziałem na płeć, jego przyczyn oraz stworzenia instytucjonalnych programów zaradczych i pomocowych.
- Żądamy obrony praw krakowskich lokatorek i lokatorów! Protestujemy przeciwko bezkarnemu windowaniu czynszów oraz przeciwko przemocy władz wobec najemców mieszkań. Prawo do mieszkania - prawem człowieka!
- Chcemy, aby Kraków był miejscem otwartym na imigrantów i imigrantki, zwłaszcza na uchodźców i uchodźczynie! Żądamy humanitarnej i wrażliwej na płeć polityki wobec imigrantów i imigrantek! Postulujemy edukację pracowników/pracownic policji, straży miejskiej, pomocy społecznej, opieki medycznej i innych - z zakresu przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji oraz z zakresu międzykulturowości.
- Chcemy, aby nasze miasto było czyste i ekologiczne! Żądamy ograniczenia ruchu samochodowego w centrum, parkingów w centrum itd. w zamian konieczna jest budowa ścieżek rowerowych oraz ulepszenie komunikacji miejskiej.
- Postulujemy uwzględnienie w Miejskich Planach Zagospodarowania Przestrzennego potrzeb dostępu do publicznej zieleni oraz infrastruktury społecznej! Żądamy zwiększenia dostępności żłobków i przedszkoli, domagamy się, aby miasto Kraków aktywnie wsparło godzenie życia zawodowego z osobistym! Żądamy dotowania instytucji wspierających rodzicielstwo zamiast dotowania stadionów!
- Żądamy instrumentów prawnych służących skutecznej egzekucji alimentów! Konieczne jest także podniesienie kryterium dochodowego, od którego zależy dostęp do świadczeń rodzinnych.
- Żądamy bezpieczeństwa dla wszystkich - dziewcząt i chłopców, kobiet i mężczyzn! Domagamy się przyjęcia i realizacji programów prewencji przemocy ze względu na płeć oraz finansowania takich programów opracowywanych przez organizacje pozarządowe mające doświadczenie w tym zakresie.
- Żądamy monitorowania miejskich polityk: edukacji, polityki społecznej i bezpieczeństwa! Domagamy się, aby władze Krakowa traktowały te obszary priorytetowo! Żądamy pełnego wdrożenia zasady równości płci w realizację miejskich polityk!
- Postulujemy stworzenie listy gabinetów ginekologicznych NFZ, gdzie lekarze przepisują antykoncepcję hormonalną regularną i postkoitalną oraz oznaczenie takich gabinetów.
- Domagamy się wdrożenia do podręczników na wszystkich szczeblach edukacyjnych treści antydyskryminacyjnych, promujących równość kobiet i mężczyzn, różnorodność, wielokulturowość i tolerancję! Postulujemy wprowadzenie oferty zajęć antydyskryminacyjnych dla małopolskich nauczycieli i nauczycielek!
- Żądamy przyjęcia i realizacji przez Gminę Kraków Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym! Zgodnie z zapisami Karty, żądamy opracowania i wdrożenia przez Gminę Kraków Równościowego Planu Działania oraz powołania Pełnomocnika/czki ds. Równości Kobiet i Mężczyzn w Krakowie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska