Wśród pierwszych zgłoszonych są biegacze z terenu powiatu gorlickiego, ale nie tylko, bo również z Krakowa, Rzeszowa, Nowego Sącza, Bochni czy Siemianowic Śląskich.
Już w tej chwili na liście startowej jest prawie 50 osób. Mo- cną ekipę wystawia Gorlicka Grupa Biegowa z jej czołowym biegaczem Stanisławem Tomasikiem, który w ostatniej edycji w 2017 roku pobiegł najszybciej z zawodników naszego powiatu (był siódmy).
- Czwarte wydanie biegu na 42 km 195 metrów z Gorlic do Wysowej-Zdroju odbędzie się 11 maja. Po ubiegłorocznym odwołaniu imprezy odzywało się do nas wielu biegaczy, pytając o przyszłość biegu i proponując swoją pomoc w organizacji imprezy. To nas przekonało i w zasadzie już większość spraw mamy przygotowane – mówi Elwira Myśliwy, pracująca przy organizacji maratonu od początku jego powstania.
Sergii Ukraintes był najszybszy w maratonie z Gorlic do Wysowej Zdroju
Organizatorem imprezy w tym roku będzie gmina Uście Gorlickie.
- Głównym celem maratonu będzie promocja Beskidu Niskiego, a w szczególności gminy Uście Gorlickie oraz propagowanie aktywności fizycznej, kulturalnej i społecznej. Mamy nadzieję, że bieg już na zawsze wpisze się w kalendarz stałych imprez w naszej gminie – mówi Elwira Myśliwy, która jest także radną i przewodniczącą komisji uzdrowiskowej, sportu, turystyki, kultury i promocji gminy Uście Gorlickie.
Czwarty Maraton Beskid Niski odbędzie się na tej samej trasie, co poprzednie. Zawodnicy pobiegną z Rynku w Gorlicach przez Magurę Małastowską i Dolinę Łopacińskiego do Wysowej-Zdroju, gdzie będą finiszowali tradycyjnie w Parku Zdrojowym. Bieg będzie miał charakter maratonu górskiego z przewyższeniami około 900 metrów. Będzie kilka istotnych zmian, które będą dotyczyć głównie programu imprezy.
- Nie będzie biegów towarzyszących na 5 i 10 km, nie będzie zawodów nordic walking, oraz półmaratonu na rolkach. Oprócz biegu na królewskim dystansie, w ramach IV Maratonu Beskid Niski odbędą się jedynie biegi dla dzieci w Parku Zdrojowym - informuje Elwira Myśliwy.
Biegacze wystartują o godz. 10 z gorlickiego Rynku, a meta będzie zlokalizowana w Parku Zdrojowym w Wysowej-Zdroju. Dla dzieci i młodzieży będą przygotowane biegi od 40 do 1000 metrów.
- Dla najlepszych maratończyków przewidziano nagrody finansowe (za pierwsze miejsca po tysiąc złotych) oraz rzeczowe. Wszyscy otrzymają też pamiątkową koszulkę, okolicznościowy medal oraz upominki otrzymane od sponsorów i partnerów. Do końca marca obowiązuje też niższa opłata startowa, tak, że zachęcam do zapisów i skorzystania z promocji - podkreśla Elwira Myśliwy.
Pamiętamy, że w poprzednich edycjach w maratonie startowali nawet zawodnicy z Kenii oraz czołowi polscy maratończycy, specjalizujący się w biegach górskich, jak Bartosz Gorczyca (wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich, zwycięzca takich prestiżowych biegów jak: Zimowy Ultramaraton Karkonoski, Bieg 7 Dolin, Bieg Ultra Granią Tatr czy Łemkowyna Ultra Trail na dystansie 150 km i zwycięzca MBN w 2017 z czasem 02.43,09 oraz Ewa Majer (aktualna mistrzyni kraju w górskim biegu na 100 km) zwyciężczyni wśród kobiet MBN w 2017 z czasem 03.22, 36.
- Startowała u nas też w ostatniej edycji Barbara Prymakowska urodzona w 1943 roku z Tarnowa nazywana „najszybszą babcią świata”- mówi na koniec Elwira Myśliwy.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Krótki wywiad: policja ekologiczna dzwoni i pyta „czy pan zrobił coś złego?”