Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Żywych w Oświęcimiu 18 kwietnia 2023. Policja informuje o utrudnieniach w ruchu

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
W związku z Marszem Żywych 2023 spodziewany jest przyjazd ok. 10 tysięcy Żydów
W związku z Marszem Żywych 2023 spodziewany jest przyjazd ok. 10 tysięcy Żydów KPP Oświęcim
We wtorek, 18 kwietnia 2023, odbędzie się Marsz Żywych. Jego uczestnicy przejdą tzw. Drogą Śmierci między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Marsz jest oddaniem hołdu ofiarom Holokaustu. Pierwszy marsz odbył się w 1988 roku i potem odbywały się co dwa lata, a od 1996 roku są rokrocznie.

W związku z marszem, nastąpi wyłączenie z ruchu ulic na trasie przemarszu „Marszu Żywych 2023” z byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz do obozu w Auschwitz II Birkenau.

Plan utrudnień w ruchu w związku z Marszem Żywych 2023

  • Od godziny 07.30 do 13.00 nastąpi całkowite wstrzymanie ruchu na ulicy Więźniów Oświęcimia od ulicy Obozowej do ulicy Legionów.

  • Od godziny 7.30  do 12.00 nastąpi całkowite wstrzymanie ruchu na ulicy Leszczyńskiej (od ulicy Legionów do ulicy Jaracza)

.

  • Od godziny 7.30 do około 19.00 nastąpi całkowite wstrzymanie ruchu na ulicy Kombatantów i  Ofiar Faszyzmu (odcinek od Pławskiej do Kombatantów) łącznik Piwnicznej z tzw. Drogą Odbarczającą.

  • Od godziny 12.30 do 15.00 nastąpi całkowite wstrzymanie ruchu na ulicach Leszczyńskiej oraz Męczeństwa Narodów.

- W związku z powyższym w dniu marszu, czyli 18 kwietnia 2023, kierowcom proponujemy wybranie tras alternatywnych. Natomiast kierujących, którzy będą musieli przejechać przez Oświęcim lub Brzezinkę - prosimy o wyrozumiałość oraz stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy służb biorących udział w zabezpieczeniu – podkreśla Małgorzata Jurecka, oficer prasowy oświęcimskiej policji.

500 Polaków pokona Drogę Śmierci razem z Żydami

W 2023 roku Drogę Śmierci, razem z Żydami, a organizatorzy spodziewają się przyjazdu ich blisko 10 tysięcy z ponad 20 krajów świata, pokona 500 Polaków. W najliczniejszym marszu uczestniczyło ponad 20 tysięcy osób.

Marsz poprowadzi 40 ocalałych z Holokaustu z całego świata, w tym Halina Birenbaum z Izraela, który wyszła z komory gazowej. Spędziła w niej całą noc. Przeżyła, bo tego dnia w obozie zabrakło gazu.

Marsz Żywych to przedsięwzięcie edukacyjne. Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają również historię polskich Żydów. Przemarsz między byłymi obozami w święto Jom Ha-Szoa, Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady, jest kulminacją projektu.

Po raz pierwszy od pandemii COVID-19, marsz odbędzie się w tradycyjnym kształcie. Motywem przewodnim będzie uhonorowanie heroizmu Żydów podczas zagłady. Marsz odbywa się w przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska