Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Martwe ptaki nad Zbiornikiem Dobczyckim w Drogini. Badania dadzą odpowiedź na pytanie czy były zakażone ptasią grypą

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Martwe ptaki znalezione na brzegu Zbiornika Dobczyckiego
Martwe ptaki znalezione na brzegu Zbiornika Dobczyckiego Michał Baran
Nad brzegiem Zbiornika Dobczyckiego w Drogini (gm. Myślenice) zaobserwowano martwe ptaki. W związku z podejrzeniem, że przyczyną ich padnięcia mogła być ptasia grypa, działania na miejscu podjęli inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Myślenicach. Zabezpieczyli je i trafiły one do laboratorium, a obecnie trwa oczekiwanie na wynik, który da odpowiedź czy były nosicielami tego wirusa czy też nie.

Na dwie martwe rybitwy rzeczne i mewę śmieszkę nad Zbiornikiem Dobczyckim w Drogini natrafił Michał Baran, pasjonat ornitologii i współzałożyciel Myślenickiego Klubu Ptakoluba. To on zawiadomił o tym służby. Informacją podzielił się też w mediach społecznościowych dodając, jak należy postąpić w sytuacji takiej jak ta, czyli nie dotykać zwierząt, ale niezwłocznie powiadomić służby.

W oczekiwaniu na wynik badań

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myślenicach Krzysztof Giza, do którego ta informacja wpłynęła, mówi nam, że w środę (10 maja) inspektorzy PIW udali się we wskazane w zawiadomieniu miejsce i na brzegu znaleźli dwie martwe rybitwy rzeczne.

W zawiadomieniu była mowa o trzech ptakach, ale odnaleziono dwa. Inspektorzy przeszli ponadto kilka kilometrów wzdłuż brzegu, ale nie trafili na inne martwe ptaki. Te które znaleźli zabezpieczyli i tego samego dnia trafiły one do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krakowie, gdzie przeprowadzono sekcję zwłok i badanie toksykologiczne. Dalej zwłoki zostały odesłane do laboratorium w Krośnie. Dziś, a najpóźniej jutro spodziewamy się wyniku potwierdzającego lub wykluczającego ptasią grupę – mówi Krzysztof Giza.

Dodaje on też, że jeśli wynik będzie dodatni to zostaną podjęte stosowne działania.

Jeśli wynik będzie dodatni, gospodarstwa rolne i fermy drobiu w promieniu 10 km od Drogini muszą być przygotowane na nałożenia obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji łącznie z nie wypuszczaniem ptaków na zewnątrz – mówi Krzysztof Giza.

Woda jest bezpieczna

Skontaktowaliśmy się też z rzecznikiem krakowskich wodociągów, jako że spółka posiada na Zbiorniku w Dobczycach ujęcie wody pitnej.

Procesy uzdatniania wody w Zakładzie „Raba”, jak i innych naszych zakładach zapewniają całkowite bezpieczeństwo wody. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że wirus czy bakteria zagrozi komukolwiek. Zapewniamy nie tylko bezpieczeństwo, ale i ciągłość dostaw wody – mówi Robert Żurek.

Ostatni raz z przypadkiem wystąpienia ptasiej grypy na terenie powiatu myślenickiego mieliśmy do czynienia w roku 2017.
Ognisko stwierdzono wtedy w Krzywaczce w gminie Sułkowice.

Właśnie gmina Sułkowice opublikowała kilka dni temu na swoje stronie internetowej informację Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowisk w Krakowie dotyczącą ognisk "ptasiej grypy”.
Oto ona: „W związku z pojawieniem się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w tym równie z na obszarze województwa małopolskiego, ognisk zjadliwej grypy ptaków tzw. "ptasiej grypy" Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie przypomina o obowiązkowych środkach bioasekuracji określonych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 kwietnia 2022 r. oraz prosi o zgłaszanie do odpowiednich służb np. Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego, właściwych terytorialnie Nadleśnictw czy Powiatowych lekarzy weterynarii wszelkich informacji o ewentualnych zaobserwowanych w większych ilościach, padłych okazach dzikiego ptactwa. Działanie to jest istotne ze względu na to, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa "ptasiej grypy" są zarażone dzikie ptaki, które w związku z wiosenną migracją na tereny lęgowe mogą w najbliższych okresie masowo pojawiać się w różnych rejonach województwa małopolskiego. Uzyskane informacje mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby. Apelujemy, aby bez istotnego powodu nie wchodzić na tereny grupowania się migrujących ptaków.”

Spacer przyrodniczy z Myślenickim Klubem Ptakoluba

Poszli obserwować ptaki nad Rabą. Na ich oczach przez rzekę ...

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Martwe ptaki nad Zbiornikiem Dobczyckim w Drogini. Badania dadzą odpowiedź na pytanie czy były zakażone ptasią grypą - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska