Nasza Loteria

Marzenia Krynicy o budowie toru saneczkowego spełnią się. Jest przełom. Dobrą informację przekazał minister sportu Kamil Bortniczuk

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Przełom w budowie toru saneczkowego z prawdziwego zdarzenia. Na zdjęciu stary tor na Górze Parkowej
Przełom w budowie toru saneczkowego z prawdziwego zdarzenia. Na zdjęciu stary tor na Górze Parkowej Krynica wczoraj i dziś
W Krynicy-Zdrój jeszcze w tym roku powstanie zakopiańska filia Centralnego Ośrodka Sportu w celu rozbudowy infrastruktury saneczkarskiej. To ważny krok w kierunku budowy toru saneczkowego na górze Iwonka. Inwestycje realizowane pod opieką Ośrodka są finansowane niemal w stu procentach przez państwo, co odciąży gminę z kosztów budowy i utrzymania obiektu.

Przełom w budowie toru saneczkowego w Krynicy

Wieloletnie starania o budowę sztucznie mrożonego toru saneczkowego w Krynicy-Zdroju w końcu zaowocowały. Dobre wieści przekazał Kamil Bortniczuk, minister sportu, na krótki nagraniu. Ta deklaracja otwiera przed uzdrowiskiem duże możliwości. O wybudowanie toru z prawdziwego zdarzenia zabiega sądecki poseł Patryk Wicher, który chciał, aby obiekt był filią Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Teraz to się udało.

- Filia wiąże się z tym, że inwestycje realizowane prze COS są dofinansowane w 99 proc. z budżetu państwa, w związku z tym taka inwestycja nie obciąża wtedy gminy, a utrzymanie obiektu też nie leży w jej zakresie. To skok milowy, za nim na prawdę żmudna praca, która zaowocowała - mówi poseł Patryk Wicher.

Starania o budowę toru trwają od prawie pięciu lat. Krynica Zdrój nie rezygnowała z marzeń o budowie profesjonalnego, sztucznie mrożonego toru saneczkowego i już od 2018 roku przygotowywała się do tej dużej inwestycji. Udało się wykupić, bądź zamienić brakujące grunty na górze Iwonka. Teraz procedują nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym będzie projekt budowlany i uzyskanie pozwolenia na budowę oraz zdobycie środków na inwestycję, która szacowana jest na ok. 140 mln zł.

- Krynica jest najlepiej przygotowana do realizacji tej inwestycji. W ciągu tych prawie pięciu lat udało nam się zmienić studium zagospodarowania przestrzennego i kierunków rozwoju, jest koncepcja. Badania środowiskowe trwają tam od maja, orientacyjnie plan zagospodarowania przestrzennego powinien być uchwalony w czerwcu przyszłego roku - mówi Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

Gotowa jest także koncepcja budowy toru wraz z wyliczeniami jego długości, osiąganych prędkości, przebiegu i kształtu zakrętów zgodnego z wymogami PZSSan i FIL.

Projekt przebiegu toru
Projekt przebiegu toru Piotr Ryba FB

Historyczny tor powstał ponad 90 lat temu

Popularny w całej Europie tor saneczkowy w Krynicy-Zdrój oddano do użytku 1929 roku, rok wcześniej powstało Krynickie Towarzystwo Hokejowe, dzięki któremu obiekt powstał w uzdrowisku. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w luty 1930 roku, rewelacyjni okazali się wtedy kryniczanie. Kilka lat później rozegrano tam Mistrzostwa Europy, a w 1958 rok Mistrzostwa Świata. Kolejne Mistrzostwa Świata organizowano w Krynicy w 1962 roku. Tor przeżył wiele prestiżowych wydarzeń, ale z czasem popadł w ruinę, mimo że był kilkakrotnie remontowany.

Jeszcze w 1979 roku na krynickim torze zorganizowano Mistrzostwa Europy Juniorów, na których Polacy zdobyli medale złote i brązowe. W latach osiemdziesiątych zaczęła się jego rozbiórka. Próby przywrócenia toru do użytku się nie powiodły.

Początkiem lutego 2022 wspólnymi siłami udało się odbudować część historycznego toru saneczkowego na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój. Wszystko po to, aby młodzi saneczkarze mieli, gdzie ćwiczyć przed zawodami i olimpiadami. Drobna naprawa stała się faktem dzięki staraniom trenera Lesława Poręby, pracowników krynickiego MOSiR-u, burmistrza i działaczy sportów saneczkowych.
Sądecki poseł przyznaje, że jest pomysł zabezpieczenia fragmentu historycznego toru w formie pokazowej.

Budują nowy most na trasie do Krynicy-Zdroju

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska