Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2018 język polski rozszerzony ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Małgorzata Mrowiec
MATURA 2018 z języka polskiego to pierwszy z egzaminów, do którego podchodzą tegoroczni maturzyści. W piątek, 4 maja, o godzinie 14.00 będą zmagać się z kolejnym etapem egzaminu - poziomem z rozszerzonym. Jakie będą pytania na maturze z polskiego? Czego można się spodziewać na rozszerzonej maturze z języka polskiego? Po maturze z języka polskiego opublikujemy dla Was ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI.

W piątek po południu, w pierwszym dniu matur, część absolwentów szkół średnich przystąpiła do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Nie tylko ci, którzy chcieliby studiować polonistykę – wyniki z tego egzaminu są istotne w rekrutacji na studia na kierunkach takich jak np. prawo, architektura czy... lotnictwo i kosmonautyka.

Na tej rozszerzonej maturze, na którą zdający mają 180 minut, pisze się pracę argumentacyjną (w odniesieniu do podanego tekstu teoretycznego – może to być tekst krytycznoliteracki, teoretycznoliteracki lub historycznoliteracki) lub dokonuje interpretacji porównawczej tekstów.

W VIII LO rozszerzoną maturę z polskiego zdawał w piątek m.in. 20-letni Radosław Syguła. Podchodził do niej kolejny raz, ponieważ chce poprawić wynik z zeszłego roku, by zwiększyć swoje szanse na wymarzone studia - filmoznawstwo na UJ (w zeszłym roku zabrakło mu 0,3 punktu). Wybrał pracę argumentacyjną.

- Tak jak rok temu pisałem esej. W tym roku mieliśmy znaleźć związki między poezją a filozofią, wykazać, czy de facto coś takiego istnieje. Należało zapoznać się z tekstem teoretycznoliterackim i zinterpretować słowa autora, odnieść się do nich – relacjonował nam Radosław Syguła. Maturzysta podsumowuje, że badacz, którego tekstem należało się zająć, obiektywnie opowiadał o różnych kierunkach i prądach myślowych. - Uważam, tak jak autor tekstu, że wszystko zależy choćby od konkretnej epoki, tego, czy mamy np. więcej wybitnych filozofów bądź mniej wybitnych literatów. Poza tym wiele zależy od tematyki. Nie każdy wiersz, jak i nie każdy prąd filozoficzny odpowie na postawione pytanie egzystencjalne – stwierdził maturzysta. Jego zdaniem temat tegoroczny był łatwiejszy od zeszłorocznego, kiedy trzeba się było zmierzyć z tekstem niemieckiego badacza Wolfganga Kaysera o grotesce.

Mniejsza część zdających wybierała drugi temat. W tym roku analiza porównacza dotyczyła utworów: "Nerwy" Cypriana Kamila Norwida i „Pod dworcem głównym w Warszawie” Józefa Czechowicza.

Matura 2018 Polski podstawowy Odpowiedzi, Arkusze CKE, Tematy, Pytania

Matura 2018: polski rozszerzony. Do jakich egzaminów trzeba przystąpić?

Tegoroczni maturzyści rozpoczną egzaminy 4 maja - o godz. 9 obowiązkowym egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Absolwent obowiązkowo przystępuje do: dwóch egzaminów w części ustnej ‎oraz czterech egzaminów w części pisemnej. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości absolwent musi zaliczyć egzaminy na co najmniej 30 proc.

Matura 2018 Harmonogram matur CKE. Sprawdź, terminy egzaminów (J. Polski, Matematyka, Biologia, Chemia)

Matura 2018: Polski był łatwy

W ubiegłym roku uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu z języka polskiego, musieli w rozprawce odpowiedzieć na pytanie „Praca - pasja czy obowiązek?” albo poprawnie zinterpretować wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas”. Większości z nich zadanie nie sprawiło trudności.

Matura 2017 Polski rozszerzony. Tematy maturalne na j. polsk...

Matura 2018 z języka polskiego: jakie lektury pojawią się na maturze z polskiego?

Maturzyści już od dawna zastanawiają się, jaka książka z kanonu lektur pojawi się na wypracowaniu. - Na 100 proc. będzie "Lalka" - czytamy na Twitterze.

"Pan Tadeusz, Ferdydurke, Dziady, Dżuma, Granica, Cudzoziemka, Ludzie bezdomni, Przedwiośnie, Zbrodnia i kara, Lalka + Literatura wojenna. Na podstawie tych dzieł napiszecie i wypowiecie się praktycznie na każdy temat" - radzi na Twitterze Paulina.

Matura 2018 Polski. Te utwory muszą znać uczniowie, którzy przystąpią do matury z język polskiego:

  • Bogurodzica,
  • Bolesław Prus – Lalka
  • Jan Kochanowski – wybrane treny, pieśni
  • Adam Mickiewicz – Dziady część III,
  • Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz,
  • Stanisław Wyspiański – Wesele,
  • Bruno Schulz – wybrane opowiadanie

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska