FLESZ - Matura 2022 startuje już 4 maja

Fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz wiersz Józefa Barana "Najkrótsza definicja życia" pojawiły się do wyboru na maturze podstawowej z języka polskiego. To kolejny raz, gdy utwór poety należącego niegdyś do krakowskiej grupy Teraz związanej z Nową Falą pojawił się na egzaminie dojrzałości. Wcześniej maturzyści mierzyli się z "Apokalipsą domową", "Tańcowały dwa Polaki" czy "Mam 25 lat".
- To premia dla myślących. Mogą go na maturze wybrać uczniowie, którzy nie czytali długich lektur, za to mają zdolności interpretacyjne - komentuje Józef Baran. - Nie będę więc jak Mrożek mówił, że przepraszam. Choć przyznaję, że wiersz, mimo że czytelny, może być dla maturzystów trudny ze względu na podejmowaną w nim refleksję, myśl natury ontologicznej, która przychodzi z biegiem lat, a rzadziej towarzyszy młodym ludziom. Żeby go zrozumieć, najlepiej spojrzeć na życie z dystansu albo z perspektywy lat - dodaje poeta.
"Najkrótsza definicja życia" pochodzi z wydanego w 2015 roku tomu "Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy". Wiersz znalazł się tam obok utworu o podobnym tytule - "Najkrótsza definicja człowieka".
- O ile "Najkrótsza definicja człowieka" to wiersz ironiczny, humorystyczno-refleksyjny, o tyle "Najkrótsza definicja życia" podejmuje refleksję metafizyczną. Nasze życie to ciągła krzątanina, nie tak często zastanawiamy się nad jego sensem całościowym. Ale przychodzi starość, te "ruchome piaski", kiedy trzeba spojrzeć w oczy "tajemnicy". Przychodzi moment spojrzenia z wysoka na ludzkie życie - mówi Józef Baran.
Matura 2022 POLSKI: arkusz CKE, odpowiedzi. Co było na egzam...
Urodził się w 1947 roku w Borzęcinie, ale od czasów studiów do dziś związany jest z Krakowem. Wiersze Józefa Barana ukazywały się m.in. na łamach "Dziennika Polskiego", którego był stałym współpracownikiem. Poeta rzadko, ale regularnie zaglądał do redakcji i siadał przy swym biurku w jednym z pokoi Działu Kultury. W "Dzienniku Polskim" redagował "Wierszowisko" - stałą rubrykę, w której ukazywały się wiersze czytelników wybrane przez naszego kolegę. Cieszyła się ona sporą popularnością.
Publikował także w „Tygodniku Powszechnym”, „Nowym Dzienniku” (wychodzącym w Nowym Jorku) oraz w „Twórczości”. Jego wiersze stały się również inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla Starego Dobrego Małżeństwa, grupy Pod Budą, Beaty Rybotyckiej czy Andrzeja Zaryckiego.
Józef Baran
Najkrótsza definicja życia
cały czas
mieć
zajęty czas
serce
pukaniem do serc
nogi
codzienną krzątaniną
wokół mrowia spraw
głowę
głowieniem się nad
byle czym
byle jak
byle nie zauważać
pochłaniających nas
ruchomych piasków
czasu
a gdy już
nie da się
nie zauważyć
byle do końca
n a d z i e i ć oczy
strużką światła
prześwitującą
przez szczelinę
w Drzwiach
Tajemnic
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej