Memoriał Wagnera. Polscy siatkarze wygrali mecz z Egiptem i krakowski turniej

Polska pokonała Egipt 3:0 w meczu kończącym 18. Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Biało-czerwoni wygrali ten turniej. Jutro (poniedziałek) złożą ślubowanie olimpijskie, a pojutrze polecą do Japonii na igrzyska.

Egipt to drużyna silniejsza od zespołów Norwegii i Azerbejdżanu, które Polacy połknęli w składzie pozbawionym największych gwiazd. Trener Vital Heynen w niedzielę wypuścił już do boju liderów. Pierwszy punkt zdobył atakiem kapitan kadry Michał Kubiak.

Gospodarze zaczęli budować przewagę, zabawa na trybunach się rozkręcąła. Mróz w tę fiestę wprowadził nagle Kubiak, który poprosił o zmianę i udał się do szatni, w towarzystwie lekarza kadry. Mecz się toczył, ale tak naprawdę w tym momencie najważniejsze było pytanie - co z kapitanem?

Po kilkunastu minutach wrócił, stanął w kwadracie. A potem znów był w grze. Uff...

W końcówce tego seta brylował Bartosz Kurek - 22. punkt zdobył asem, 23. potężnym atakiem. Biało-czerwoni wygrali tę partię do 13.

Schody, i to takie konkretne, były w drugim secie. Egipcjanie zdobyli trzy pierwsze punkty, potem było 3:6. Polacy doprowadzili do remisu, ale rywale nie pozwalali im na odjazd. Kubiak po dwóch nieudanych atakach przełamał się, wbijając gwóźdź na 19:16. Jednak pomylił się za moment i było 20:18.

Bartosz Kurek wywalczył kolejny punkt, potem jednak Wilfredo Leon zepsuł serwis, Epicjanie postawili udany potrójny blok, wykonali dobry atak, po czym na blok nadział się Kurek. 21:22 - co jest grane?!

Rywale zepsuli zagrywkę, jednak to nie był koniec emocji. 24:24. Kolejny punkt zdobył Kubiak, a set zakończył się nieudanym atakiem rywali.

Egipcjanie już do końca pozostali jednak przeciwnikiem wymagającym. Zwłaszcza że nasza drużyna nie miała jakiegoś wybitnego dnia. Wprawdzie zobaczyliśmy serwis Leona, po którym piłka poleciała z prędkością 127 km/h, ale po chwili był świetny blok Hishama Yousriego i Polacy przegrywali 11:12. Prowadzenie - 13:12 - przywrócił naszej drużyna asem Fabian Drzyzga.

Jego spryt na siatce dał zespołowi 21. punkt. Za chwilę było już 22:17. Jeszcze Leon zepsuł zagrywkę, ale tego seta Polacy nie mogli już wypuścić z rąk. Mecz zakończyły dwa udane ataki Kochanowskiego.

Potem show zrobił Vital Heynen. Z mikrofonem na środku boiska karkołomną polszczyzną wygłosił mowę do kibiców:

- Dlatego chciałem tego turnieju, żeby was tutaj zobaczyć i poczuć was ostatni raz przed wyjazdem do Tokio - stwierdził Holender, wywołując aplauz. - Obiecuję, że zrobimy wszystko, żeby wygrać medal.

Polska - Egipt 3:0 (25:13, 26:24, 25:19)

Polska: Drzyzga, Kubiak, Nowakowski, Kurek, Leon, Kochanowski oraz Zatorski (libero), Śliwka, Semeniuk.

W innym meczu: Azerbejdżan – Norwegia 0:3 (19:25, 17:25, 14:25).