Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Memy o Szymborskiej na urodzinach poetki na Uniwersytecie Jagiellońskim

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Memy o Szymborskiej i wiersze zainspirowane twórczością noblistki zaprezentowano podczas Dnia Szymborskiej na UJ
Memy o Szymborskiej i wiersze zainspirowane twórczością noblistki zaprezentowano podczas Dnia Szymborskiej na UJ materiały prasowe
W stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się spotkanie dla młodzieży poświęcone poetce. W ramach wydarzenia odbyła się, m.in. debata poświęcona twórczości poetki. Podczas wydarzenia poznaliśmy także zwycięzców konkursów skierowanych do licealistów i studentów - "Naśladowanie Szymborskiej" i "Memy o Szymborskiej".

- Przed rozpoczęciem tego wydarzenia spytałem profesor Teresę Walas, czy Wisława Szymborska była kiedykolwiek w auli Collegium Novum. Zawsze broniła się przed tego typu salami, uważając, że czuje się nieśmiało. Wiemy natomiast, że na pewno była w gabinecie rektora, w momencie kiedy przekazywała historyczny medal noblowski, który jest jedną z bezcennych pamiątek w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W Roku Wisławy Szymborskiej odbędzie się niezliczona liczba imprez i dyskusji w Polsce i poza granicami kraju. Oczywistym jest, że nie mogło nie być spotkania w Uniwersytecie Jagiellońskim. Wisława Szymborska była związana z naszą uczelnią poprzez studia polonistyczno-socjologiczne - mówił prof. Jacek Popiel, rektor UJ.

O życiu i twórczości poetki mówił też dr hab. Michał Rusinek, wieloletni sekretarz noblistki, a także prof. Teresa Walas, Natalia de Barbaro, prof. Wojciech Ligęza, Tomasz Stawiszyński i prowadzący rozmowę dr hab. Łukasz Tischner, prof. UJ.

Uczestnicy Dnia Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim mieli również okazję zobaczenia filmu Andrzeja J. Koszyka "Niektórzy lubią poezję" z 1996 roku. Dokument powstał tuż po przyznaniu jej Nagrody Nobla. Bohaterka opowiedziała w nim o swoim dzieciństwie, początkach drogi twórczej, pisaniu w ogóle oraz o wieloletnim związku z Kornelem Filipowiczem.

"Lepiej się zakochać w gadzie niż brać udział w tym wywiadzie"

Wydział Polonistyki, by uczcić stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej, ogłosił dwa konkursy inspirowane osobą i twórczością noblistki. "Naśladowanie Szymborskiej" adresowane do krakowskich studentów, których zadaniem było stworzyć swój wiersz na bazie poezji noblistki. Według jury najlepszy wiersz inspirowany twórczością Szymborskiej stworzyła Aleksandra Obłąkowska, autorka wiersza "Szpital" inspirowanego utworem "Pogrzeb". Drugie miejsce przyznano Marcelinie Durskiej ("Narodziny"), a trzecie Łukaszowi Korzeniowskiemu ("Komfort"). Wyróżniono także utwory Alicji Bryk i Aleksandry Łabędzkiej.

Drugi konkurs dotyczył memów i skierowany był do uczniów szkół średnich. Uczniowie mieli za zadanie stworzenia mema na bazie fotografii poetki - sama Szymborska słynęła z podobnej twórczości, tzw. wyklejanek, którymi obdarowywała bliskich. W tej konkurencji zwyciężyła Justyna Szymańska z I LO ("Lepiej się zakochać w gadzie niż brać udział w tym wywiadzie"). Druga była Antonina Stacharska z XLI LO ("Nawet jak się wszystko wali moje wiersze wciąż na fali"). Trzecie miejsce zdobyła Iga Michalik z VII LO ("Kiedy role się odwróciły. Ta kolońska i szlugi, z tobą lipiec był za długi"). Ponadto jury wyróżniło mema Kai Zeman z VII Prywatnego LO.

Setna rocznica urodzin noblistki przypadnie 2 lipca tego roku.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska