Metro to ratunek dla zakorkowanego Krakowa. Igrzyska mogą to...

  Metro to ratunek dla zakorkowanego Krakowa. Igrzyska mogą to zaprzepaścić

  Piotr Rąpalski

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Metro to ratunek dla zakorkowanego Krakowa. Igrzyska mogą to zaprzepaścić

  ©Marek Szymaniak

  Ci sami urzędnicy, którzy zabiegają o igrzyska, przyznają, że bez budowy metra Kraków w niedalekiej przyszłości całkowicie się zakorkuje. Metro to faktycznie byłby skok cywilizacyjny, wart o wiele więcej niż 16 dni sportowych emocji, dla których trzeba wydać miliony na nierentowne obiekty sportowe.
  Metro to ratunek dla zakorkowanego Krakowa. Igrzyska mogą to zaprzepaścić

  ©Marek Szymaniak

  A Ty jak zagłosujesz? Zagłosuj w naszym "błyskawicznym referendum"!


  Czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku? GŁOSUJ!  Czy jest Pani/Pan za budową metra w Krakowie? GŁOSUJ!  Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w mieście? GŁOSUJ!  Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno budować się więcej ścieżek rowerowych? GŁOSUJ!  O budowie metra w Krakowie mówi się już od lat 70. XX w. Pomysł wrócił wraz z projektem "Nowa Huta Przyszłości". Zakłada on budowę infrastruktury, dróg, kanalizacji, potrzebnych do ożywienia tej dzielnicy. Mają się w niej pojawić prywatni inwestorzy, którzy postawią zakłady pracy i biurowce warte nawet 10 mld zł. Ale zrobią to tylko wtedy, kiedy obszar zostanie dobrze skomunikowany. Do tego potrzebne jest metro.

  Obecne linie tramwajowe i autobusowe nie wystarczą. W Krakowie już żyje milion osób, wliczając studentów. Mimo systemu sterowania ruchem tramwaje i tak stoją w korkach, a liczba samochodów ciągle rośnie.

  Jedynym rozwiązaniem jest budowa metra. Wyznaczono już trzy jego linie. Jako pierwsza miałaby powstać ta biegnąca od ul. Igołomskiej przez Stare Miasto, aż do Bronowic. Ma liczyć ok. 19 km, w tym 8 wiodłoby pod ziemią - to tunele między halą w Czyżynach a ul. Królewską oraz w Nowej Hucie, w okolicy pl. Centralnego. Planuje się 19 stacji.

  W ciągu godziny metro mogłoby wozić 20 tys. pasażerów w jednym kierunku.
  Pociągi pod ziemią jeździłyby z prędkością 40 km/h . Podróż trwałaby 28 minut. Dziś tramwaj nr 14 z Mistrzejowic do Bronowic jedzie prawie 50 minut.

  Koszt inwestycji, wiercenia tuneli, budowy stacji i zakupu pociągów oszacowano na 11 mld zł.
  Ok. 5 mld zł miałby stanowić wkład prywatnego partnera (jest już chętny do współpracy francuski koncern Alstom) i miasta. 6 mld zł to unijne dofinansowanie (zatwierdzić je musi rząd). Kluczowe jest wpisanie pierwszej linii metra do tzw. dokumentu implementacyjnego Strategii Rozwoju Transportu, co otwiera drogę do ubiegania się o unijne środki. O to teraz walczy Kraków. Decyzja ma zostać podjęta do wakacji.

  Eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej potwierdzają, że nie ma przeciwwskazań, aby tunele drążyć pod zabytkowym Starym Miastem. Uważają, że aby minąć niebezpieczne pokłady wody, wystarczy zejść na głębokość 40 metrów. Kraków stoi głównie na wapieniu, w którym łatwo można tworzyć wytrzymałe tunele mniejszym kosztem.

  ***
  Krakowskie metro, według ekspertów, będzie tańsze od warszawskiego
  Stolica ma jedną linię, planuje drugą o długości 31 km. od 2010 r. trwa budowa jej centralnego podziemnego odcinka o długości 6,1 km. Koszt inwestycji to 4,6 mld złotych. Średni koszt jednego kilometra to ok. 750 mln zł. W Krakowie (koszt szacunkowy) wychodzi ok. 579 mln zł za kilometr. Według ekspertów tunele można zrobić szybciej niż w stolicy. 8-kilometrową część podziemną można wykonać w dwa lata, całość w trzy-cztery.

  Metro: 11 mld zł


  Władza przekonuje, że igrzyska spowodują skok cywilizacyjny w Krakowie i w regionie. Urzędnicy twierdzą, że dzięki trwającemu 16 dni festiwalowi sportu, na który trzeba wydać 16 mld zł, można zmusić rząd, by w końcu przebudował zakopiankę i dołożył się do inwestycji tramwajowych w mieście. Rząd jednak twierdzi, że te inwestycje i tak powstaną, bez względu na to, czy igrzyska się od będą, czy nie. Kraków za to będzie musiał wydać miliony na obiekty sportowe, z których utrzymaniem już dziś ma problem. Po co nam więc igrzyska?

  Koszt igrzysk szacowano na 21 mld zł

  Później zredukowano go do 16 mld. Z planu wypadły takie inwestycje, jak północna obwodnica miasta (1,8 mld) czy trasy balicka, łagiewnicka, pychowicka, zwierzyniecka (3,5 mld zł). Urzędnicy tłumaczą, że usunęli inwestycje, których nie ma w żadnych dokumentach rządowych. I nie ma gwarancji, że się w nich kiedykolwiek znajdą, nie mówiąc już o pieniądzach na nie.
  W myśl ostatniej deklaracji wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, samorządy muszą się nastawić na ogromne wydatki, jeżeli chodzi o obiekty sportowe. Wcześniej zakładano, że gminy i województwo pokryją tylko ok. 20 proc. kosztów, a resztę dołoży rząd. Po wypowiedzi Bieńkowskiej wiadomo, że tak nie będzie. Ministerstwo Sportu mówi wprost, że na razie nie ma żadnych gwarancji finansowych rządu dla organizacji igrzysk, trudno więc mówić o konkretnym dofinansowaniu dla poszczególnych inwestycji sportowych. W całej Małopolsce ich łączny koszt to 1,1 mld zł. W samym Krakowie - 545 mln zł. Do tego dochodzi budowa wioski olimpijskiej za 225 mln zł (wraz z wykupem gruntów).

  Miliony wydamy też na same starania o prawo organizacji igrzysk: promocję, dokumentację, wpłaty do MKOl, pensje komitetu Kraków 2022. Szacuje się, że do lipca 2014 roku, kiedy MKOl w ogóle zdecyduje, czy możemy być miastem-kandydatem, wydamy łącznie 15 mln zł. Później, do ostatecznej decyzji w roku 2015 - kolejne 65 mln zł. Jeśli igrzysk nie zdobędziemy, te pieniądze przepadną.

  Nasze szanse są niewielkie
  Rywalizujemy z Pekinem, Oslo, Lwowem i kazachską Ałmatą. W rankignu grupy amerykańskich ekspertów Around the Rings, która zajmuje się tematyką igrzysk od roku 1992, uznano Kraków za miasto o najmniejszych szansach. Główny argument przeciw naszej kandydaturze to fakt, że chcemy organizować igrzyska razem ze Słowakami, a MKOl nie patrzy przychylnie na rozbijanie zawodów na dwa państwa. Odległość dzieląca Kraków i Jasną na Słowacji to prawie 200 km.

  Przeciwko igrzyskom przemawiają też działania komitetu konkursowego 2022
  Działania są mało przejrzyste. Strona internetowa projektu ruszyła dopiero kilka tygodni temu. Konsultacje społeczne też się dopiero rozpoczynają - mimo że Kraków oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Logo krakowskich igrzysk zlecone bez przetargu szwajcarskiej firmie za aż 79 tys. zł już jest krytykowane. Podobnie jak zdjęcie, które komitet zamieścił na swojej stronie: widać na nim Tatry, które znajdują się tuż za... Nową Hutą.


  Prezydent popiera ZIO

  Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa: Dla Krakowa najważniejsze są gwarancje rządowe. Jeżeli nad rządem będzie bicz olimpiady, będą budowane drogi, remontowane koleje, lotnisko, wybudowane zostanie to , co powinno być gotowe parę lat temu, a na co mimo podpisanych umów nie mogliśmy liczyć. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że jeśli chcemy mieć korzyść z igrzysk, sami też musimy zainwestować. Nawet, jeśli rząd nie dołoży nic ponad planowane wcześniej inwestycje infrastrukturalne, ważne, że będą one zrealizowane szybciej.

  Ekspert woli metro
  Prof. Marek Cała, AGH: Inwestycją o większym pożytku jest metro. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania Krakowa bez metra za kilkadziesiąt lat. Tymczasem metro i igrzyska w obecnych realiach wydają się inwestycjami wykluczającymi się, bo pula środków jest ograniczona. Pamiętajmy, że bogate Niemcy czy Szwajcaria z igrzysk się wycofały, a metra mają i rozbudowują. Po Euro 2012 borykamy się z zapewnieniem bytu stadionom, a chcemy budować hale lodowe, tory do łyżwiarstwa. Metro jest potrzebniejsze, przydatne i zostanie na lata.

  Napisz do autora:
  p.rapalski@gk.pl  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (46)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KRAKÓW ZADŁUŻONY PONAD 2 MLD ZŁ

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Forum w Obronie Godności Kraków, dnia 22 kwietnia 2014 r.
  i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
  31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
  KRS: 0000346811
  Stowarzyszenie Sprawiedliwy...rozwiń całość

  Forum w Obronie Godności Kraków, dnia 22 kwietnia 2014 r.
  i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
  31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
  KRS: 0000346811
  Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków
  31-564 Kraków, al. Pokoju 26/102
  KRS 0000455353
  Forum w Obronie Praw Emerytów,
  Rencistów i Bezrobotnych
  31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
  KRS: 0000350968
  Pan Jacek Majchrowski
  Prezydent Miasta Krakowa
  31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾
  Dotyczy: Projektu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie
  Szanowny Panie Prezydencie,
  w Krakowie toczy się dyskusja na temat zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. W tej sprawie, a także w kilku innych zorganizowane będzie w dniu 25 maja 2014 roku referendum wśród mieszkańców Krakowa. Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych, Forum w Obronie Praw Emerytów i Rencistów i Bezrobotnych oraz Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków są przeciwne tym inicjatywom, a zwłaszcza zorganizowaniu przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Dzieje się to wszak w sytuacji głębokiej zapaści programu budowy mieszkań komunalnych, oraz postępującej pauperyzacji znacznej części mieszkańców Krakowa i utrzymującą się wysoką ilością osób bezdomnych. Poważnym problemem w Krakowie jest też wysokie bezrobocie, w tym wśród osób niepełnosprawnych, 50+, i wśród ludzi młodych. To właśnie tymi problemami należy się zająć. Nam trzeba chleba a nie igrzysk. Dodatkowym argumentem są wysokie koszty zorganizowania tych igrzysk. Znaczną część kosztów w tej sytuacji będzie musiał łożyć bezpośrednio Budżet Miasta Krakowa. Przełoży się to na konieczność finansowania znacznej części tych kosztów. Ograniczy to możliwość zaspokojenia dużej liczby potrzeb mieszkańców Krakowa w tym mieszkaniowych i społecznych. Należy się także obawiać wzrostu zobowiązań Miasta z tytułu zorganizowania igrzysk. Miasto posiada duże negatywne doświadczenie związane z przebudową stadionów Wisły i Cracovii. Koszt ich przebudowy znacznie przekroczył planowane pierwotnie wydatki i znacznie obciążył budżet Krakowa. Także sposób zarządzania tymi obiektami pozostawia wiele do życzenia, a koszt utrzymania tych obiektów w znacznym stopniu został przerzucony na barki podatników w Krakowie. Także realizowana inwestycja „Hala Sportowo-Widowiskowa w Czyżynach” przekroczyła swój pierwotny preliminarz.
  Obawiamy się że takie same trudności wynikną z zorganizowania w Krakowie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
  Niestety, świadczy już o tym dotychczasowa działalność Komitetu Konkursowego Olimpiada Zimowa 2022. Wydatki na olimpiadę znalazły się pod lupą Ministerstwa Sportu oraz będą kontrolowane przez Radę Miasta Krakowa. Tak niestety wyglądają do tej chwili efekty Krakowa w inwestycjach sportowych.
  Podobnie negatywnie oceniamy planowaną budowę metra ze względu na wysoki koszt jej budowy, wiążące się z tym zahamowanie inwestycji tramwajowych, które są o wiele tańsze, wysokie koszty eksploatacji linii metra i konieczność zagwarantowania dla prywatnego inwestora znacznych środków w przyszłości, oraz zagrożeniem w konsekwencji podwyżką cen biletów komunikacji, które i dzisiaj są bardzo wysokie.

  Negatywnie oceniamy projekt budowy systemu monitoringu na koszt podatników Krakowa, co dodatkowo pogorszy sytuację finansową miasta.

  Rada i Urząd Miasta Krakowa winny się skupić na zabezpieczeniu porządku w Krakowie.
  Natomiast sprawy bezpieczeństwa winny być domeną Policji.

  Jeszcze raz podkreślamy, że w obecnej sytuacji należy skupić się na rozwiązywaniu trudnej sytuacji bytowej bardzo znacznej części mieszkańców miasta, budową mieszkań komunalnych, polityce zatrudnienia, a nie gloryfikowanie igrzysk i dawanie korzyści związanych z tymi inwestycjami i deweloperami powiązanymi z obecną władzą.

  Za Zarząd:
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KRAKÓW ZADŁUŻONY PONAD 2 MLD ZŁ

  Zgłoś naruszenie treści / 1


  Za Zarząd:
  Graniwid...rozwiń całość


  Za Zarząd:
  Graniwid Sikorski

  Otrzymują:
  1 x adresat;
  1 x Andrzej Biernat Minister Sportu i Turystyki, 00-082 Warszawa, ul. Senatorska 14;
  1 x Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego, 31-156 Kraków, ul. Basztowa 22;
  1 x Magdalena Sroka Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa, Przewodnicząca Stowarzyszenia
  Komitetu Konkursowego Olimpiada Zimowa 2022, 31-004 Kraków, pl. Wszystkich
  Świętych 3-4;
  1 x Adam Migdał Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej RMK;
  1 x Tomasz Urynowicz Przewodniczący Komisji Sportu, turystyki i Kultury Fizycznej RMK;
  1 x Dominik Jaśkowiec Przewodniczący Komisji ds. Reformy Ustroju Samorządowego,
  Współpracy i Dialogu Społecznego RMK;
  1 x Jerzy Miller Wojewoda Małopolski, 31-156 Kraków, ul. Basztowa 22;
  1 x a/a

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komu

  jew (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Metro jest potrzebne przede wszystkim ponad 200 tys. studenckiej stonce ,która w niespotykanych dotychczas rozmiarach opanowała Kraków . Stąd też komunikacja miejska jest ułożona właśnie pod...rozwiń całość

  Metro jest potrzebne przede wszystkim ponad 200 tys. studenckiej stonce ,która w niespotykanych dotychczas rozmiarach opanowała Kraków . Stąd też komunikacja miejska jest ułożona właśnie pod studencką stonkę .Na drugim miejscu są pracownicy uczelni w ilości kilkudziesięciu tysięcy ,którzy codziennie dojeżdżają do uczelni zlokalizowanych w centrum . Nie zgadzam się ,że dzięki studenckiej stonce zwiększa się w Krakowie zatrudnienie .Zwiększa się bo powstają nowe sklepy skoro stonki przybywa czyli proporcjonalnie do wzrostu mieszkańców tylko pytanie po co tworzyć nowe miejsca pracy w Krakowie dla osób spoza Krakowa ,skoro miasto nie jest przygotowane (Kraków to w sumie powierzchniowo małe miasto- można je przejechać w 15 min ) na obsługę miliona mieszkańców .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszyscy zdrowi w rodzinie?

  antycebulak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tak tylko pytam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ddddd

  ddddd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Idiotyczna teza.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skandaliczny artykuł

  ŁukR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

  Metro to ogromny koszt dla miasta i mieszkańców. Jak można być takim hipokrytą żeby ogłupiać ludzi i podawać dane! Krakowa na metro jeszcze nie stać! Po za tym muszą być wykonane wielomiesięczne...rozwiń całość

  Metro to ogromny koszt dla miasta i mieszkańców. Jak można być takim hipokrytą żeby ogłupiać ludzi i podawać dane! Krakowa na metro jeszcze nie stać! Po za tym muszą być wykonane wielomiesięczne badania na temat potoków pasażerskich i innych działań komunikacyjnych w mieście. Gazeto Krakowska opanuj się!! Skandal!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jest takie powiedzenie

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  "jak nie kijem go to pałką" - w Krakowie - byle zadłużyć. Jeśli ktoś myśli że przystanki metra będą tak gęsto jak tramwajowe - to się myli, jeśli ktoś myśli, ze bilet metra będzie tani - to się...rozwiń całość

  "jak nie kijem go to pałką" - w Krakowie - byle zadłużyć. Jeśli ktoś myśli że przystanki metra będą tak gęsto jak tramwajowe - to się myli, jeśli ktoś myśli, ze bilet metra będzie tani - to się myli, jeśli ktoś myśli, że opłaca się robić tunele - to się myli, bo na większości terenu trzeba metro prowadzić powierzchnią, bo tak jest taniej; jeśli ktoś myśli, że mędrcy w magistracie potrafią coś zrobić tak, by nas nie zadłużyć jeszcze bardziej, a przy okazji samemu się nie upaść - to się myli.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zamiast pierdzielić w nieskończność o budowie metra, zaczęliby w końcu budować drogi ...

  krakusek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  TRASA PYCHOWICKA/ZWIERZYNIECKA wraz z budową nowego mostu na Wiśle to miała być alternatywa dla wypchanych Alei. Kierowca jadący z Ruczaju do Bronowic nie musiałby się pchać ani do centrum, ani na...rozwiń całość

  TRASA PYCHOWICKA/ZWIERZYNIECKA wraz z budową nowego mostu na Wiśle to miała być alternatywa dla wypchanych Alei. Kierowca jadący z Ruczaju do Bronowic nie musiałby się pchać ani do centrum, ani na Grunwladzkie, ani na Aleje, ani na Czarnowiejską/Kijowską itp O tej trasie słyszymy już od 30 lat i ciągle żadnych konkretów. Jednej drogi nie potrafią wybudować, a marzą im się metra czy inne głupie igrzyska ... ŚMIECH NA SALI. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pro referendum

  kr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  3 dodatkowe pytania przypadkowe i źle sformułowane. Pełen profesjonalizm.

  Ludzie mają decydować o metrze nie mając świadomości kosztów, odpowiadać na oczywiste pytanie o ścieżki rowerowe (wiadomo,...rozwiń całość

  3 dodatkowe pytania przypadkowe i źle sformułowane. Pełen profesjonalizm.

  Ludzie mają decydować o metrze nie mając świadomości kosztów, odpowiadać na oczywiste pytanie o ścieżki rowerowe (wiadomo, że muszą być i buduje się za mało, wiem to nie będąc rowerzystą) i decydować o monitoringu - sprawie jakich są setki i jakoś nie mają referendum.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  100% zgoda. Te pytania to chyba po PIJAKU układali.

  dssd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  j.w.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trolejbusy

  marek popiela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

  Trolejbusy a nie metro sa odpowiedzia na zakorkowany Krakow. Trolejbusy sa tanie w budowie eksploatacji bo nie potrzebuja drogich tuneli albo szynowisk jak tramwaje. Wiesza sie tylko druty na...rozwiń całość

  Trolejbusy a nie metro sa odpowiedzia na zakorkowany Krakow. Trolejbusy sa tanie w budowie eksploatacji bo nie potrzebuja drogich tuneli albo szynowisk jak tramwaje. Wiesza sie tylko druty na slupach, a slupy sa wszedzie i juz linia trolejbusowa jest gotowa. W ten sposob mozna by bylo miec komunikacje trolejbusowa na prawie kazdej ulicy. Dla trolejbusow wyznacza sie osobny pas jazdy tak zeby tam nie mogly wjechac auta i juz hula mioejska komunikacja, tanio, oszczednie, ekonomicznie i ekologicznie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czytający uważnie

  zauważy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  iż "Pan"popiela wypowiada się pod każdym artykułem na każdy temat. Każdy wpis zaczyna od sławnego tekstu. Jak artykuł jest o budowaniu jest profesorem od budowania, jak o przestępczości to...rozwiń całość

  iż "Pan"popiela wypowiada się pod każdym artykułem na każdy temat. Każdy wpis zaczyna od sławnego tekstu. Jak artykuł jest o budowaniu jest profesorem od budowania, jak o przestępczości to profesorem prawa karnego, jak o komunikacji profesorem od" transportu ". Weź się chłopie zdecyduj czego profesorem jesteś bo mądrzysz się na każdy temat. Ale co do tych twoich profesorskich wypocin o trolejbusach juz czytać tego nie mogę. Tak samo sprawa się ma o wypadkach zabytkach i setkach innych. Sąsiedzi cie nie lubią? Mieszkasz sam? Szukasz dowartościowania?! Zacznij pomagać czynnie innym ą nie gdakac na forach pier . do. ly.... Boże ze świąt takich polamancow nosi!!!! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez zmian

  KRAKUS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 3

  jak zapadnie decyzja o metrze to zaraz Marczułajtis okaże się ekspertką od inżynierii i pojedzie do USA oglądać metro w Niu Jorku.

  Cytując Korwina:
  Koryto się zmienia - świnie ciągle te same. Czy...rozwiń całość

  jak zapadnie decyzja o metrze to zaraz Marczułajtis okaże się ekspertką od inżynierii i pojedzie do USA oglądać metro w Niu Jorku.

  Cytując Korwina:
  Koryto się zmienia - świnie ciągle te same. Czy nakradną z igrzysk czy z metra jedna cholera.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szybkie metro - tak! Kolejny tramwaj wlekący się po zaniedbanych torach - nie!

  Henio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  Pomysł szybkiej i lekkiej komunikacji na torach jest bardzo dobry. Nie ważne, że nazwiemy taki system Metrem czy Tym Razem Naprawdę Szybkim Krakowskim Tramwajem. Ważne, żeby ludzie opłacało się...rozwiń całość

  Pomysł szybkiej i lekkiej komunikacji na torach jest bardzo dobry. Nie ważne, że nazwiemy taki system Metrem czy Tym Razem Naprawdę Szybkim Krakowskim Tramwajem. Ważne, żeby ludzie opłacało się czasowo zostawić samochód już w Libertowie jadąc np na Rondo Mogilskie, Bronowice czy Nową Hutę. W tym momencie tramwaje są po prostu za wolne. :(zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo