FLESZ - Przepisy regulujące poruszanie się elektrycznymi hulajnogami właśnie weszły w życie

Położona nieopodal Nowego Sącza miejscowość Mystków w gminie Kamionka Wielka słynie bardzo starą parafią, która powstała z fundacji królowej Jadwigi i Władysława Łokietka w latach 1320-1326. Także wspaniałym zespołem regionalnym, reaktywującym folklor Lachów mieszkających na wschodnim, czyli prawym brzegu Dunajca, również odnoszącą wielkie sukcesy Orkiestrą Dętą, której muzycy dmą w trąby już 111 lat i istniejącą od 1950 r. Ochotniczą Strażą Pożarną, która często prowadzi akcje ratownicze nawet w Nowym Sączu, gdzie istnieją aż dwie jednostki ratowniczo gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej.
Inicjatorem wielu poczynań w Mystkowie już od bardzo dawna jest Benedykt Poręba. Człowiek rozkochany w folklorze Lachów i mający wielką pasję społecznikowskiego działania i umiejętność pobudzania aktywności wszystkich wokół. Właśnie on wskazuje mieszkańcom Nowego Sącza, ale i wszystkim innym, miejsce niemal idealne na ostatnią w tym roku majówkę. Oczywiście we wsi Mystków.
Autor: Stanisław Śmierciak
- Z centrum Mystkowa, od kościoła i Domu Ludowego, o przysłowiowy rzut beretem, jest Wzgórze św. Krzyża - mówi Benedykt Poręba. - Krzyż tam jest i to taki, pod którego wzniesienie kamień węgielny poświęcił, dziś święty, Jan Paweł II, podczas swojej pielgrzymki do Polski w 2002 r. Sam krzyż zaprojektował sądecki architekt Witold Król, a uroczystego poświecenia monumentu dokonał ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc w 2004 r.
Obok krzyża jest obelisk upamiętniający wywodzącego się z Sądecczyzny, z miejscowości Wielopole w gminie Chełmiec, jezuitę o. Józefa Andrasza, który był spowiednikiem św. Faustyny Kowalskiej i pod którego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego z sanktuarium w Krakowie - Łagiewnikach.
Benedykt Poręba, zachęcając do majówkowej wyprawy na Wzgórze św. Krzyża w Mystkowie, akcentuje, że jest to miejsce nie tylko do przeżyć religijnych. Także znakomity cel łatwej wyprawy turystycznej za miasto i miejsce z którego podziwiać można wspaniałe widoki na okolicę najbliższą, ale także bardzo odległe góry. Społecznik i folklorysta dodaje, że jeśli w tych widokach zapierających dech w piersiach czegoś brakuje, to wglądu na Nowy Sącz, Pomiędzy wzgórzem i miastem piętrzy się bowiem wzniesienie z kościołem w Mystkowie. Znakomicie natomiast widać cały Grybów.
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.