Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na miejscu starego mostu w Jankowicach powstanie nowy
Obecnie trwają przygotowania do przebudowy mostu, co w praktyce oznacza powstanie nowej przeprawy na miejscu dotychczasowej. Wydana została już decyzja środowiskowa, opracowany jest projekt budowlany.
- Planowany termin uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej to początek roku 2022. Po uzyskaniu tej decyzji rozpocznie się postępowanie przetargowe
– podkreśla Agnieszka Ćwiertniewicz z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
Istniejący most w Jankowicach jest w złym stanie i jak wynika z ekspertyz remonty już tutaj nie wystarczą. Tym bardziej, że już spory ruch na tym odcinku drogi wojewódzkiej 781 w nadchodzących latach ma być jeszcze większy. Od ub. roku w związku z pogarszającym się stanem technicznym wprowadzono tutaj ruch wahadłowy.
Mieszkańcy Babic i Zatora: objazdy nie wchodzą w grę
Kierowców cieszą więc plany ZDW, ale jednocześnie wielu, szczególnie wśród mieszkańców gmin położonych po obu stronach Wisły, tj. Babic i Zatora pyta, jak na czas inwestycji zostanie rozwiązany problem połączenia, które gwarantuje most w Jankowicach. Liczą, że obok powstanie tymczasowa przeprawa. Alternatywą, o jakiej wspominają przedstawiciele ZDW, są objazdy. Takie rozwiązanie
w obu gminach uważane za niewyobrażalne.
- Najbliższe mosty są w Bobrku z jednej strony bądź w Łączanach z drugiej. W obu przypadkach oznacza to pokonanie dodatkowych 30 – 40 kilometrów i to tylko w jedną stronę
– wylicza Bogusław Bartula, przedstawiciel Rady Sołeckiej w Podolszu i zarazem radny powiatu oświęcimskiego.
Takie rozwiązanie byłoby ogromnym problemem dla wielu mieszkańców, którzy z powiatu chrzanowskiego dojeżdżają do pracy w Zatorze lub nawet do Andrychowa czy Wadowic. Z drugiej strony ludzie z Zatorszczyzny jeżdżą do pracy w Chrzanowie i okolicy. Do tego dochodzi młodzież dojeżdżająca do szkół średnich, a pamiętać trzeba także o przedsiębiorcach.
- Poza tym, że takie objazdy byłyby ogromnie uciążliwe, pod uwagę trzeba brać także koszty, jakie mieszkańcy musieliby ponosić. Ceny paliw przecież stale idą w górę
– mówi Ewa Bańdo, sołtys Jankowic.
Dodać trzeba, że z drogi 781 i mostu w Jankowicach korzysta wielu zmotoryzowanych turystów z Krakowa i Śląska jadących do parków rozrywki, w tym Energylandii.
ZDW w Krakowie nie zajął dotąd ostatecznego stanowiska
Przedstawiciele obu gmin – sołtysi i radni skierowali we wrześniu pismo do ZDW z prośbą o jasną deklarację. W odpowiedzi kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Zabierzowie, Grzegorz Wawryka, stwierdził, że nadal brane są pod uwagę obie możliwości. Ludzie nie kryli rozczarowania.
- Zrobimy wszystko, aby ta tymczasowa przeprawa powstała – dodaje Ewa Bańdo. Jej zdaniem, w ostatnich dniach pojawiła się szansa, bo z informacji przekazanych przedstawicielom gmin wynika, że ZDW szuka jednak środków na przeprawę tymczasową.
- W chwili obecnej jest analizowana możliwość wykonania obiektu tymczasowego
– zaznacza Agnieszka Ćwiertniewicz z ZDW.
Według władz Babic i Zatora, nawet konstrukcja dopuszczająca ruch pojazdów na przykład do 3,5 tony znacznie ułatwiłaby życie mieszkańcom. - Trzeba brać pod uwagę, że taka inwestycja może potrwać nawet 1,5 roku – zauważa burmistrz Zatora Mariusz Makuch.
Nowy most będzie większy od obecnego. Wraz z przebudową drogi cała inwestycja obejmie odcinek ponad 360 m. W ramach zadania przewidziana jest również budowa łącznicy rowerowej o długości ok. 80 m w celu połączenia planowanej ścieżki rowerowej z Wiślaną Trasą Rowerową.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- TOP 31 strzelców V ligi piłkarskiej Wadowice
- Kierowca - kobieta wjechała land roverem w podziemne przejście dla pieszych!
- Pijany kierowca przewoził 30 dzieci do szkoły. Jak zapobiegać takim zdarzeniom?
- Energylandia w TOP 10 najpopularniejszych wg Google miejsc turystycznych
- Akt wandalizmu w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Antysemickie napisy na barakach
- Kontrowersyjny były ksiądz Piotr Natanek chce budować "dom pielgrzyma" w Zawoi
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
