https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Brzezinki zakładnikami kotewki

Monika Pawłowska
Kotewka powodem problemów
Kotewka powodem problemów Monika Pawłowska
Mieszkańcy Brzezinki przeżyli już niejedną powódź. Po każdej słyszą obietnice podniesienia wałów. Blisko kilometrowe obwałowanie Wisły i potoku Pławianka zostało w ostatnim czasie tylko wzmocnione, a to nie wystarczy, by odeprzeć napór wielkiej wody. Na przeszkodzie poważniejszym pracom, które raz na zawsze odpędziłyby widmo powodzi, stoją ekolodzy, którzy bronią rośliny o nazwie kotewka orzech wodny, która jest pod ochroną. Zadomowiła się ona właśnie na tym odcinku Wisły.

Zobacz także: Oświęcim, Wadowice: trwa walka z biurokracją o życie i zdrowie pacjentów szpitali

Wiesław Pędziwiatr z Brzezinki zna się na budowlance i melioracji. Przez wiele lat pracował w Zarządzie Regulacji Śródlądowej. Kiedy wiosną zobaczył robotników na wałach, kamień spadł mu z serca.

- Pomyślałem, że znalazły się pieniądze i zgoda na budowę wału - mówi Wiesław Pędziwiatr. - Byłem zaskoczony jak pięknie umacniają, a potem zszokowany, że tego wału nie podnieśli.

Jego zdaniem wał jest nie tylko za niski, ale też źle utwardzony. To samo mówi Zofia Walczak, która od 62 lat mieszka pod wałem, na granicy Babic i Brzezinki.

- Do granicy jest wysoki, a tu ma niespełna metr - mówi pani Zofia. - Skoro go nie podnosili, mogli go wcale nie ruszać. Te kamienie, co tu położyli, na nic się zdadzą. Przyjdzie większa woda, to je zmyje.

Mieszkańcy Brzezinki za ten stan obwiniają "Zielonych". Wiedzą, że gmina i ZMiUW przegrały z nimi proces o wycinkę drzew. A bez tego wału nie da się powiększyć.

Są zdania, że organy państwowe powinny wydać decyzję o budowie wału i przeniesieniu roślin w inne miejsce.

- Wyższy wał nie rozwiąże problemu, woda i tak może się przez niego przelać - mówi Dariusz Szwed, przewodniczący partii "Zieloni 2004". - Trzeba zbierać wodę u jej źródła na przykład przez zalesianie. Przekonuje, że przyrody ujarzmić się nie da, ale też nie można jej niszczyć.

Oświęcimskie Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi sprzeciwiło się wycince około stu drzew. Podnosiło również kwestię objętej ścisłą ochroną kotewki.

- To bardzo rzadka roślina - mówi prof. Maria Zając z Instytutu Botaniki UJ. - Zachowanie jej siedlisk jest bardzo wskazane, ale taką roślinę można przenieść w inne, równie dogodne miejsce i to bez szkody dla samej kotewki.

Z urzędowego punktu widzenia nie zawsze jest to możliwe. Na posadzenie choćby najmniejszej roślinki musi być zgoda właściciela gruntu.

- Wzdłuż wału mamy ich kilku - mówi Edward Kopeć, kierownik inspektoratu Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Oświęcimiu. - Mam nadzieję, że z problemem uporamy się w ciągu trzech lat.

Co to takiego?

Kotewka orzech wodny jest to roślina jednoroczna, o liściach pływających, a zakorzeniona w dnie zbiornika wodnego. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Roślina ta ma jadalne i bardzo smaczne orzechy.

Gatunek szczególnie zagrożony wymarciem na skutek regulacji rzek, wypłycania i zarastania starorzeczy, skażenia chemicznego wód, zabiegów pielęgnacyjnych gospodarki rybackiej.

Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oświęcimianin
Własnie to zrobiłem, a Ty nie wykazałeś się nieznajomościa tematu. Jedna z przyczyn powstawania powodzi jest "golenie" gór na łyso. Zapytaj specjalistów z tej dziedziny, a oni Ci wyoślą o co w tym wszystkim chodzi.
w
wyborca
siedzieli jak myszy pod miotłą,wymiatano cały ogród rzadkich iglaków,oszołomstwo ogarnia Polaków.Brzezinka nie może wybrać tego kandydata i będzie po ptokach.Rydzoń choć leniwy do pomocy to swój ziomal.
P
POPiS Palikota
Czy moja zeszłoroczna woda po kostki w moim krakowskim mieszkaniu na Podgórzu to wina zbyt niskich wałów? Proponuje je podnieść do wysokości wieży Katedry na Wawelu, W tym betonie nawet atak nuklearny nie będzienam straszny.
j
ja
Ta, odkąd gdy Szwed kandyduje z regionu pana Rydzonia, nagle podniesiono lamenty w wałach, a ekolodzy stali sie wrogami publicznymi numer jeden. A przepraszam, gdzie pan Rydzon byl przez ostatnią dekadę? Sprawę ochrony przeciwpowodziowej mial głęboko w głębi. Tyle w temacie
m
myślący
Niech raczej mieszkańcy Brzezinki i wszystkich zalewanych terenów tam jadą chronić wycinane drzewa. W końcu to przede wszystkim w ich interesie.
Najważniejsze to leczyć przyczyny powodzi! Co da podniesienie wału w jednym miejscu, jak woda przeleje się w innym.
O
Oświęcimianin
No to Panie Szwed jazda w okolice Węgierskiej Górki i protestować przewciwko "goleniu" gór. Nie widziałem tam żadnego ekologa. Czyżby ekolodzy bali się górali i ich ciupag?

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze grzyby już w lasach. Nie ma wysypu, ale warto szukać

Pierwsze grzyby już w lasach. Nie ma wysypu, ale warto szukać

Szybsze pieniądze dla przemysłu. Rekompensaty już w 14 dni

Szybsze pieniądze dla przemysłu. Rekompensaty już w 14 dni

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska