MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Krakowa mają więcej czasu, by wziąć udział w spotkaniach konsultacyjnych dotyczących planu ogólnego

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Mieszkańcy Krakowa mają więcej czasu, by wziąć udział w spotkaniach konsultacyjnych dotyczących planu ogólnego
Mieszkańcy Krakowa mają więcej czasu, by wziąć udział w spotkaniach konsultacyjnych dotyczących planu ogólnego Szymon Korta
Wydział Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa organizuje dodatkowe spotkania z mieszkańcami w związku z przystąpieniem miasta do sporządzenia planu ogólnego. Do tej pory krakowianie mieli możliwość konsultacji tego tematu podczas spotkań organizowanych przez planistów w lutym i marcu. Mieszkańcy mogą składać wnioski do 26 kwietnia, wyłącznie na formularzu zgodnym z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii.

Wspomniane spotkania odbędą się:

  • wtorek, 9 kwietnia – sala Klubu Jedność Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta, ul. Drożyska 3C, godz. 17.00
  • środa, 10 kwietnia – Siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy XIV Czyżyny, os. Dywizjonu 303 nr 34, godz. 17.00
  • piątek, 19 kwietnia – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 8, ul. Na Błonie 15B (budynek XVIII LO), godz. 17.00.

Przypominamy, że plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które do końca 2025 roku musi zastąpić studium gminne. To efekt ostatniej nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Plan ogólny jest uchwalany obowiązkowo dla obszaru całej gminy. W przeciwieństwie do studium, będzie aktem prawa miejscowego. Jego ustalenia uwzględniane są przy sporządzaniu planu miejscowego oraz będą stanowić podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

- Ten dokument ma być w założeniu bardziej przystępny dla mieszkańców i posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju. Nie będą tu wyznaczane kierunki rozwoju gminy, tak, jak miało to miejsce w studium gminnym, lecz miasto zostanie podzielone na strefy planistyczne, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne. Katalog możliwych do wyznaczenia stref obejmuje m.in. strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefę wielofunkcyjną z zabudową jednorodzinną, strefę usługową, strefę zieleni i rekreacji, a także komunikacyjną - wyjaśniał krakowski magistrat.

W planie określone zostaną gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej w zakresie zapewnienia dostępu do obiektów infrastruktury społecznej, np. do budynku szkoły podstawowej czy obszarów zieleni publicznej.

Z uwagi na to, że plan ogólny ma zastąpić studium gminne, Rada Miasta Krakowa uchwałą podjętą w styczniu 2024 r., odstąpiła od sporządzenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa” i przystąpiła do sporządzenia planu ogólnego miasta Krakowa. Wnioski złożone do studium w latach 2018–2020 pozostaną więc bez rozpoznania. Wszystkie obowiązujące plany miejscowe zachowują moc, a wyznaczone w nich tereny inwestycyjne znajdą odzwierciedlenie w sporządzanym planie ogólnym gminy.

Polacy czytają więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska