Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Nowego Targu wygrzeją się w ekocieple

Józef Słowik, Nowy Targ
Kierownictwo firmy Ital Bike, która zajmuje się sortowaniem odpadów na Podhalu, chce zainwestować w niedziałającą kotłownię miejską przy zakopiance w Nowym Targu. Wytworzone w niej ciepło ma ogrzać miasto.

Firma, która zajmuje się od kilku lat nie tylko sortowaniem odpadów, ale również wytwarzaniem paliwa alternatywnego, zamierza wykorzystywać je na miejscu, zamieniając na energię elektryczną i cieplną. Robić to chce dzięki tzw. kogeneratorom.

Nowotarski odbiorca śmieci wytwarza obecnie wsady do kotłów z odpadów, których już nie można przetworzyć. Wśród nich znajdują się skrawki skór i odpadów kuśnierskich. Biorąc pod uwagę,
że Podhale jest kuśnierskim zagłębiem, właśnie dla właścicieli zakładów, którzy zajmują się wyprawianiem skór stworzono specjalny kompostownik.

W siedem dni z mieszaniny odpadków kuśnierskich, drewna i osadów komunalnych powstaje kompost energetyczny. Jako biopaliwo wykorzystywany może być w elektrociepłowniach. Do tej pory jednak sortownia śmieci w Nowym Targu wysyłała tzw. paliwo alternatywne do jednej
z cementowni w Polsce i kilku odbiorców na Słowacji.

Według przepisów Unii Europejskiej, z roku na rok zwiekszać się powinna ilość wykorzystywanego paliwa alternatywnego. Stąd pomysł, aby unowocześnić i uruchomić starą elektorciepłownię.

- Chcemy zainteresować miasto naszym pomysłem - mówi Ryszard Lasyk, prezes Ital Bike.
- W związku z tym, że miasto zamierza stworzyć z kotłowni przy zakopiance jedyną, która byłaby
w stanie spełnić oczekiwania odbiorców w całym Nowym Targu, jesteśmy w stanie zainwestować
i zakupić odpowiednie kotły, dzięki czemu jednocześnie wytwarzana byłaby energia cieplna
i elektryczna.

Nowotarska ciepłownia przy zakopiance na trasie w kierunku Szaflar od momentu powstania, czyli lat 70., nie została uruchomiona. Pomimo tego, że kilkadziesiąt lat stoi pusta, jej konstrukcja wydaje się być na tyle solidna, aby bez inwestowania zbytnich środków finansowych mogła zostać zaadoptowana.

- Większych nakładów finansowych nie potrzeba - tłumaczy Robert Rusyniak z Ital Bike. - Potrzebny będzie głównie zakup odpowiednich pieców.

Według projektów, ciepłownia ma być nie tylko tradycyjną spalarnią śmieci. Kotły spalałyby jednocześnie ekogroszek i paliwo alternatywne. Nowa elektrociepłownia ma być też mniej szkodliwa dla środowiska, niż ta obecnie funkcjonująca. Poza tym byłaby mniej uciążliwa dla mieszkańców,
bo umieszczona poza ścisłym centrum.

Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu, zapewnia, że miasto rozpatruje kilka rozwiązań dla nowej miejskiej ciepłowni. Na pewno w grę wchodzi likwidacja obecnie istniejącej przy ul. Powstańców Śląskich. Według niego są dwa priorytety w wyborze zarówno miejsca, jak i rodzaju paliwa.

- To przede wszystkim cena, jaką musieliby ponieść mieszkańcy oraz wpływ stosowanego paliwa
na środowisko - tłumaczy Fryźlewicz.

Podobnego zdania są mieszkańcy miasta. - Jeszcze rok temu kuśnierze mówili, że mają problem
z pozbywaniem się odpadów. Teraz, gdyby powstała taka elektrociepłownia, ten problem zostałby rozwiązany. Pytanie tylko, jak to oddziaływuje na środowisko - mówi mieszkanka stolicy Podhala, pani Maria.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska