Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu dąbrowskiego wyłudzali pieniądze metodą "na blika". Próbowali oszukać ponad 150 osób

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Oszuści coraz częściej wykorzystują inernet do tego, aby wzbogacić się cudzym kosztem
Oszuści coraz częściej wykorzystują inernet do tego, aby wzbogacić się cudzym kosztem gerald/pixabay.com
Ponad 150 osób oszukali lub próbowali oszukać 19 i 22-latek z powiatu dąbrowskiego tzw. metodą na blika. Mężczyźni najpierw włamali się na cudze konta na Facebooku i przejęli je, a następnie podszywając się za właścicieli w ich imieniu rozsyłali do „znajomych” prośby o pożyczkę różnych kwot. Odpowiedzą za wyłudzenie oraz próbę wyłudzenia łącznie 60 tys. zł.

FLESZ - Już od lipca zmiany w 300 plus?

od 16 lat

Hakerzy spod Dąbrowy Tarnowskiej w rękach policji

Proceder trwał dziesięć miesięcy.

- Sprawcy włamywali się na profil internetowy potencjalnej ofiary, a następnie wprowadzali w nim zmiany, uniemożliwiające zalogowanie się przez właściciela. Za pomocą komunikatora, podszywając się za właścicieli przejętych kont, wysyłali prośby do znajomych o pożyczkę różnych kwot. Nie były one jakoś szczególnie wysokie, aby nie wzbudzać podejrzeń. Zazwyczaj chodziło o sumy kilkusetzłotowe – tłumaczy mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Przykładowa prośba? „Cześć. Pożyczyłabyś mi 440 złotych do niedzieli. Coś pomyliłam i system mnie zablokował. Oddam z nawiązką, jak tylko mnie odblokują” i uśmiechnięta minka na końcu.

Hakerzy zaatakowali w sumie ponad 30 profili różnych osób w całej Polsce, z których wysłali prośby o pożyczki do ponad 150 osób. Część tych ostatnich zorientowała się, że to jest oszustwo, ale nie wszyscy byli tak ostrożni. W sumie, jak ustalili śledczy, 19 i 22-latek z powiatu dąbrowskiego wyłudzili lub próbowali wyłudzić ponad 60 tysięcy złotych.

Sprawców ustalili funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie, którzy na zlecenie tarnowskiej Prokuratury Okręgowej zajęli się rozpracowaniem szajki dokonującej oszustw metodą „na blika”. Podejrzani przyznali się do zarzutów. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

Jak bronić się przed atakami w sieci?

Specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem w sieci radzą, by nie klikać w linki zawarte często w "sensacyjnych" wiadomościach. Artykuły publikowane na facebooku mogą zawierać bowiem film, który zostanie udostępniony dopiero po wpisaniu danych logowania do serwisu, które wpadną w ręce oszustom, a to otwiera im drogę do wyłudzeń "na blika".

- Najważniejsze, to zabezpieczyć swój telefon oraz konto na Facebooku. Najlepiej zastosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie logowania. Można zrobić to za pomocą np. kodów jednorazowych lub SMS-a. Wtedy oszustowi nie uda się przejąć naszego konta w mediach społecznościowych – radzi Mikołaj Kowalski, specjalista pogotowia CyberRescue.

Zanim przelejemy komuś pieniądze warto też wcześniej zadzwonić do znajomego i upewnić się, czy faktycznie prosił o to.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska