Chmielnik to miasto partnerskie Szczawnicy. Formalna umowa o współpracy po między ukraińskim miastem Chmielnik z obwodu Winnickiego, a miastem i gminą Szczawnicą podpisana została 17 sierpnia 2008 r. w Szczawnicy. Miasto to - podobnie jak Szczawnica - jest miejscowością uzdrowiskową. Tak samo jego działalność oparta jest na wykorzystaniu wód radonowych stosowanych w leczeniu chorób układu krążenia, schorzeń neurologicznych, ginekologicznych, chorób skóry, a także układu pokarmowego
i układu ruchu.
W momencie rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, władze Szczawnicy zadeklarowały pomoc mieszkańcom Chmielnika. Została zorganizowana zbiórka pieniężna - w akcję tą została zaangażowana OSP w Szczawnicy, a dzięki pomocy strażaków za uzbierane pieniądze udało się zakupić potrzebne artykuły. Wtedy do Chmielnika trafiły m.in. apteczki medyczne z wyposażeniem, podstawowe lekarstwa. - Jesteśmy w stałym telefonicznym kontakcie z zastępcą burmistrza miasta Chmielnik - mówił w marcu br. dla portalu mojepieniny.pl Grzegorz Niezgoda.
Kiedy ponownie wpłynęła prośba władz Chmielnika o pomoc, szczawniccy urzędnicy przystąpili do organizacji zbiórki. Tym razem chodzi o pomoc w przygotowaniu się do nadchodzącej zimy. Mieszkańcy Chmielnika potrzebują wsparcia m.in. w ciepłą odzież, która pozwoli im przetrwać mrozy.
- Zbiórkę rozpoczniemy od przyszłego tygodnia w wyznaczonych godzinach w budynku remizy OSP w Szczawnicy. Osoby wyrażające chęć dyżurowania w podanych terminach prosimy o kontakt z Sekretarzem Miasta i Gminy Szczawnica – ogłosił burmistrz miasta Szczawnica na swoim profilu na Facebooku.
Zbiórka wystartuje od 7 listopada i potrwa do końca miesiąca. Organizowana będzie w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 8-10 i 14-16. Ubrania będą zbierane w remizie OSP w Szczawnicy przy ul. Szalaya 84.
- W przypadku chęci przekazania większej ilości rzeczy, prosimy o ich wstępną segregację. Np. na spodnie, kurtki, swetry, podkoszulki, nakrycia głowy, buty. Prosimy o przekazywanie rzeczy w dobrym stanie - apelują urzędnicy ze Szczawnicy.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
