Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania w Krakowie: Taniej (raczej) nie będzie. Dużo ludzi zainteresowanych zakupem, kredyty są tanie, a brakuje gruntów pod inwestycje

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Czy mieszkania w Krakowie w końcu stanieją, czy wręcz przeciwnie - będą drożeć jak przed pandemią?
Czy mieszkania w Krakowie w końcu stanieją, czy wręcz przeciwnie - będą drożeć jak przed pandemią?
Ile mieszkań oddają do użytku podczas pandemii deweloperzy w Krakowie i Małopolsce? Ile z nich się sprzedaje? Obrazujący te dane wykres krakowskiego Urzędu Statystycznego wygląda jak trasa rollercoastera: z gwałtownym pikowaniem w dół wiosną i teraz oraz równie szybkimi wzrostami w III kwartale i… Właśnie – kiedy? Wiosną czy raczej w drugiej połowie 2021 roku? I jak będą wyglądać ceny? Czy lokale w końcu stanieją, czy wręcz przeciwnie - będą drożeć jak przed pandemią?

FLESZ - Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

Liczymy, że po masowych szczepieniach w przyszłym roku rynek się ustabilizuje - mówi Marek Bolek, prezes Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań.

W środę członkowie SBDiM uczestniczyli w arcyciekawym webinarze dotyczącym finansowania budowy lokali - zarówno przez klientów, jak i deweloperów. Albert Opoka z Phinance opisał sytuację na rynku kredytów hipotecznych, a Konrad Mitręga z Private Brokers - stan i perspektywy rynku kredytów inwestycyjnych. Przedstawione przez nich dane pozwalają - przynajmniej częściowo – odpowiedzieć na pytanie: dlaczego mimo potężnych zawirowań wywołanych pandemią (jak choćby dotkliwy brak turystów i studentów) mieszkania w takich miastach, jak Kraków, utrzymują względnie wysokie ceny.

Mieszkania w Krakowie drogie, bo tanie kredyty windują popyt i brakuje gruntów

Z danych Związku Banków Polskich wynika, że w okresie od stycznia do października 2020 r. łączna kwota udzielonych w naszym kraju kredytów mieszkaniowych była wyższa niż w tym samym okresie 2019 r. Oznacza to, że w pandemii pobiliśmy zeszłoroczny rekord w tym względzie. Powód jest oczywisty: kredyty hipoteczne nigdy nie były tak tanie (za sprawą obniżonych niemal do zera przez RPP stóp procentowych średnie oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych zeszło w październiku poniżej 3 proc.).

Bloki przy Kantorowickiej oraz budynki kotłowni - starej węglowej i  tymczasowej, na olej opałowy. Mieszkańcy od miesiąca mają problemy z dostawą ciepła i ciepłej wody

Mieszkańcy nowych bloków na północy Krakowa nie mają ogrzewa...

- Po ewidentnej zapaści w II kwartale odnotowaliśmy bardzo silne odbicie w III kwartale. Teraz, z oczywistych względów, popyt znów osłabł, ale można rzec, że w Krakowie podaż podąża za popytem, w związku z czym ceny są stabilne i należy się spodziewać, że takie pozostaną – komentuje Marek Bolek.

Owszem, takie czynniki, jak silny spadek liczby turystów, a także studentów, mogą chwilowo wywierać presję na obniżenie cen, zwłaszcza mieszkań zakupionych z myślą o wynajmie. Z najnowszych analiz Expandera i Rentier.io wynika, że średnie stawki najmu w listopadzie 2020 roku obniżyły się w Krakowie w stosunku do marca aż o 10,5 proc. (to drugi największy spadek w Polsce, po Toruniu) i rentowność takich inwestycji jest dziś najgorsza wśród polskich metropolii. Z drugiej strony jednak wraz z kolejnymi szczepionkami na Covid i ogłaszanymi przez rządy planami masowych szczepień wiosną 2021 r., wraca nadzieja, że w połowie przyszłego roku sytuacja w gospodarce zacznie się normalizować.

- I deweloperzy, i klienci przewidują, że w ostatnim kwartale 2021 r. warunki funkcjonowania będą podobne, jak przed pandemią – mówi prezes SBDiM. Dodaje, że w Krakowie trzeba brać pod uwagę problem sygnalizowany od dawna, czyli brak gruntów pod budowę.

- To jest bardzo ważny czynnik wpływający na ceny mieszkań pod Wawelem. I przed pandemią, i w jej trakcie, i zapewne po niej – podkreśla Marek Bolek.

Mieszkania jako inwestycja lepiej chronią oszczędności od lokat i obligacji

Według krakowskiego GUS, od stycznia do października 2020 r. w Małopolsce oddano do użytku 16 tys. mieszkań, z czego 8,2 tys. w samym Krakowie. W samym październiku liczba oddanych mieszkań spadła w relacji do października 2019 r. o ponad 45 procent. Trzeba jednak pamiętać, że we wrześniu 2020 r. była ona aż 2,5 razy większa niż we wrześniu 2019 r. Eksperci przewidują, że normalizacja sytuacji zdrowotnej i gospodarczej otworzy drogę do kolejnego odbicia. Zwłaszcza że kredyty hipoteczne przez jakiś czas pozostaną śmiesznie tanie i będą kusić tych, którzy na razie wstrzymują się z decyzją o zakupie lokalu.

A wiara w to, że mieszkania są dobrą inwestycją, pozostaje silna – także w pandemii. Liczba aktywnych umów o kredyty hipoteczne stale rośnie – i na koniec III kw. zbliżyła się do 2,5 mln. Rośnie również ich łączna wartość (to już prawie 500 mld zł). We wrześniu 2020 liczba nowoudzielonych kredytów była wyższa niż we wrześniu 2019 i niewiele niższa niż w styczniu 2020, a więc tuż przed pandemią.

Trzeba też pamiętać, że ok. 40 proc. firm w Krakowie ma wyniki takie same lub lepsze niż w 2019 r., a ich pracownicy otrzymują podwyżki. Wielu z nich wycofuje pieniądze z lokat bankowych i coraz częściej inwestuje w mieszkania, nierzadko posiłkując się kredytem. To jeden z podstawowych dziś sposobów chronienia oszczędności przed wysoką (ponad 3-procentową) inflacją. Na pewno lepszy niż lokata na 0,2 procent…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska