https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nad Wisłą w Krakowie powstaje portowa dzielnica apartamentowców. Na razie jest tam księżycowy krajobraz

Piotr Tymczak
Ulica Portowa na Zabłociu zmienia swój charakter - z przemysłowej staje się apartamentową.
Ulica Portowa na Zabłociu zmienia swój charakter - z przemysłowej staje się apartamentową.
Ulica Portowa ciągnie się wzdłuż Wisły w rejonie Zabłocia. Do niedawna była to jedna z ostatnich ulic położonych tak blisko ścisłego centrum miasta, przy której funkcjonowały zakłady przemysłowe. Teraz zastępują je budynki mieszkalne. Trwa ich budowa. W związku z inwestycjami są tam czasowe utrudnienia w ruchu, a krajobraz jest księżycowy. Na wizualizacjach można jednak zobaczyć, jak w przyszłości ma się zmienić ten atrakcyjny rejon Krakowa.

Ulica Portowa biegnie wzdłuż wałów Wisły. Z jednej strony łączy się z ul. Dekerta, a z drugiej dochodzi do dawnej stoczni w Krakowie i ul. Stoczniowców. To malownicze tereny, znajdują się tam m.in. ogródki działkowe, ale też wcześniej znane były z tego, że stanowiły zagłębie zakładów przemysłowych. Część z tych zakładów się stamtąd wyprowadziła, a pojawili się deweloperzy, którzy na przestronnych działkach realizują budynki mieszkalne.

W związku z inwestycjami część ul. Portowej jest obecnie zamknięta dla ruchu. W ramach prowadzonych tam prac powstają tam kompleksy mieszkalne.

Apartamenty z nawiązaniem do charakteru ulicy Portowej

Jedną z inwestycji są Apartamenty Portowa. Na działce o powierzchni 33 arów powstanie 7-piętrowy budynek mieszkalny, w którym znajdzie się 99 mieszkań 1-, 2-, 3- i 4-pokojowych o różnych metrażach od 30 do 123 mkw, lokale usługowe w części parterowej oraz 2-poziomowy parking podziemny.

Wszystkie mieszkania będą posiadały balkony, loggie lub własne ogródki. Właściciele jednośladów do dyspozycji będą mieli ogrodzoną myjkę dla rowerów oraz stację naprawczą, a dla majsterkowiczów zaplanowano wydzielone pomieszczenie na poziomie garażu. Nie zabraknie też stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.

Zakończenie inwestycji planowane jest na I kwartał 2026 roku.

- Lokalizacja inwestycji oraz jej otoczenie miały istotny wpływ na projekt i koncepcję architektoniczną budynku. Zależało nam na wkomponowaniu budynku mieszkalnego w istniejące otoczenie poprzez wykształcenie pierzei ulicy Portowej oraz nawiązanie do przemysłowego charakteru dzielnicy Zabłocie – ceglane wykończenie fasad i industrialne elementy budynku - informuje Sylwia Skrętowska z firmy Matexi, realizującej przedsięwzięcie.

Komfort na 7 piętrach nad Wisłą

W sąsiedztwie realizowana jest kolejna inwestycja mieszkalna - Portowa Zabłocie, realizowana przez firmę YIT. Powstaje tam budynek, w którym na 7 piętrach zaprojektowano 156 komfortowych mieszkań.

- Projekt nawiązuje do historycznego, ceglanego budynku sąsiadującej, dawnej chłodni portowej. Szara cegła i szlachetny tynk o betonowej strukturze, w połączeniu z ciepłymi, drewnianymi elementami w loggiach i stolarce okiennej, nadadzą mu wyjątkowy charakter. Niepowtarzalny urok inwestycji można dostrzec też w jej detalach. Wysokiej jakości materiały zostaną tu wykorzystane do stworzenia samonośnych szklanych balustrad, rozrzeźbionego narożnika czy do wyróżnienia przestrzeni usługowej, która będzie charakteryzować się grafitową okładziną z klinkieru - informują inwestorzy.

Oddanie do użytkowania inwestycji planowane jest w listopadzie 2025 roku.

Budynki mieszkalne w pobliżu ogródków działkowych

W rejonie Wisły na Zabłociu swoją inwestycję zaplanowała też portugalska firma Casa Feliz. W pobliżu ogrodów działkowych zaprojektowano dwa budynki mieszkalne wielorodzinne (7 kondygnacji naziemnych każdy, łącznie 182 lokali mieszkalnych) z garażami oraz bogatym zagospodarowaniem terenu, zlokalizowanych pomiędzy ulicami Pana Tadeusza i Portową. Rozpoczęcie sprzedaży i start budowy pierwszego z dwóch etapów nastąpiły w kwietniu 2024 roku. Pierwsze mieszkania mają być gotowe pod koniec 2025 roku.

- Osiedle ma nowoczesną formę, którą zapewniają m.in. atrakcyjnie zaprojektowane elewacje i rozwiązania zastosowane w częściach wspólnych budynków. Mieszkania będą jasne i słoneczne dzięki dużym oknom i przemyślanej ekspozycji brył budynków wobec stron świata - informują inwestorzy.

W ramach Portowa Casa Feliz do każdego z mieszkań przynależeć będzie balkon lub taras. - W częściach wspólnych natomiast pojawi się bogata, atrakcyjnie zaaranżowana zieleń oraz plac zabaw. Dodatkowo, deweloper zaplanował dogodnie zlokalizowane komórki lokatorskie, stojaki na rowery i elementy małej architektury. W ramach inwestycji zostanie zrealizowane też zamierzenie w postaci budowy drogi dojazdowej od strony ul. Portowej, zapewniające dojazd od bulwarów Wisły. Wygodne dojście w rejon estakady, czy pobliskich przystanków komunikacji miejskiej, zaaranżowane będzie ciągami pieszymi od stronu ulicy Pana Tadeusza - dodają inwestorzy.

Projekt CPK zostaje, jednak będzie zmodyfikowany

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska