Jednym z beneficjentów jest Politechnika Krakowska, która dostanie 3,5 mln euro na projekt Małopolskie Laboratorium Budownictwa Pasywnego. - Inwestowanie w nowoczesne technologie to jeden z priorytetów naszej strategii - tłumaczy Marek Sowa, marszałek Małopolski. Rektor politechniki, prof. Kazimierz Furtak podkreśla, że dzięki dofinansowaniu projekt będzie mógł przyspieszyć.
Czytaj także: Krakowa sposób na smog: podatek dla kierowców [DYSKUTUJ]
- Już od kilku lat pracujemy nad technologią budowy domów samowystarczalnych energetycznie. Pieniądze bardzo nam pomogą i przyspieszą realizację planów - mówi rektor. Dodaje przy tym, że projekt doskonale wpisuje się w strategię rozwoju województwa do 2020 r. - To ogólnoświatowy trend, a my mamy ambicję, by energooszczędne budownictwo stało się wizytówką regionu i miasta - tłumaczy rektor Furtak.
Pokaźną kwotę otrzyma też Szpital Uniwersytecki w Krakowie, który będzie mógł dołożyć 2 mln euro na zakup sprzętu i prace budowlane i remontowe Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej. Dodatkowe 1,5 mln euro szpital dostanie na budowę Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof.
- Liczymy na to, że poprawi się dostęp do wysokospecjalistycznych świadczeń w zakresie medycyny nuklearnej, a także ich jakość - mówi Anna Niedźwiedzka, rzecznik prasowy szpitala. Dzięki inwestycji ma się zwiększyć wykrywalność chorób nowotworowych we wczesnym stadium choroby. - A to pozwoli na szybkie podjęcie właściwych kroków terapeutycznych - dodaje rzeczniczka.
2 mln euro uzyska również Uniwersytet Jagielloński na inwestycje na III kampusie UJ. Projekt dotyczy pozyskiwania i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych. - Wsparcie tego projektu wynika m.in. z wcześniejszych zobowiązań wobec uczelni - mówi marszałek Sowa, który zaznacza, że projekt UJ też wpisuje się w strategię województwa.
Z miejskich projektów, które wsparł samorząd wojewódzki, najważniejszy jest pomysł dofinansowania kwotą 5 mln euro promocji czystego transportu miejskiego. - Planujemy zakup szynobusów, takich samych jak te jeżdżące z Krakowa do Balic - wyjaśnia Stanisław Sorys, członek zarządu województwa. Szynobusy mają być częścią komunikacji aglomeracyjnej Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa.
Dodatkowe 5 mln euro ma być przeznaczone na rozbudowę Panteonu Narodowego w kościele na Skałce. Reszta z 68,5 mln euro ma trafić na modernizację wojewódzkich i powiatowych dróg w regionie (18 mln euro), inwestycje socjalne (8,6 mln euro) oraz odbudowę zniszczeń po powodzi (14,5 mln euro).
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Matkobójca stanie przed sądem
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Korki w Krakowie - sprawdź mapę na żywo