Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miliony z rządowego programu głównie na drogi w Oświęcimiu i okolicy

Bogusław Kwiecień
Jedną z najdroższych inwestycji, opiewającą na 6,5 mln zł, będzie budowa drogi w Brzezince, która odsunie ruch samochodowy od Bramy Śmierci i ogrodzenia byłego obozu.
Jedną z najdroższych inwestycji, opiewającą na 6,5 mln zł, będzie budowa drogi w Brzezince, która odsunie ruch samochodowy od Bramy Śmierci i ogrodzenia byłego obozu. Bogusław Kwiecień
Miliony z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego dla Oświęcimia i okolicy. Do podziału jest prawie 34 mln zł

Znane są już inwestycje, które mają być wykonane w ramach piątego etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Na ich realizację pójdą prawie 34 mln zł w latach 2016 - 2020.

Jedną z najdroższych inwestycji, opiewającą na 6,5 mln zł, będzie budowa drogi w Brzezince, która odsunie ruch samochodowy od Bramy Śmierci i ogrodzenia byłego obozu.

– Plan zakłada budowę odcinka długości 1 km, który pobiegnie łukiem od ul. Kombatantów do Jakubowskiego – wyjaśnia Piotr Kraj, kierownik wydziału inwestycji w Urzędzie Gminy w Oświęcimiu.

Mieszkańcy Brzezinki cieszą się i podkreślają, że jest to pilna inwestycja, bo turystów przybywa i ruch drogowy robi się coraz większy.

– Nowa droga pozwoli odwiedzającym były obóz na spokojne przejście od centrum obsługi turystów do Bramy Śmierci, nie będą nam wchodzić pod auta – zauważa pan Kazimierz, mieszkaniec Brzezinki. Gmina planuje też m.in. przystosowanie byłych magazynów obozowych (tzw. ziemniaczarek) do stałej ekspozycji muzealnej dotyczącej Judenrampe.

Władze Oświęcimia w ramach rządowego programu planują remont 12 ulic, w tym część na os. Zasole i Starym Mieście oraz zagospodarowanie tzw. trójkąta bermudzkiego na Zasolu, gdzie ma powstać park.

Sporo będzie działo się na drogach powiatowych w mieście. Plany zakładają przebudowę ul. Słowackiego oraz kolejnych fragmentów ul. Dąbrowskiego i Tysiąclecia.

Z kolei Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa chce zaadaptować na swoje potrzeby kolejny budynek magazynowy po dawnym monopolu tytoniowym.– Chcielibyśmy uzyskać na to cztery mln zł – zaznacza Justyna Kuglin, p.o. kanclerza PWSZ.
Województwo swoją pulę zamierza wydać przede wszystkim na wykup gruntów pod budowę obwodnicy wschodniej Oświęcimia. Teraz trzeba tylko zaczekać na zatwierdzenie projektów przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz rząd.

Oświęcimski program został przyjęty przez rząd 1996 roku w związku z napięciami na styku Muzeum Auschwitz-Birkenau – władze Oświęcimia. Celem jest rozwiązywanie problemów związanych z upamiętnieniem i dostępnością byłego obozu dla turystów oraz poprawa infrastruktury drogowej w mieście. Obecnie uczestniczą w nim cztery samorządy: powiatu oświęcimskiego, miasta, gminy Oświęcim, województwa małopolskiego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego.

Lista zaproponowanych inwestycji

A Gmina Oświęcim ma otrzymać ok. 11,5 mln zł.
Pieniądze planuje przeznaczyć na budowę drogi przed PMA-B w Brzezince, przebudowę ulic – Pławskiej, Strażackiej, Szkolnej, Sołtysów i Wierzbowej w Brzezince, adaptację tzw. ziemniaczarek na stałą ekspozycję muzealną, budowę chodników wzdłuż ul. Franciszkańskiej w Harmężach i ul. Brzozowej w Brzezince, opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie sołectw: Brzezinka, Harmęże, Pławy.
A Kwota przewidziana na zadania powiatu wynosi około 9,5 mln zł.
Zaproponowane inwestycje to m.in. przebudowy ulic: Orłowskiego, Słowackiego, Dąbrowskiego (od Słowackiego do Norwida), Tysiąclecia (od Słowackiego do Chemików) i Olszewskiego (od Słowackiego do Chemików) w Oświęcimiu oraz ulicy Spacerowej w Babicach. Ponadto powiat chce zakończyć budowę centrum edukacyjno- sportowego przy Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu.
a Pula na zadania zgłoszone przez miasto ma wynieść ok. 8 mln zł.
Na liście zadań są przebudowy ulic: Garbarskiej, Krętej, Prusa, Orzeszkowej, Zaborskiej (od ronda na skrzyżowaniu z Sienkiewicza do urzędu miasta), Piastowskiej, Mały Rynek, Klasztornej, Stolarskiej i Mickiewicza. Ponadto w planach jest budowa parku w tzw. trójkącie bermudzkim na osiedlu Zasole.
A Kwota na zadania zgłoszone przez województwo małopolskie wynosi ok. 2 mln zł.
Za te pieniądze zostanie dokonany wykup gruntów w związku z planowaną przez Zarząd Dróg Wojewódzkich budową obwodnicy Oświęcimia od ul. Fabrycznej do drogi 933 w Bobrku.
A Na 4 mln zł liczy Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu.
Za te pieniądze chce adaptować kolejny budynek dawnego monopolu tytoniowego na potrzeby nowych kierunków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska