https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Misja Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Popularyzować ponad 800-letnią historię miasta [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Rozmowa z Wiolettą Oleś, dyrektorem Muzeum Zamek w Oświęcimiu, które obchodzi jubileusz 10-lecia działalności.

Muzeum Zamek obchodzi w tym roku 10-lecia swojej działalności, ale jego początki sięgają chyba jeszcze okresu wcześniejszego?

Jubileusz związany jest z powołaniem placówki przez Radę Miasta w Oświęcimiu 1 stycznia 2010 r., ale faktycznie poprzedzała to działalność Zbiorów Historyczno-Etnograficznych, które powstały w 1993 r. i podlegały pod Oświęcimskie Centrum Kultury. Tam gromadzone były eksponaty i dokumenty związane z dziejami ziemi oświęcimskiej. Równolegle trwały przygotowania siedziby, dla której naturalnym miejscem był zamek.

Siedzibę macie piękną

Przypomnę, że w 2007 r. zakończył się remont zamku, a w maju 2010 renowacja baszty. Powołanie muzeum było spełnieniem oczekiwań wielu oświęcimian, że wymienię tych ostatnich jak: Elżbieta Skalińska-Dindorf, Józef Figura, Włodzimierz Paluch, Wiesław Czarnik. Było ich oczywiście wielu więcej, bo o takiej placówce myślano już przed II wojną światową, a ponownie powrócono do pomysłu na początku lat 50. ub. wieku. Nie da się ukryć, że 800-letnia historia Oświęcimiu długo pozostawała w cieniu tragedii z czasów II wojny światowej.

Muzeum Zamek wyróżnia się swoją działalnością na tle innych podobnych placówek.

Oczywiście zajmujemy się ochroną dóbr kultury, dokumentowaniem czasów minionych i gromadzeniem eksponatów, działalnością wystawienniczą, ale od samego początku postanowiliśmy, że w naszej misji ważne miejsce zajmują działania w sposób popularny prezentujące historię naszej ziemi. Organizujemy widowiska i imprezy plenerowe, w tym Jarmarki Kasztelańskie, różne formy edukacyjne, jak lekcje historii i warsztaty dla dzieci i młodzieży, ale także całych rodzin, co sprzyja także postrzeganiu muzeum jako atrakcyjnego miejsca.

Jakie macie plany rozwoju?
Prowadzone są kolejne inwestycje. Przypomnę więc m.in. powstanie stałej wystawy „W królewskim mieście Oświęcimiu”, utworzenie naszej filii w zabytkowym ratuszu na Rynku z zagospodarowaniem podziemnych reliktów, a w tym roku chcemy udostępnić tunele pod zamkiem. Do tego dodam jeszcze działalność wydawniczą, w ramach której wydaliśmy m.in. historyczną monografię miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ratusz jest tylko wyrzuceniem pieniędzy

G
Gość

Wioletta Oleś ma za zadanie rozwodnić , rozmyć pojęcie muzeum , to ma być wyjęte ze świadomości : muzeum w Oświęcimiu , ale jakie , które - zamruga oczami Wioletta Oleś , czy mogła dłużej tolerować usuwanie w cień historii Oświęcimia .... Bardzo ją cieszy akcja topienia marzanny , projektu udanego , jak podkreślono , no nie trzeba było topić w wiadrze wody ..

99

Co za bzdura. Jakie królewskie? No chyba że pani Oleś na myśli ma króla Czech? To śląskie miasto do 1456 nie było związane z koroną polską.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska