Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej wypadków i ofiar, więcej rodzinnych oprawców w powiecie oświęcimskim

Monika Pawłowska
KPP Oświęcim
W powiecie oświęcimskim jest bezpieczniej - tak wynika z policyjnych statystyk. W ubiegłym roku doszło do mniejszej liczby wypadków, a wykrywalność sprawców przestępstw jest wyższa. Za to w szybkim tempie przybyło dłużników alimentacyjnych. Jest też więcej przestępstw, tych poważnych, w których pokrzywdzeni zostali ludzie.

Stan bezpieczeństwa w powiecie podsumowano na naradzie z udziałem komendantów policji, naczelników wydziałów oraz kierowników zespołów komendy powiatowej policji.

Smutne statystyki

Jak wynika z policyjnych statystyk, miniony rok było nieco spokojniejszy na drogach powiatu oświęcimskiego niż 2017. Liczba kolizji spadła z 1523 do 1426, wypadków - ze 103 do 78.
- Tragedie drogowe pochłonęły w ubiegłym roku cztery ofiary, natomiast w 2017 r. śmierć na drodze poniosło aż 11 osób - mówi Robert Chowaniec, komendant powiatowy policji w Oświęcimiu. - Należy pamiętać, że każdy przypadek śmierci na drodze, to dramat dla wielu rodzin – dodaje.

Każda ofiara wypadku to łzy i ból najbliższych, ale były i takie pożegnania, kiedy płakała cała społeczność. Jak w listopadzie w Łękach, kiedy cała gmina Kęty żegnała 17-letnią Wiolę, strażaczkę tamtejszej OSP, która została śmiertelnie potrącona na przejściu dla pieszych.
Wielkim ciosem dla bliskich, była też śmierć 12-letniej dziewczyny, która we wrześniu zginęła w wypadku samochodowym w Bobrku.

Najczęstszymi przyczynami wypadków było: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Warto o tym pamiętać wsiadając za kółko.

Policjanci przeprowadzili ponad 82 tys. badań stanu trzeźwości, dzięki którym przerwali dalszą jazdę aż 477 pijanym kierowcom i rowerzystom.
- Każdy pijany kierowca to potencjalny zabójca, więc cieszy, że takich udało się wyeliminować - mówi Roman Stopczyk z Oświęcimia. - Mnie osobiście cieszą też komunikaty o innych kierowcach, którzy przerwali pijackie rajdy – dodaje.

Spadła też liczba kradzieży oraz uszkodzeń mienia, ale niestety w tej kategorii przestępstw policjanci mają najniższą wykrywalność.

Niestety, słupki rosną

Niepokoić może wzrost liczby przestępstw przeciwko rodzinie (z 52 do 68). W tym wypadku wpływ na bilans miała również większa świadomość ofiar domowych katów, które nie godząc się na dalsze znęcanie złożyły zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Szokujący jest wzrost liczby dłużników alimentacyjnych ze 103 do aż 290.
- Wzrost postępowań wobec rodziców, którzy nie wywiązują się z łożenia na utrzymanie własnych dzieci, wynika z wprowadzenia zmian w Kodeksie Karnym - wyjaśnia Robert Chowaniec. - Już trzymiesięczna zaległość w płaceniu alimentów podlega ściganiu - dodaje.
Wyższe słupki w policyjnych statystykach mają też przestępstwa w innych kategoriach. Więcej było rozbojów (wzrost z 10 do 16) i uszczerbków na zdrowiu (wzrost z 37 na 53). Pocieszający jedynie jest fakt, że wykrywalność sprawców tego rodzaju przestępstw była wysoka, bo sięgnęła 89 proc. i 96 proc.

Policjanci nie kryją, że dobre wyniki w wykrywaniu sprawców przestępstw i wykroczeń, to również zasługa mieszkańców, którzy reagowali i m.in. korzystali z internetowego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Przestępcy zostali zatrzymani
Podczas służby w 2018 r. policjanci prewencji w pow. oświęcimskim ujawnili 14 800 wykroczeń i przeprowadzili 14 600 różnego rodzaju interwencji. Zatrzymali 381 sprawców przestępstwa na gorącym uczynku, zatrzymali 383 osoby poszukiwane, w tym 36 osób poszukiwanych listami gończymi. Zatrzymali jedna osobę podejrzaną o zabójstwo.

Eliminują dealerów narkotykowych
Policjanci z powiatu oświęcimskiego wykazali się dużą skutecznością w zwalczaniu przestępstw narkotykowych. Eliminując dealerów narkotykowych zabezpieczyli 7 kg narkotyków, głównie marihuany i amfetaminy. Zlikwidowali również sześć plantacji konopi indyjskich. W 2018 r. pracowali nad 65 sprawami, w efekcie których postawili amatorom środków odurzających 623 zarzuty o przestępstwo z mocy ustawy o narkomanii.

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska