https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mołdawianin podejrzany o handel ludźmi. Niepełnosprawnych mężczyzn Rosjanina i Ukraińca zmuszał do żebrania pod marketami

Barbara Ciryt
Strażnicy graniczni zatrzymali Mołdawianina podejrzanego o handel ludźmi
Strażnicy graniczni zatrzymali Mołdawianina podejrzanego o handel ludźmi KaOSG
Z żebractwa niepełnosprawnych osób Mołdawianin zrobił sobie źródło utrzymania. Ustalono, że przywoził pod markety w Małopolsce na Podkarpaciu i zmuszał do żebractwa 56-letniego obywatela Ukrainy oraz 60-letniego obywatela Rosji. Mołdawianina zatrzymali Funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak informuje nas Justyna Dróżdż z Zespołu Prasowego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej - w sprawie podejrzanego o handel ludźmi Mołdawianina trwają postępowanie procesowe. Do zatrzymania cudzoziemca doszło na terenie powiatu rzeszowskiego. Przestępczy proceder prowadzony był najpierw na terenie województwa małopolskiego, następnie został przeniesiony do województwa podkarpackiego.

Zmuszał niepełnosprawnych do żebractwa

Ustalono, że zatrzymany zmuszał do żebractwa 56-letniego obywatela Ukrainy i 60-letniego obywatela Rosji.

- Sprawca wykorzystywał niepełnosprawność mężczyzn, którzy po amputacji nóg mieli problemy z poruszaniem się i przewoził ich pod sklepy wielkopowierzchniowe, gdzie wykonywali swoją pracę przez ponad 10 godzin dziennie, bez względu na warunki atmosferyczne. Mołdawianin z żebraczego procederu uczynił dochodowy interes. Dzięki pracy obu niepełnosprawnych zapewniał sobie i swojej czteroosobowej rodzinie życie na dobrym poziomie - relacjonuje Justyna Dróżdż z Zespołu Prasowego KaOSG.

Zabezpieczony został obszerny materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie Mołdawianinowi zarzutów dopuszcza się handlu ludźmi. W trakcie wykonywanych czynności zabezpieczono szereg przedmiotów, w tym samochód osobowy, który służył do przewożenia żebrzących do miejsca żebrania.

Sprawą zajmował się Sąd Rejonowy w Myślenicach, który zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy na trzy miesiące.
Obywatelom Rosji i Ukrainy, którzy zostali zidentyfikowani jako ofiary handlu ludźmi, została udzielona pomoc. Mężczyźni trafili pod opiekę fundacji zajmującej się pomocą ofiarom tego typu przestępstw.

Straż Graniczna wskazuje, Gdzie szukać pomocy?

Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem handlu ludźmi skontaktuj się z policją lub:

  • koordynatorem ds. handlu ludźmi w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu, tel.: + 48 18 415 30 50,
  • Krajowym Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi, tel.: +48 22 628 01 20,
  • Fundacją Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu - La Strada -  Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla ofiar handlu ludźmi tel.: +48 22 628 01 20 (całodobowo), numer interwencyjny (tylko poza godzinami pracy biura) tel.:+48 605 687 750
  • Okręgowym Ośrodkiem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, tel.: +48 12 421 22 88.
Henryk Sikora, dyrektor DPS Więckowice odebrał nowy samochód do transportu podopiecznych placówki

Nowy samochód dla podopiecznych domu pomocy pod Krakowem. Ma...

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska