Stary most w Trybszu na Białce to temat, którym żyją przez ostatnie miesiące mieszkańcy Spisza. To kluczowa przeprawa dla mieszkańców tej spiskiej wioski. Bez niej dotarcie do Nowego Targu – centrum powiatu nowotarskiego oznacza dla górali 40-kilometrowy objazd.
Stara przeprawa jest jednak w fatalnym stanie technicznym. W ubiegłym roku – ze względów bezpieczeństwa – wprowadzono tam sygnalizację świetlną i ruch wahadłowy.
Już w 2016 roku zapadła decyzja o jego remoncie. Z uwagi na fakt, że Białka leży w granicach obszaru chronionego Natura 2000, uzgodnienia związane z budową nowej przeprawy trwały długo. Ostatecznie Powiatowy Zarząd Dróg długi przygotowywał dokumentację, ogłosił przetarg i wyłonił wykonawcę. Budowę nowego mostu na sfinansować w połowie PZD i gmina. Całość prac szacowana jest na ok. 13,5 mln zł.
Nowy most ma powstać w miejsce starego. Przyczółki mostu mają być osadzone na obu brzegach Białki, tak by w jej korycie nie było już żadnej dodatkowej podpory.
Budowa miała ruszyć pod koniec 2021 roku. PZD jednak przygotował dla mieszkańców długie objazdy na czas prac – liczący w sumie 40 kilometrów. Na to nie zgodzili się górale. Zaczęli protestować. Ostatecznie udało się uzyskać zapewnienie z kancelarii premiera, że ten pożyczy góralom most zastępczy, który stanie równolegle do starej przeprawy. Uzgodniono, że roboty przy przeprawie zostaną przesunięte w czasie. Tak by gmina zdążyła postawić most zastępczy. Rozbiórka starej przeprawy ma ruszyć 1 marca. Już wiadomo, że do tego czasu na pewno nie uda się postawić mostu zastępczego. Gmina czeka na pozwolenie budowlane, by wojski mogło przystąpić do budowy tymczasowej przeprawy.
To zła wiadomość. Dobra jednak jest taka, że budowa nowej przeprawy będzie tańsza. Wojewoda małopolski poinformował właśnie, że premiera Mateusz Morawiecki zatwierdził przygotowaną listę zadań do dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na liście znalazł się most w Trybszu. Gmina i powiat nowotarski dostaną na to zadanie 6,6 mln zł dofinansowania.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
