Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moszczenica. Rozpoczęła się budowa 28-metrowej wieży widokowej na Wiatrówkach. Będzie z niej panoramiczny widok na całą okolicę

Halina Gajda
Halina Gajda
Wieża na Wiatrówka w Moszczenicy będzie miała około 27 metrów wysokości. Wykonawca ma czas do końca roku na sfinalizowanie robót
Wieża na Wiatrówka w Moszczenicy będzie miała około 27 metrów wysokości. Wykonawca ma czas do końca roku na sfinalizowanie robót Lech Klimek/wizualizacja z projektu UG Moszczenica
Pod koniec stycznia w Moszczenicy na Wiatrówkach rozpoczęła się długo zapowiadana budowa wieży widokowej. Będzie miała około 27 metrów wysokości i panoramę 360 stopni. Finał prac przewidywany jest pod koniec roku. Wciąż natomiast trwają uzgodnienia dotyczące takiej samej inwestycji, tyle tylko, że pod Łysulą w Dominikowicach. Tam potrzebna była zgoda Lasów Państwowych.

Z moszczenickich Wiatrówek będzie jeszcze bliżej do nieba. Wprawdzie o niecałe trzydzieści metrów, ale przecież to zawsze coś. Tam bowiem powstaje druga wieża widokowa w powiecie gorlickim. Przypomnijmy tylko, że jedyna do tej port stoi w Wapiennem, na Ferdlu.

- Teren budowy zastał przekazany na początku stycznia, a niedługo później ekipa budowlana rozpoczęła prace – relacjonuje nam Jerzy Wałęga, wójt gminy.

Rekreacyjna inwestycja miała trudne początki. Były bowiem kłopoty z wyłonieniem wykonawcy. Udało się to dopiero w piątym postępowaniu. Początkowo wieża miała mieć zaledwie dwanaście metrów wysokości. Później koncepcja się zmieniła i wedle nowych założeń wysokość została podwojona, nawet z nawiązką.
- Pierwsza platforma widokowa zostanie zamontowana na wysokości 3,5 m. To z myślą głównie o dzieciach, czy osobach, które niekoniecznie chcą się wspinać albo mają po prostu lęk wysokości – tłumaczy samorządowiec.
Inwestycja pochłonie około 1,6 miliona złotych. Na jej realizację gmina dostała dofinansowanie z puli Polskiego Ładu.

Zgoda Lasów, by widok był jak najlepszy

W planach jest także wieża pod Łysulą w Dominikowicach (gmina Gorlice). Od moszczenickiej różni ją to, że wciąż pozostaje tylko na papierze. Główny kłopot polega na tym, że choć gmina ma tam swoją działkę, to jest ona położona około czterdziestu metrów poniżej szczytu. A wiadomo, że w przypadku takiej inwestycji to sporo. Znalazła więc rozwiązanie – porozumienie z Lasami Państwowymi, by wieżę wybudować na ich terenie. Te wyraziły już na to zgodę. Kolejnym krokiem będzie przetarg, który ma zostać ogłoszony jeszcze w lutym.
- Wieża budowana będzie w pobliżu szlaku turystycznego na Ferdel – przypomina Jan Przybylski, wójt gminy Gorlice.
Kilka lat temu poniżej szczytu jeden z lokalnych artystów ustawił drewniane stacje Drogi Krzyżowej, którą chętnie podążają wierni.

Wspomniany wcześniej Ferdel to jedyne dotychczas miejsce w Gorlickiem z wieżą widokową. By Najszybciej dotrzemy do niej zielonym szlakiem, który ma swój początek w pobliżu domu zdrojowego w Wapiennem. Najpierw czeka nas krótkie i niezbyt strome podejście, potem do samej wieży idziemy już wierzchowiną. Szybko dotrzemy na wieżę, z której rozpościera się piękny widok na Beskid i Tatry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska